1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Остранување на бојата со оцет

Дискусија во 'Коса' започната од Yeeah, 19 август 2012.

 1. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  2.684
  БЕЛ ОЦЕТ
  Белиот вински оцет помага во отстранувањето на бојата од косата, благодарејќи на својата хемиска формула која ја растопува бојата. Не штедејќи на количината, нанесете го белиот оцет на својата коса и покријте ја со капа за туширање барем 20 минути. Добро измијте ја косата со топла вода и благ шампон од билки, за да го отстраните непријатниот мирис од оцетот..

  -разгледубаав низ интернеет нешто и случајно најидов на ова :)
  иако сакам да ја остранам мојата боја , бидејќии ми е премн. темна а посакувам светла коса , :worried: несакам да користам разни козметички препарати , па ШТО МИСЛИТЕ ДЕВОЈКИ ДАЛИ ДРЖИ ВОДА ОВА ЗА ОЦЕТОВ?
  дали можеби некоја пробала од вас?

  и мн. ќе ви Се извинам , но неморате одма да ја ставате темава под клуч , :(
  бацки :*
   
  На verica94 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.606
  Допаѓања:
  4.705
  Остранување на бојата со оцет .

  Мислам дека тоа со оцетот не е делува многу,зошто една моја пријателка користи и иста и е природната боја,уствари таја користи за првут мислам,ама не експериментирам толку не си играм со бабини играчки па да си ја расипам косата,повеќе сакам фабрички производи,ако нипто повеќе бар тестирани се..
   
 3. aleks26

  aleks26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Остранување на бојата со оцет .

  Немам ниту чуено ниту видено,но немам ништо против и би пробала зошто да не и јас имам црна коса и веќе ми е досадна цел живот ми е таква па ќе пробам и ќе ве известам можеби уште денес би го пробала овај експеримент.
   
 4. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  232
  Остранување на бојата со оцет .

  ова оцетов светска работа,братучедка ми на внуката и вадеше вошки со него лани и стварно успешно,а за ова незнам,само немој да ви текнало така чист да го ставате на коса па да ви попадне целата :D макс.10% оцет другото вода.Пробајте па кажете,јас не сум фарбана и неможам ;)
   
 5. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.606
  Допаѓања:
  4.705
  Остранување на бојата со оцет .

  Iva-Mici па можеш да пробаш зошто нели и за освелувајне беше ова со оцет нели и за природната боја,ќе пробам следниот пат јас,можеби утре па ќе ви кажам може нели за нефарбана коса..?
   
 6. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Остранување на бојата со оцет .

  Прв пат читам за ова и не би пробала.
  Не ми е сигурно оцет да ставам. Ми се чини после една недела не ќе можам да ја домијам.
  Ако сакаш друга боја-префарбај се.
   
 7. raperche

  raperche Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  девојки проба ли некоја од вас да си ја осветли косата со оцет? резултати, пофалби, поплаки??? :)
   
 8. Winterborn77

  Winterborn77 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Јас еднаш пробав и немаше никаков резултат само што косата беше посјајна, друга никаква промена немаше...
   
 9. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  147
  Оцетот обично е за сјај на косата..Да не е нешто друго ова?
   
 10. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.253
  Белиот и винскиот оцет не се толку природни како јаболковиот оцет.

  Јаболковиот оцет е единствен природен и здрав, незаменлив со другите (секако ако не сте купиле индрустриски).

  Има вистина во тоа дека помага за отстранување боја (разреден со вода !!!), но вади премалку боја, можеби скоро ништо.
  Дава сјај, помага за проблемите на главата.

  Но, во споредба со другите средства, има други кои се подобри, така да нема потреба некој да користи оцет за косата.
  Пред се зошто ја суши, па на подолго време може да ја оштети.