1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Осветлување во домот

Дискусија во 'Дом' започната од irena.1, 13 ноември 2013.

 1. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.223
  Допаѓања:
  20.944
  Пол:
  Женски
  Не најдов ваква тема, мислам нема.
  Кои се да речам пишани правила за расветата низ домот, во однос на нивно комбинирање и распоред.

  Конкретно јас во делот што е дневна трепезарија и кујна купив, за дневна плафоњерка и за кујна помала, а над трепезаријата лустер што ќе виси. Сите три се млечно бели и округли. Па сега незнам дали оди вака комбинирани. Да не требаше или лустери или плафоњерки.

  Друго кои сијалици и каква јачина се препорачуваат.
  што е тоа ЛЕД.
  што се халогенки.

  Вие како го имате решено ова прашање?
   
 2. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.011
  Пол:
  Женски
  Расвета во домот

  ^
  Подобро би било да го смениш насловот во осветлувањето во домот,јас додека не прочитав појаснување не ми беше јасно што е тоа расвета.
   
 3. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.223
  Допаѓања:
  20.944
  Пол:
  Женски
  Расвета во домот

  Извини tinkerbelll јас мислев дека е сосема јасно.
  Е сега незнам кое е правилно расвета или осветлување, порано не сум пазарела вакви работи, но сега низ сите дуќани во Скопје тоа ми продаваат, па затоа и јас тој збор почнав да го употребувам :)
  Ајде двете зборчиња ќе стојат да нема забуни. Е арно ама ајде просветли ме, како се менува насловот, незнам.
   
  На tinkerbelll му/ѝ се допаѓа ова.
 4. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.603
  Допаѓања:
  3.306
  Расвета во домот

  Домот треба да биде светол, пријатен и да зрачи со топлина.
  Тоа се сијалици во кои има една или повеќе LED диоди кои даваат светлина. Штедат струја, даваат посилна светлина но поскапи се и почувствителни се за високи темепратури па попогодни се за ставање во ладилници и сл.
  [​IMG]
  Халогените светилки во кои што има јод или бром (халогени елементи) поради кои волфрамовото влакно свети посилно и трае подолго.
  [​IMG]
  Со компактни флуоросцентни лампи, популарно наречени „штедливи сијалици„.

  [​IMG]
  [​IMG]

  предности:
  - многу појака светлина
  - значително помала потрошувачка (троши само 24W а свети како да е 150W)
  - траат подолго (околу 4-5 год.)


  мани:
  - поскапи се
  - содржат жива па ако се скршат загадуваат животна средина
  - потребно им е околу 1 минута да го постигнат целиот интензитет
  - ако се гасат-палат често, драстично им се намалува животниот век (прегоруваат за 1-2 месеца) т.е. се крајно непогодни за осветлување на скали низ згради каде автоматот ги гаси на 3-4 минтуи сијалиците. Треба да светат минимум (околу) половина час.
  пред да се изгасат и повторно запалат.
  - не се погодни за многу ниски температури (употребувајте ги во простории со темп. над 15C)

  внимание:

  Постојат 2 типа ознаки кај штедливите сијалици: топла и ладна светлина - warm white и daylight.
  Тнр. daylight иако имтето значи дневна светлина, нема врска со дневната и од неа можат да болат очи. Ние користиме исклучиво warm white.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Инаку за потребна бесплатна светлина во текот на денот (на пр. во затворени простории како на пр. сали) може да се реши и со тнр. светлоносни туби (light tube) но тие се од корист само доколку надвор има сонце:

  [​IMG]
   
  На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.209
  Допаѓања:
  11.096
  Пол:
  Женски
  IMG_20181022_182116.jpg
  Вакви имаме во спална но не сум задоволна ни малку
  Таков ни е лустерот и на вакви е, но ниту два дена не траат
  Дали има појаки некој искуство да не има со нив па да ми каже
   
 6. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.018
  Допаѓања:
  12.738
  Пол:
  Женски
  living-room-designs-brown-furniture.jpg многу сакам вакво осветлување,за разлика од поранешните кога треба некој да стане ноќе за во вц да ја запали едната о единствена сијалица во собата и сите ќе не испоразбуди.
   
 7. Anturium

  Anturium Активен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2020
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  426
  Пол:
  Женски
  Темата оддамна не е активна се надевам ќе одговори некој. Да не знаете каде во мк можам да најдам ваква плафоњерка?
   

  Прикачени фајлови:

 8. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  2.437
  Од каде купувате лустери за дома? Да препорачате продавница од каде сте задоволни :)