1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Остранување на бојата со оцет

Дискусија во 'Коса' започната од Yeeah, 19 август 2012.

  1. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    БЕЛ ОЦЕТ
    Белиот вински оцет помага во отстранувањето на бојата од косата, благодарејќи на својата хемиска формула која ја растопува бојата. Не штедејќи на количината, нанесете го белиот оцет на својата коса и покријте ја со капа за туширање барем 20 минути. Добро измијте ја косата со топла вода и благ шампон од билки, за да го отстраните непријатниот мирис од оцетот..

    -разгледубаав низ интернеет нешто и случајно најидов на ова :)
    иако сакам да ја остранам мојата боја , бидејќии ми е премн. темна а посакувам светла коса , :worried: несакам да користам разни козметички препарати , па ШТО МИСЛИТЕ ДЕВОЈКИ ДАЛИ ДРЖИ ВОДА ОВА ЗА ОЦЕТОВ?
    дали можеби некоја пробала од вас?

    и мн. ќе ви Се извинам , но неморате одма да ја ставате темава под клуч , :(
    бацки :*
     
    На verica94 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Остранување на бојата со оцет .

    Мислам дека тоа со оцетот не е делува многу,зошто една моја пријателка користи и иста и е природната боја,уствари таја користи за првут мислам,ама не експериментирам толку не си играм со бабини играчки па да си ја расипам косата,повеќе сакам фабрички производи,ако нипто повеќе бар тестирани се..
     
  3. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Остранување на бојата со оцет .

    Немам ниту чуено ниту видено,но немам ништо против и би пробала зошто да не и јас имам црна коса и веќе ми е досадна цел живот ми е таква па ќе пробам и ќе ве известам можеби уште денес би го пробала овај експеримент.
     
  4. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Остранување на бојата со оцет .

    ова оцетов светска работа,братучедка ми на внуката и вадеше вошки со него лани и стварно успешно,а за ова незнам,само немој да ви текнало така чист да го ставате на коса па да ви попадне целата :D макс.10% оцет другото вода.Пробајте па кажете,јас не сум фарбана и неможам ;)
     
  5. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Остранување на бојата со оцет .

    Iva-Mici па можеш да пробаш зошто нели и за освелувајне беше ова со оцет нели и за природната боја,ќе пробам следниот пат јас,можеби утре па ќе ви кажам може нели за нефарбана коса..?
     
  6. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Остранување на бојата со оцет .

    Прв пат читам за ова и не би пробала.
    Не ми е сигурно оцет да ставам. Ми се чини после една недела не ќе можам да ја домијам.
    Ако сакаш друга боја-префарбај се.
     
  7. raperche

    raperche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    девојки проба ли некоја од вас да си ја осветли косата со оцет? резултати, пофалби, поплаки??? :)
     
  8. Winterborn77

    Winterborn77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    195
    Пол:
    Женски
    Јас еднаш пробав и немаше никаков резултат само што косата беше посјајна, друга никаква промена немаше...
     
  9. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Оцетот обично е за сјај на косата..Да не е нешто друго ова?
     
  10. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Белиот и винскиот оцет не се толку природни како јаболковиот оцет.

    Јаболковиот оцет е единствен природен и здрав, незаменлив со другите (секако ако не сте купиле индрустриски).

    Има вистина во тоа дека помага за отстранување боја (разреден со вода !!!), но вади премалку боја, можеби скоро ништо.
    Дава сјај, помага за проблемите на главата.

    Но, во споредба со другите средства, има други кои се подобри, така да нема потреба некој да користи оцет за косата.
    Пред се зошто ја суши, па на подолго време може да ја оштети.