1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оток на лице

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LadyIvvy, 15 јуни 2015.

  1. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Здраво женски! Не најдов ваква тема ако има слободно клуч. Дали некој знае што да се употреби за оток на лицето освен мраз ?
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Зависи од што е отокот. Ако е на алергиска база, тешко ќе помогне мраз, само Лоратадин/Авил или слични антихистамински препарати, ама тоа со лекар ќе се консултираш. Ако е од топлото, значи има некој проблем со задржување течности во организмот, и за тоа мора со лекар. Пиши од што е отокот и каде е, па ако има некоја искуство, ќе помогне.
     
  3. LadyIvvy

    LadyIvvy Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    772
    Внука ми носи протези играше и се чукна .од протезата и се направи внатрешна рана а цело лице и потече.......трет ден уште е потечена а не се удри толку силно....
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.471
    Пол:
    Женски
    ^
    Зар во ваква ситуација не побаравте лекарска помош?
     
  5. Mina_Z

    Mina_Z Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    На лекар обавезно, а мене за оток на лицето , значи околу очите и устата ми имаат помогнато облоги од чај од камилица. Ако веќе внука ти има и рани од протезата, може да сварите чај од камилица, кога ќе стане млак да си направи гаргара, а кога ќе истине облоги и да си ги стави на отокот.
     
  6. sneshko

    sneshko Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2017
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Мајки имам оток на лицето од заб ,ми го правеа и од анестезијата образот малку ми е отечен како да го намалам отоко за два дена сум на многу блиска свадба
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Ладни облоги и Серапептазе по едно на ден, пола саат пред јадење.
     
  8. Magiluna

    Magiluna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здравоо
    Веќе 4 ден имам оток од заб буквално неможам уста да отварам :@:@:@:@:headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang: примам антибиотик и ладни облоги но џабе е помоош