1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отстранување на бенки од лице

Дискусија во 'Лице' започната од Kiwibird, 21 февруари 2011.

 1. Kiwibird

  Kiwibird Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  6
  Сакам да прашам дали некој отсранил бемка (од лицето) во некоја од државните болници низ Скопје? Или можеби во Акус Медикус или некоја др. приватна ординација? Дали може да ми кажете каква била процедурата,колку ве чинела,дали болело,дали имате лузна и слично? Едноставно опишете го искуството... :)
   
  На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. emzzy

  emzzy Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  11
  Бемки -.-

  Како да се ослободам од бемкиве на лицево? ;( најмногу ги мразам !!!!!!
   
  На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Vaga03

  Vaga03 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  4
  Отстранување на бемки

  да ти кажам јас имам бемка помеѓу градите. Можеби изгледа секси но ми претставува голем проблем бидејќи нонстоп кофга некој ме гилика јас викам “пази бемката,пази бемката“ исто имам и кај ребрата од лева страна..и многу ми е ризична а велат дека растат со тек на време. Сакам да прашам дали може да се отстранат бемките без некаков ризик?! :sweat: Ако знае некој нека пише. :)
   
 4. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  626
  Па вака ќе појдиш на кожен лекар и таму ќе му кажиш дека сакаш бенките да ги остраниш и тој ќе ти ги снима таму не знам компијутерски за да види дали може да се острани и дали е ризично ако е ризично нема да ти ја острани а ако можи ќе ти препиши крем и со него ќе се мачкаш одреден периот и потоа ќе падни самата :) Барем мене така ми рече кога појдов ама некако од немајне време не појдов да си ги снимам бенките за да видам дали можа да се острана ама во најбрз период и јас сакам да појдам и да си ги остранам бидеќи ми сметаат и ми се гледаат многу (на чело ми се)
   
 5. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  303
  и јас имам една што сакам да ја отстранам но тука незнам каде точно да се обратам , па така да треба до Скопје да идам .. :/
   
 6. emzzy

  emzzy Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  11
  Фалаа ви мноогу... Ке одам набрзо на лекар и ке видам што може да се направи :DDD :*
   
 7. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Леле јас ако се решам да ги отстранам бенките...не само од лице, него и на грбот, доста ги имам, тоа ќе трае вечно. Ама не, баш си ги сакам..особено оние на лицето, ситни-на муцето и близу окото, скоро незабележлива, особено таа бенка на муцето многу си ја сакам...Многу слатко изгледа. На грбот секси. На рамото, близу до клучната коска, и таа си ја сакам. На коленото исто. Ах бре жени, па бенките нели биле знак лепоте. Што ќе ги отстранувате. Јас баш си ги сакам моиве.. :D :makeup:
  Ама добро, има разлика од бенка до бенка...
   
 8. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Jас на лице имам многу бенки, значи над 15тина, и пола од нив се поголеми, и ми пречат, но едни пусти бенки, сакам бар некои од нив да ги отстранам, многу ми се, и често користам пудра да ги сокривам колку толку, да не се забележуваат многу... Значи ке појдам на лекар, да ми ги види, и ме интересира дали само туку така со крем се отстрануваат? Јас па мислев некој посебно поболен метод е тоа... :)
   
 9. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  626
  абе јас кога бев така докторот ми рече дека крем ќе ми даел и некое време ќе сум ги мачкала па ќе паднеле а не знам за друг метод можеби има и некој др ;) а и се сеќавам дека и тетка ми со еден крем ги мачкаше бенките за да и паднат и и паднаја и задоволна баеше :lol: пак вие појдете на кожен лекар и тој ќе вика кажи посигурно како оди сета работа :)
   
 10. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  303

  а како се вика тој кремот ? и колку чини ? :) секако на своја рака не би го земала прво ќе појдам на преглед ..
   
  На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
 11. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  626
  Не знам тетка ми одамна го користеше од пред 10 години а јас сега да дојди септември треба да одам за да ми ги снима за да види докторо дали можи да се отстранат или не бидеќи некои се опасни а кога бев претходно само така ми ги виде и ми кажа кога да дојдам а не ми кажа како се вика кремот :?: Абе најсигурно ти е да појдиш на кожен лекар тој ќе те види ќе те сними таму се и ќе ти кажи кои бенки можат да се вадат а кои не позз :*
   
 12. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  еее конечно ја најдов темата значи имам една бенка на носот и како подигната е имногу ја мразам да беше малеца ајде де ама ова шо е?
  како растам јас така она се поддигнува и барам ваш совет дали да ја вадам ???
  фала одмапред :)
  иначе да си кажам дека кога ќе застанам во профил носот ми изгледа како подуван иначе имам убава форма на лицето уста образи се ми е погодено него оваа на носот ме огрдува имам 2 малецки ситни на обравчињата кои си ги сакам многу но оваа на носот не е за сакање што советувате вие?
   
 13. Vik4e

  Vik4e Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2010
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  258
  Пол:
  Женски
  Како да се справам со Бенки?

  На моето лице се наоѓаат премногу бенки(бемки) како да справам со нив? Која крема,гел да користам? Стварно многу ми е глупо и се чувствувам очајна коа ќе ги погледнам моите другарки и пријателки кои имаат чисто лице.. :| :| :|


  Behind every great man is a woman rolling her eyes - Jim Carrey.
   
  На Queen^^ и angela999 им се допаѓа ова.
 14. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  665
  Како да се справам со Бенки?

  Никако, тоа си е патолошка пигментација, те зафркава меланинот. ;)
  Не ги чепкај и у случај да има некоја со чудна форма, подуена, и слично, може е меланом, затоа правец на лекар.

  Иначе, терај, битно да си здрава и жива, за бемки не се депримирај.
   
  На Elen4e_sonce и Special.Someone им се допаѓа ова.
 15. Willow

  Willow Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  7
   
  На Muffin.Love и Special.Someone им се допаѓа ова.
 16. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  303
  Девоќи вие што знаете каде поточно во Прилеп или Битола има дерматолошка ординација, во која отсрануваат бемки ?
   
 17. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  294
  Незнам колку ќе биде ова точно и корисно, но имам слушнато дека со отстранување на бенките се добивало рак на кожата :| .
  Јас сум многууу против ова, ама кога сум била бебе сум имала бемка точно кај окото, и ми сметала многу не сум можела убаво да гледам и затоа морале да ми ја отстранат...Инаку, јас искрено би се исплашила ако треба да отстранувам бенка во иднина :(
   
 18. mari-mari

  mari-mari Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2010
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  знам дека преглед е 600 ден.- така пишува на нивната веб страна....а колку те кошташе интервенцијата?
   
 19. goddess.Of.chaos

  goddess.Of.chaos Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  1.052
  Допаѓања:
  991
  Бенка се отстранува хируршки, анестезија, се вади и за 2 недели си зараснува кожата. Нормално прво на преглед се оди да ти кажат каква бенка е и дали може да се вади, зависи од повеќе работи тоа. Ама како и да е, не се чепкаат ниту копаат ниту мачкаат со било што, една обична крема за депилирање имав на рака ставено преку бенка и имаше реакција. Бенка не се фаќа воопшто.
   
 20. Chivas

  Chivas Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2012
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  132

  Јас колку што знам на кожно (во Прилеп) го прават тоа , ги горат , ги сушат така некако :?:
  Знам моја другарка ја гореше бемката, и и се излупи и остана флека а по некое време пак и се направи на истото место :worried: