1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување ипки од облека

Дискусија во 'Дом' започната од СС18, 12 август 2015.

 1. СС18

  СС18 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  37
  Здраво девојкии јас барав ваква тема но неможев да најдам.. Ме интересира како можам и со што да извадам ипки од хеланки,блуза,тренерки и др.. Па доколку знаете ве молам да ми помогнете :)
   
 2. RedRevolution

  RedRevolution Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.201
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  Извини, морам да прашам, што се ипки? :^)
   
  На LittlePinky, fallenangel, Valerin и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. СС18

  СС18 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  37
  Хмм како да ти објаснам.. Тоа е кога баш си ги купила новите хеланки и по 2-3 дена на задниот дел има как о топченца од конците.. Незнам како поубаво да ти објаснам а и незнам како се вика правилно (facepalm)
   
 4. WildOnes55

  WildOnes55 Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Јас ги остранувам со брич. Полека ќе поминеш но притоа да не употребуваш многу сила.
   
  На Tinushka, kLem23, СС18 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. RedRevolution

  RedRevolution Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.201
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  Ахаааа да, да со брич можеш, тоа го имам слушнато :)
   
  На СС18 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  26.040
  Пол:
  Женски
  Веројатно мислиш на чопки . Со брич ама пак излегуваат :D
   
  На СС18 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.658
  Немам поима како се викаат ама ужасно изгледаат кога ќе се појават.
  Порано ги отстранував со брич и беше многу хаотично, ама сега имам едно мало машинче (како ова подолу) и со него е многу полесно и почисто.
  [​IMG]
   
  На kLem23, angelche16, СС18 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.777
  Допаѓања:
  32.955
  Пол:
  Женски
  Ова е еден вид оштетување на облеката кое најверојатно е познато под различни имиња во дијалектната терминологија. Јас ги знам како заваланици кои најчесто се појавуваат на облека изработена од ткаенина. Таков проблем ми се појавува само со зимската облека и го решавам привремено со употреба на мали ножички. Со што и да се отстрануваат треба да се внимава за да не се деформира облеката. Факт дека нема трајно решение за да не се појават, а најмногу ги има на деловите кои се изложени на контакт со предмети при седење или носење чанти (раце, задник, колкови).
   
  На СС18, joy1 и okcenzi им се допаѓа ова.
 9. marijaaxl

  marijaaxl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2015
  Пораки:
  244
  Допаѓања:
  739
  претежно со брич или мали ножички
   
  На СС18 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  И јас ја имам таа машинката постирана погоре, ја купив некаде околу 150 ден.
  Со неа ги отстранувам тие (не знам како се викаат), претежно од џемпери, многу убаво ги чисти. И воопшто не ја оштетува облеката.
   
  Последна измена: 12 август 2015
  На СС18 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.432
  Допаѓања:
  272.413
  Пол:
  Женски
  Каде ја купи? :)
   
 12. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.028
  Допаѓања:
  683
  Пол:
  Женски
  Ги кубам
   
  На СС18 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. jacqueline.s

  jacqueline.s Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  2.751
  Допаѓања:
  12.366
  Пол:
  Женски
  Пуфки :rofl:
   
  На Bozica1980 и СС18 им се допаѓа ова.
 14. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.903
  Допаѓања:
  7.705
  Пол:
  Женски
  Јас со брич ги правам а ако не излезат ги фрлам работите или за по дома ги носам :D:D
   
 15. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.266

  Што чудо е ова и за што се користи? :?:
  Изгледа како некоја комбинација од ренде и фен која служи за скубење и фенирање живи кокошки, но сепак да си прашам пошто не ја разбирам многу технологијава.
   
  Последна измена: 14 август 2015
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.658
  На интернет може да се најде како брич за алишта (clothes/fabric shaver) и работи на батерии со тоа што не дува како фен туку ги вовлекува топчињата и ги сече, а тие се собираат како топче во тој проѕирниот пластичен дел. Не скубе ниту пак фенира, скроз е безопасно :)

   
  На Elen4e_sonce и Valerin им се допаѓа ова.
 17. peperutche21

  peperutche21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2015
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  959
  Пол:
  Женски

  од каде ја купи?
   
 18. Avokado

  Avokado Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  346
  Od kade ja Imas zemeno mashinkata
   
 19. PiaMia

  PiaMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2015
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  626
  Пол:
  Женски
  Кога ќе бидат полумокри џемерот/хеланките ги развлекувам на пешкир и полека со брич ги „депилирам“ топчињата. После само поминувам со салотејп да се залепи тоа што останало. :)
   
 20. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.014
  Пол:
  Женски
  @Avokado, @peperutche21 ја купив во маркетот кај поранешна Стела во Аеродром.
   
  На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.