1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Оток на лице

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од LadyIvvy, 15 јуни 2015.

 1. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  772
  Здраво женски! Не најдов ваква тема ако има слободно клуч. Дали некој знае што да се употреби за оток на лицето освен мраз ?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.659
  Допаѓања:
  196.330
  Пол:
  Женски
  Зависи од што е отокот. Ако е на алергиска база, тешко ќе помогне мраз, само Лоратадин/Авил или слични антихистамински препарати, ама тоа со лекар ќе се консултираш. Ако е од топлото, значи има некој проблем со задржување течности во организмот, и за тоа мора со лекар. Пиши од што е отокот и каде е, па ако има некоја искуство, ќе помогне.
   
 3. LadyIvvy

  LadyIvvy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2011
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  772
  Внука ми носи протези играше и се чукна .од протезата и се направи внатрешна рана а цело лице и потече.......трет ден уште е потечена а не се удри толку силно....
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.126
  Допаѓања:
  312.336
  Пол:
  Женски
  ^
  Зар во ваква ситуација не побаравте лекарска помош?
   
 5. Mina_Z

  Mina_Z Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2015
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  308
  Пол:
  Женски
  На лекар обавезно, а мене за оток на лицето , значи околу очите и устата ми имаат помогнато облоги од чај од камилица. Ако веќе внука ти има и рани од протезата, може да сварите чај од камилица, кога ќе стане млак да си направи гаргара, а кога ќе истине облоги и да си ги стави на отокот.
   
 6. sneshko

  sneshko Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2017
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  146
  Пол:
  Женски
  Мајки имам оток на лицето од заб ,ми го правеа и од анестезијата образот малку ми е отечен како да го намалам отоко за два дена сум на многу блиска свадба
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.659
  Допаѓања:
  196.330
  Пол:
  Женски
  Ладни облоги и Серапептазе по едно на ден, пола саат пред јадење.
   
 8. Magiluna

  Magiluna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2019
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Здравоо
  Веќе 4 ден имам оток од заб буквално неможам уста да отварам :@:@:@:@:headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang: примам антибиотик и ладни облоги но џабе е помоош