1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Освежувачи на здив

Дискусија во 'Лице' започната од k.i.m, 16 јуни 2010.

  1. Gargamel

    Gargamel Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    129
    Топчињата не ми се допаѓаат..лентите се поубави :)
    но сепак, Orbit зелени се незаменливи :rofl: :rofl:
     
  2. Krusata

    Krusata Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    а и плус мастиките го лажат стомакот и мозокот дека ти си јадел значи ако ти се јаде а нејќеш да јадеш за да не се здебелиш земи си мастика проверено :P
     
  3. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    каде има нешто за освежуванје на здивот? освен мастики орбит има ли спреј или сл?
     
  4. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Има спреј али лентите се стварно убави поубави од топчињата и спрејот според мене
     
  5. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Јас си имав спреј за освежување на здивот и супер ми беше. Беше многу мал а свеж здив во секој момент без да си ја мачиш устата :D И имаше многу пријатен вкус. Си го носев во ташна, а беше мал па не зафаќаше место. Но си го изгубив :worried: :D Инаку ервејс мастики во секое време за свеж здив. Но спрејче мора да си купам пак!
     
  6. lovergirl19

    lovergirl19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    24
    ервејс и решен проблем со здивот !!
     
  7. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Пред некој ден еден другар на час се шприцаше со спреј , сакам и јас да си купам . Интересно ми е :)
     
  8. od-samrak-do-zori

    od-samrak-do-zori Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    58
    i jas gi obozavam Orbit zeleni bidejki poveke im trae vkusot.vo eden razgovor so stomatolog mi kaza deka so mastikite lesno mozela da se izvadi plomba od zabot posto mene mi ispadna edna.a isto znam deka za cistenje na zabite e jabolce. toa ke zavrsi dobra rabota.najdobro gi cisti zabite i osvezuva.poz
     
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Mастиката те огладнува.
    Со џвакањето се активираат мускулите и мозокот дава сигнал дека уште малку ќе дојде јадење, па желудникот се спрема и си бара. Арно ама не стига јадење, и почнуваат да гргаат цревата, си го чека јадењето. :D
    Така да, мастика и не е баш добра за таа намена.
    Инаку еднаш користев спреј за освежување на здивот, ама мастика си е мастика подобро ми е.
    Не трае толку долго дејството од спрејот.
     
    На anste и Name им се допаѓа ова.
  10. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Colgate течност за миење на усната шуплина, се жабурка на претходно добро измиени заби. Потоа мастика, само од лично искуство знам дека тие ервејс лилјаковите имаат добар вкус додека се кај тебе во уста, ама недај Боже некој да ти зборува од блиску и да џвака таква мастика. Без разлика колку е мијан/а заби смрди на пот здивот од тие мастики. Јас лично не ги џвакам нив, ги џвакам Орбит Whitening и ми се супер. А за да не мириса здивот - редовно миење на заби после секој оброк, четкање на јазикот со специјална четкичка за јазик - затоа што јазикот е најчесто причинител за лошиот здив бидејќи собира бактерии; помалку кафе, помалку цигарчиња, редовно вода пиење, јадење јаболка, млеко/јогурт/млечни производи, и никако да прегладнувате, затоа што желудникот со самото варење на храната испушта желудечен сок кој ако нема храна во желудникот, знае да мириса многу лошо.
     
    На Chocoholic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. al4e

    al4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    11
    Јас лентите си ги користам и баш ми се убави, си ги купувам од веро негде околу 40 ден се
     
  12. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Ја прв пат слушам за овие ленти и спрејови. :tmi: Мастика си е мастика.
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  13. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Порано користев спејче што го купував во Зегин ама последното го потрошив во прва година и тоа не јас, туку другарите за демек да го сокријат мирисот на никотин. :rofl:
    Сега имам во чанта неколку пакетчиња мастики и лути бомбони. А ако ми треба да се освежам мало пастиче и мини четче за заби.
    Обично купува орбит темно сини, снегулки има на нив. :D
     
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Спреј и освежувачки ленти не сум користела одамнааа, уште кога се криев од татко ми дека пушам (демек облеката не ми мирисала) а сега само Orbit clean.
    Немам проблем со здивот, здрави заби, редовно ги четкам со паста, лук не јадам :D ни мирисам .... :D :D
     
  15. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Мене па топчињата ми се убави, но само тие од ментол и си ги купувам.
    А инаку (не)миењето заби не секогаш е виновникот за лошиот здив, има луѓе кои редовно мијат заби, а пак имаат проблеми со здивот.
     
    На vesevska му/ѝ се допаѓа ова.
  16. mace1

    mace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    непријатен мирис

    како да го отстранам непријатниот мирис од устата? :x
     
  17. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    И јас редовно се мијам заби и насабајле и навечер и имам непријатен мирис во устата...и имам приметено дека од кога ќе се измијам заби здивот уште повеќе ми мириса...од што може да е тоа?
    И ако знаете некој ефикасен лек за непријатен здив кажете?
     
  18. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    fisherman's friend ги обожавам а особено жолтите и баш онака ми ја прават устата свежа
     
  19. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Колку пари се тие и од каде се купуваат?
     
  20. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Само мастиката ми го прави здивот свеж . Друго немам купено а сакам да купам спреј за освежување на здивот . Само да најдам одма купувам да видам дали е ефикасно.