1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Отуѓеност

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Superiska, 30 март 2010.

 1. Superiska

  Superiska Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  33
  Neli mislite deka se poveke se odalecuvame edni od drugi,mislam deka internetot,facebook,itn doprinesuva za toa.za zal
   
 2. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.515
  Секако дека да, овој мсн ил фб не отапе! Ама така тргна овој свет - мора да се биде во тек со настаните.
  Порано се знаело - сите на кафе и сите муабети таму паѓале, повеќе се дружеле, комуникација, зафрканции, блискост..
   
  На kikav му/ѝ се допаѓа ова.
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.341
  kolku zblizuva i tolku oddalecuva. naogjas ete na primer na facebook lugje sto kojznae od koga ne si gi videl,ili pak se vo stranstvo,zboruvas na chat i slicno,no sepak ja ne ja sakam takvata komunikacija mnogu,mnogu.nema nisto poubavo od uzivanje vo zivo :lol:
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.806
  Мене искрено не ми влијаел баш интернетов. Е сега нормално дека со некои особи комуницирам повеќе преку интернет отколку во живо, но тоа се случува само со особи со кои не сум толку блиска. А оние другите никаква тастатура ни камера не може да ми ги замени затоа што само што ќе им го прочитам името добивам желба да ги гушнам.
   
 5. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Хммм донекаде така е, ама зависи за кој како. Јас најчесто на нет седам кога ми е досадно или кога времето е катастрофа па нема кај да се оди. Инаку сега со пролетниве денови се помалку се завртувам дома и тоа време што сум дома, не го поминувам на нет. Така да се зависи од секоја личност индивидуално како ќе си го организира времето и колку внимание посветува на интернет комуникацијата.
   
 6. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  92
  Јас се согласувам дека интернетов не отапе и дека вака е многу по глупо одколку порано кога немаше...
  сега не може да искочиш на кафе и да им кажеш новости на другарките, другарите.. тие веќе се знаат од фејсбук.. :x
   
 7. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.308
  Допаѓања:
  123.893
  Не знам дали е до интернетот, или повеќе до општеството. Отуѓени општества имало и пред интернетот, само кај нас се случува во последно време.
  Ееее, капитализам.
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.295
  Допаѓања:
  194.644
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека е до општеството, не толку до интернетот. Се сложувам со Ариел, капитализмот си го носи своето... животот станува брз, хаотичен, трчаш да стигнеш да завршиш сè, сите бараме подобра работа, за подобра плата, а тоа си бара повеќе време да посветиш на кариерата. Затоа најчесто не останува време за дружење ни со семејството, а камоли со пријателите, со оние што ни се драги воопшто. А интернетот само придонесува во тоа...
   
 9. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  99
  Отуѓеноста е донека убава бар за мене.Македонското братство единство премногу навлегува и ми се меша во мојот живот,а тоа не го сакам ;)
   
 10. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  36
  За отуѓеност да,и мислам дека има удел голем општеството и секако се што носи тоа.Јас го користам интернетот за да одржам контакт со луѓето што не ми се тука,имам другарка дури во Канада која последно ја видов летото,братучетка ми е во Чикаго и ја немам видено 8 години,па со интернетот ако ништо повеќе се допишувам.Новото време заедно со технологијата носи нови нешта ,само ние треба да знаеме како паметно да ги искористиме.
   
 11. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Хм, па да за некои, кај мене не делува затоа што освен на фемина, не губам многу време за мсн и слично. Секогаш, пделувам време за на кафе, секој ден со сите се гледаме. Меѓутоа да, сепак современиов свет донесе и негативни работи. Ама и луѓево треба сами да се сетат и да не се навлекуваат многу на интернет. Сепак е тоа виртуелен свет, не може да го замени вистинското пријателство, кафето, дружењето!
   
 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.183
  Пол:
  Женски
  Па незнам дали баш е отуѓеност,меѓутоа ако сакаш да се видиш со некого ќе најдеш и време и место што се вели,а ако не сакаш ке најдеш 100 изговори.Јас обично го користам интернетот повеќе за комуникација со пријатели од странство,исто и ми треба за да речам повеќе информации за било што,а секако наоѓам време и да се видам со пријатели,другари на кафе или било каде,во живо да се видам нормално ако се сака се се може,па така да ако сакаш да се видиш со некого ке најдеш време,за се има време.
   
 13. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  367
  ако се сака се се може,па така да ако сакаш да се видиш со некого ке најдеш време,за се има време.

  се согласувам.и јас не сум премногу голем зависник од ова нетов.си седам кога ми е досадно и тое претжнно на форумов и на фб малце.иначе сега кога времето е вондерфул поубаво ми е да си излезам со другарки или дечко ми во парк отколку да седам на ком. :)
   
 14. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Навистина колку и да не сакаме да признаеме сепак интернетот не отуѓува од некои личности, но јас со блиски личности не неможам да комуницирам само преку него, значи морам да ги видам , да ги изгушкам зошто во живо и на интернет НЕ Е ИСТО.Многу пати и на училиште сме разговарале за ова и донекаде интернетот и фејсот си имаат некои свои предности , но и недостатоци, убаво е тоа што можеме да се видиме и да контактираме со луѓе кои долго време не сме ги виделе, но се што е претерано не чини. А факт е дека порано беше многу поинаку кога ние помладите не знаевме дека постои интернет, сите се збиравме во маало и така комунициравме, а сега генерацииве што идат, играчките ги заменуваат со компјутер, детските игри со виртуелни компјутерски игри. Мислам ние сме во предност односно во наша полза е да имаме интернет, зашто гугл се знае и можеме многу брзо да се информираме за се што не интересира и нешто што не го знаеме или пак ни е страм некого да прашаме, нема да има отуѓеност ако знаеме ПАМЕТНО да го искористиме интернетот и неговите МОЖНОСТИ -па ете и нешто корисно од фејзбук , место да трошиме кредит на пораки или повик , преку чет ќе се договориме за на кафе :D
   
 15. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  На фејсбук сите браќа сестри а во живо ни здраво не си викаат.! :lol: :lol:
  хахаха
  :rock: :rock:
  И да сакаме и да несакаме тоа е..зависност а и сега сите се на фејсбук или мсн, така да нема да најдеме никој надвор. :hai: колку е добро, тоолку е и штетно.
  ;(
  Ми недостига времето кога не беше развиена волку технологијата ама.........пак како ќе се слушнев со мојата најмила братучедка ако не преку јаху?? ;( ;(

  :x
   
 16. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  зависи. не влијае кај секого интернетот. ;)
   
 17. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  па можеби не отргнува интернетот едни од други .. но, јас преку фб многу се заимав со едно девојче и ден денеска многуу многуу се имаме ( и за среќа изпадна дека му е кума на мојот бивши/"сегашен"/иден :P)
   
 18. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Можеби технологијата напредува, ама тоа лошо влијае на луѓето.

  Сега повеќе младите, се фокусирам на нив, бираат да седат по цел ден на компјутер
  + имаат демек некое дружење преку социјалните мрежи.
  Така комуницираат, се договараат и сл.

  Половината пак не го гледаат интернетот како средство за комуникација, туку како плус уште една занимација исклучиво кога ти е досадно. Нив можеш да ги видиш во парк, во кафуле и дискотеки, додека другите дремат пред екранот на компјутерот додека не се раздени.Затоа младите денес се повеќе подложни да запаѓаат во депресија.

  Што се однесува до мене повеќе би одбрала да излегувам, да се дружам, да остварам комуникација во четири очи или барем за зборувам на телефон, отколку да користам Скајп, МСН или Чет.
   
 19. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.726
  Секогаш преферирам разговор во четири очи, отколку комуникација преку интернет. Гледам да најдам време за се, а најмногу за дружење. Секако, поубаво ми е кога сум излезена со друштвото отколку да комуницираме по фб, скајп итн. Мислам дека интернетот нема големо влијание на мојот социјален живот, го користам најчесто за убивање на досадата и ќе се трудам така да остане. Во никој случај не смееме да дозволиме интернетот за не оттуѓи од реалниот живот и да го живееме во некој виртуелен, измислен свет. :)
   
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.482
  Не треба да паѓа толку вината на развојот на технологијата, затоа што вината ја имаме и самите ние како и општеството.

  Контакти со блиски личности секако дека мора да има и во живо, не само преку facebook или skype. Сум западнала во дискусија за истата тема на училиште, со професори и соученици, дури имавме и есеј за оценка по англиски.
  Позитивни страни има кај сите работи, па така и тука, исто е и со негативностите, од што сметам дека место фокусот да биде кон тоа како сите расправаме за ваквиот проблем, повеќе на тоа како самите си го решаваме.