Отстранување на бенки од лице

Дискусија во 'Лице' започната од Kiwibird, 21 февруари 2011.

 1. Kiwibird

  Kiwibird Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Може да ми кажеш колку те чинеше вадењето со се прегледи и се што доаѓа со тоа? Фала
   
 2. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  837
  А има ли некоја превенција за да се спречи појавата? Во последно време ми се појавија нови бемки на лице, мали и неиспакнати ама јас воопшто не ги сакам. Пазам да не се изложувам на сонце ама ете ги пак се појавуваат. Не може да се отстранат неиспакнати бенки ако не се лажам? :?: |(
   
 3. Ubavataa

  Ubavataa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2012
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  9
  Дај кажете за тие што користеле ваков крем, како се вика и колку чини?? Ве молам, благодарам однапред.
   
 4. marija.an

  marija.an Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  имам голема бемка на главата..очигледно ќе треба да се отстрани но имам страв за тоа дали после отстранувањето ќе почне да расрте пак коса..ако може некој да ми одговори на ова прашање
  благодарам однапред
   
 5. verica94

  verica94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  со оцет се вадат :)
   
 6. Angela1203

  Angela1203 Активен член

  Се зачлени на:
  24 мај 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Како да ги отстранам црните бемки на лицето?

  Имам 14 години и имам многи црни бемки на лицето и на телото.Постојано ми се појавуваат повеќе и незнам како да ги отстранам.Ја прашав мајка ми и таа ми купи еден крем за пеги што се вика Лала.Се мачкав со него неколку дена но ништо.Истото го има и братучед ми и тој ме прашуваше како да ги отстрани.За мене има спас можам да користам пудра но за него што да направам.Му го дадов и нему кремот да го користи но ништо,сеуште му стојат на лице.Ви се молам ако знае некој како да ги отстранам да ми каже за мене и братучед ми. :(
   
 7. MorganMonroe

  MorganMonroe Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2013
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  42
  Сум слушнала дека има по ординациите, кожни лекари, наводно ги горат со течен азот (не ме земајте за збор за азотов, ама се ми се чини дека е со тоа :lol: ) процедурата е безболна, знам дека може и со плаво картонче и околу 100ден мислам дека е. Бенките после некое време си "паѓаат" сами.
   
 8. SouthParkFan

  SouthParkFan Активен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  24
  Бемки на лицето

  Здраво на сите, сакам да ве питам дали знаете некое решение како да ми се тргнат бемките од лицето, не зборувам за црнки, туку за кафените,оние знаете од сонце ми се изгледа кога сум била мала сум се изглеа сунчала премногу пред сонце :lol: .
  дали има некоја маст или слично?
   
 9. angela999

  angela999 Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  4
  по лицето имам многуууууууууу бемки и дури една на среде нос и многу сум грда така...не сум баш за отстранување, да одам по доктори...слушам имало некоја крема која ги чистела бемките али после некое време пак се појавувале, а сеа слушам имало крема со кога ке ти паднат бемките...како да се ослободам од нив без операција ај помош ве молаааммм :(:(
   
 10. LusySkyDiamonds

  LusySkyDiamonds Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2013
  Пораки:
  784
  Допаѓања:
  816
  За жал спас од нив нема...мојата другарка ги оперираше и пак и излегоа на исто место, но не знам дали оперативен зафат беше или само ги гореше. Најдобро прашај на Клиника
   
 11. Hopihop

  Hopihop Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  4
  Бенка на око

  Имам мала бенка под долниот капак на окото. Бенката си ја имам цел живот, има иста форма и боја, ама пред 3 години од нејзе ми израсна како мало ќесенце со проѕирна течност. Од тогаш немам никакви промени. Отидов на дерматолог, ми дијагностицираа пиоген невус, ми рекоа дека може да се одстрани хируршки, ама не знам дали е сигурно. Не ме прави никаков проблем, ама сакам да ја отстранам поради естетски причини. Дали некој има сличен проблем и дали знаете како можам најбезбедно да ја отстранам?
  [​IMG]
   
 12. D.a.c.i

  D.a.c.i Нов член

  Се зачлени на:
  1 август 2014
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  Истиот проблем го имам и јас.. :devil: :devil: :devil: :devil: Нешто сто најмногу ме нер..се бемките!!! Но имам слушнато дека било штето ако се остранат а колку е точно незнамаж
   
 13. love.a7x

  love.a7x Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  112
  Добро е, не сум единствена со проблемот со бемки на лицето. Многу се срамам да зборувам за тоа.
  Кога ке се погледнам од блиску на огледало, мислам дека многу грдо изгледам, и токму поради овој проблем имам недостаток на самодоверба :( Другарките ми викаат дека убаво изгледам, никогаш не зборувам со никого на оваа тема, дури ни со мајка ми. Некако се тешам со тоа дека секој е убав на свој начин, дека сите имаме маани, и дека никој не е совршен. Го имам проблемот со бемки на лицето, но затоа имам убави очи, убави усни, убаво носе, па и убаво тело, но сепак не ги сакам.
   
  На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. crazy.you

  crazy.you Активен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2014
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  16
  Луѓе, не сте грди! Не чепкајте таму кај што не треба. Нека си стојат, насмевка на лицето и убави смее сите! Познавам многу луѓе со бемки на лицето и со сопруг и деца и работа и среќни и се. Значи не се тие некое ограничување во животот. А искрено, некои се опасни зошто од ништо да се прави нешто.
  И јас имам една на брадата и од неа имам влакненца и не изгледа баш убаво. Еден дечко мој, порано ме праша зошто не ја извадам...малку се изнервирав! :D Сега планирам само да прашам еден дерматолог што да направам во врска со влакната ако знае. Но не сакам и се плашам да ја вадам!
  Кога си повредив пред некое време друга бемка, ми даде дерматологот маст од кога ми падна бемката, но потоа се обнови на ново. Ако зборите за сеа. Сакајте се себе такви какви што сте! :inlove:
   
 15. Super-Mama

  Super-Mama Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2014
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  13
  Од што може да се појават бенките?На лице немав ниту една бенка а пред 2-3 години ми се појавија многу на лицето:(
   
 16. little.girl.16

  little.girl.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2014
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  1
  Koga se bricev, si otsekoj polovina bemkana nogata. Ne bese mn golema amaa sepak ke prasam dali moze da se sluci nesto..Koga sum veke tuka da prasam i za drugo .Imam 14 godini. Od koga pocnav da gi depiliram nadusnicite bemkata sto mi e nad ustata ima nekako porazlicno izgleda od porano. Stana pobleda samo na sredinata ima edna poremna tocka. Sto mozeda znavci toa i dali e stetno depiliranje na mesta kade sto ima bemki?
   
 17. Divine91

  Divine91 Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2014
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Jas Imav benka na grbot koja premnogu mi smetase i ja izvadov ali bese kako bradavica samo kafeava, a najdobro e da odis na dermatolog i da se konsultiras so nego benkite mozat da bidat dosta seriozni. I eden sovet .. mene mi rece mesttoto kaj so e izvadena operacijata na leto obavezno da go mackam so 50ka faktor kako pred to so ja mackav i benkata. Ne se sekiraj nemislam deka e nesto opasno i deckoto si ja ima seceno pri bricenje
   
  На little.girl.16 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Askopje

  Askopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  505
 19. Queen^^

  Queen^^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2015
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Дали мора да си полнолетен за да вадиш бемки или можеш кога сакаш?
   
 20. Leontina9

  Leontina9 Активен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2016
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  8
  Дали на местото каде сто имате бемки се депилирате или не?