1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отказ од работа!

Дискусија во 'Правни совети' започната од Клаудија С., 18 јули 2015.

 1. Клаудија С.

  Клаудија С. Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво,

  Ви пишувам бидејќи ми треба правен совет од Вас.

  Имам 23 години и пред три недели се вработив во еден хотел како рецепционистка. Потпишав договор на неопределено време. Меѓутоа, поради лошиот однос и заканите од страна на работодавците ја напуштив работата, но наместо да им кажам еден месец порано како што беше наведено во договорот, јас им кажав само една недела однапред, изработив уште неколку дена и, неспособна да издржам повеќе на тоа работно место си заминав. Па сега работодавците ми се закануваат со тужба. Би сакала да знам кој би бил најлошиот исход од сето ова и со колкава сума би можеле да ме теретат.

  Ви благодарам.
   
 2. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  8.933
  Допаѓања:
  107.642
  Види си во договорот што си го потпишала.
   
 3. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.433
  Пол:
  Женски
  Последиците се најверојатно тоа што нема да ти плати за сработеното и затоа те плаши со тужба, којзнае дали и воопшто те осигурал за да договорот има некакво правно дејство.
   
  На karak и Водолија им се допаѓа ова.
 4. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  8.933
  Допаѓања:
  107.642
  Секако нема да земе плата, ама оштета може да си бара газдата.
   
 5. Клаудија С.

  Клаудија С. Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Бев пријавена како вработена, и ме исплатиле за двете недели што ги изработив.
   
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.691
  Допаѓања:
  108.488
  Само ти се закануваат! Ако не дојдеш 3 дена на работа мора да ти дадат отказ. Ова твоево слично е. Не се грижи.
   
  На tessie, karak и Abrakadabra им се допаѓа ова.
 7. Клаудија С.

  Клаудија С. Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Ви благодарам на сите за одговорите.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.091
  Допаѓања:
  104.475
  Пол:
  Женски
  Види во аврм како ти е статусот моментален, таму мора да има информации на кој начин ти го завршиле работниот однос, зошто ако уште си осигуранс мора да ти плаќаат уште.
   
 9. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  45.002
  Пол:
  Машки
  Мој совет е да го прочиташ договорот мора да има клаузула за отпуштање или самоволно напуштање од една или од друга страна , работодавач, работник. Доколку постои а верувам дека постои заштита за работодавачот најмалку шест месечни плати ќе те терети да му ги исплатиш со образложение дека за толкав период не може да ангажира друго лице а тој намерно нема да прими друго лице. Но може и само да те заплашува бидејќи тој доколку те терети за такво нешто како што споменав погопре не ќе може да ангажира друго лице за истото работно место во оној период за кој ти бара надомест на штета односно плати. Пред се прочитај го договорот.
   
 10. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.258
  Допаѓања:
  5.116
  Jas mislam deka nikoj ne se zamara kako da ne toj od trista obvrski ke tuzi. Si sebodjavuva spogodbeno i kraj bar ne sum slusnala jas licno nekoj rabotodavec da tuzi a nitu pa rabotodavcite najavuvaat otkaz nitu pak nekoj rabotnik najavuva ili ako najavuva toa e kratok perild zatoa sto veke mora da se javi na novo rabotno mesto pa odat so prefrlanje za da nema prekin vo staz. Mislam deka gazdata poveke saka da te zapalsi i voznemiri otkolku sto ke se vlece pk sudovi pa si dosla pa ne si dosla i se po red :)
   
  На Клаудија С. и kukla21 им се допаѓа ова.
 11. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  1.327
  Ако ти се заканува со тужба, ако навистина има основа можеш да му објасниш дека имаш и ти услови за пријава на работодавецот за мобинг. А тоа да си мислите дека „не се замара со тебе“, подобро немојте зошто соочување со тужба (па макар и закана) не е мала работа.
  Најважно, не го земај здраво за готово, прочитај си го договорот, консултирај се и со адвокат ако е потребно.
  За сума, може да се почне од судски трошоци (кои не се ниски) па нанатаму, но гледај да не дојде до тоа.
   
  На evangelina.ina и Клаудија С. им се допаѓа ова.
 12. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.258
  Допаѓања:
  5.116
  I sto se sluci ima nekakvi posledici do kade si so ova ?
   
 13. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  8.933
  Допаѓања:
  107.642
  За мобинг треба законски 6 месеци да го има, за 2 недели работа, не. Може за штета да ја тужи.
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.366
  Пол:
  Женски
  Имаат право да те тужат затоа што не си го испочитувала договорот. Требало да дадеш отказ еден месец порано, а ти си згрешила што си дала отказ една недела порано.
   
 15. Клаудија С.

  Клаудија С. Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Нема се уште ништо, не ми стигнала тужбата, но како што разбрав судот бил на колективен одмор во јули па ако нешто има ќе стигне покасно. Се консултирав со адвокат но ми кажаа дека мораат прво да ја видат тужбата и со што ќе ме теретат.
   
 16. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  4.091
  Допаѓања:
  30.234
  Пол:
  Женски
  Чисто ме интересира да си прашам, јас имам договор за работа на три месеци, дали ако не го потпишам откако ќе истече повеќе не сум вработена автоматски?Мене ми е до март месец, а имам аплицираноо за друго место каде што огласоет е до април, мене секако работава не ми е по ќеф и ми е премногу стресна, не сакам уште сега да се изложувам на толкав стрес кога имам и друг избор, па во случај да одлучам да не го продолжам договорот кога треба да и најавам?Секако ако тие не одлучат да не ми го продолжат.
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  45.002
  Пол:
  Машки
  Доколку не го потпишеш договорот нема да те пријават и ти престанува работниот однос
   
  На evangelina.ina и 1209 им се допаѓа ова.
 18. sagittarius57

  sagittarius57 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  2.243
  Пол:
  Женски
  Од септемри ми стартува на сила договорот на неопределено, поради тоа што во меѓувреме си барам друга работа, како и кога би можела при таков договор да дадам отказ ? Ни напоменаа дека од денот на важноста на договорот во наредните 6 месеци законски не ни следува одмор, е сега ме интересира дали и за давање отказ во ваков случај има определено некој период кој треба да се чека
   
 19. markovska.m

  markovska.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите, работам веќе месец и пол, работам за минимална плата, во меѓувреме најдов нешто подобро и за неколку дена треба да одам на разговор така што највероватно за брзо време ке треба да почнам со работа таму. Каква причина за отказ да изнајдам бидејки на почетокот на газдата му реков дека сум за подолго а сега испаѓа дека одма после прва плата си одам.. (прво работно место ми е и затоа не знам како да направам хаха) и дали имаме некаков договор бидејќи кога ме пријавуваше газдата не требаше ништо да потпишувам?
   
 20. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.763
  Допаѓања:
  49.780
  Пол:
  Женски
  Ќе му кажеш на газдата тоа што е, дека си нашла нова работа.
  Договори се со него уште колку време би останала таму за да го испочитуваш законскиот рок и тој да има време да најде нов вработен за твоето место, и толку.

  Ако човекот е разумен, нема зошто да имаш потреба да се правдаш или да измислуваш причини.