Откуп во Шошенк (The Shawshank Redemption) [1994]

Дискусија во 'Филмови' започната од femina90, 26 септември 2011.

 1. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.316
  [​IMG]
  Red: [narrating] The first night's the toughest, no doubt about it. They march you in naked as the day you were born, skin burning and half blind from that delousing shit they throw on you, and when they put you in that cell... and those bars slam home... that's when you know it's for real. A whole life blown away in the blink of an eye. Nothing left but all the time in the world to think about it.

  Andy Dufresne: That's the beauty of music. They can't get that from you... Haven't you ever felt that way about music?
  Red: I played a mean harmonica as a younger man. Lost interest in it though. Didn't make much sense in here.
  Andy Dufresne: Here's where it makes the most sense. You need it so you don't forget.
  Red: Forget?
  Andy Dufresne: Forget that... there are places in this world that aren't made out of stone. That there's something inside... that they can't get to, that they can't touch. That's yours.
  Red: What're you talking about?
  Andy Dufresne: Hope.

  Филм кој заслужува посебна тема, иако е стар 17 години :bow:
  Филм кој ме остави без здив, не трепнав, ниту се помрднав од место цели 140 минути.Веќе подолго време на прво место на imdb.
  http://www.imdb.com/title/tt0111161/
  Morgan Freeman и Tim Robbins во главните улоги, иако се размислувало и за Tom Hanks, Kevin Costner, Tom Cruise, Nicolas Cage, Johnny Depp.
  Кој гледал нека коментира, кој не, нека симнува :)
   
  На elimkd, loola23 и sparkle.q им се допаѓа ова.
 2. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.776
  Допаѓања:
  28.941
  Пол:
  Женски
  Ме чуди што за филмот сеуште нема коментар, посебно поради фактот што филмот е еден од најдобрите филмови на сите времиња :)
  Стар, ама добрар филм, за млад човек кој неправедно ќе биде осуден за убиство на неговата жена и нејзиниот љубовник...
  Ај да не раскажувам, тику една препорака за сите кои не го гледале ОБАВЕЗНО ДА ГО ИЗГЛЕДААТ.
  Инаку филмот сеуште го држи првото место на IMDB со оцена 9.2 :)
   
  На loola23 и femina90 им се допаѓа ова.
 3. loola23

  loola23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  18
  И мене ме чуди што има само еден коментар на темава, филмот е дефинитвно MUST SEE незнам што друго дака кажам кога цел свет на imdb му дал прво место, значи дека вреди за сите љубители на добар филм да го изгледаат. предобар е
   
 4. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  480
  Појак филм не сум гледала досега. Значи го гледав пред една недела и сеуште сум под импресии од него. Не е за џабе прво место. Значи браво :)
  Ќе ги спуштам и другите филмови од Frank Darabont, сигурно не се како овај, но сепак мора да се добри. :)
   
  На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Sandokan123

  Sandokan123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јули 2014
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  6
  Одличен филм,не залудно е прв на ИМДБ
   
 6. Sunday-Rose

  Sunday-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  115
  Пол:
  Женски
  Значи со оглед на тоа колку е стар филмот, мислам дека е одлично направен, и како што кажавте и погоре не за џабе има највисока оцена на IMBD.
   
 7. ivory

  ivory Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2013
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  533
  Пол:
  Машки
  Откуп во Шошенк. :rofl::rofl::rofl:
  На што откуп? На тутун или пиперки?
   
 8. Wahnsinn

  Wahnsinn Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  2.432
  Пол:
  Женски
  Гледан...предобар е немам збор...
   
 9. K-a-t-e

  K-a-t-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  469
  Пол:
  Женски
  еден од моите омилени филмови
   
 10. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  29.588
  Пол:
  Женски
  Одличен филм, го гледав скоро, прочитав дека филмот е излезен во иста година со pulp fiction и е засенет од истиот филм, својата слава ја доживува тек после 3-4 години. Одличен избор на актерска екипа, заслушено се наоѓа на врвот на имдб листата. На крајот се радував како дете мало :D