Очи

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Nicki_N, 3 декември 2016.

 1. Nicki_N

  Nicki_N Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки. Уште од малечка мајка ми приметила дека левото око малку ми "забегува" надесно и ме носела по лекари, но не сум имала проблем со видот и докторите и рекле дека не е страшно, дека сум многу мала и дека тоа само од себе може да се поправи и да го следиме редовно со одење на контроли. Кога потпораснав не се приметуваше тоа толку, скоро ич. Негде прва година средно приметив дека видот не ми е добар,отидов на лекар и ми дадоа наочари, диоптер 0,50 на левото и 0,75 десното. И бидејки не ми беше толку страшна ситуацијата не ги носев баш многу наочарите. Потоа земав леќи, но и тие не ги носев бидејки не можев никако да се навикнам на нив. Е сега последниве неколку месеци приметив дека окото почнало повеќе да ми забегува, дури и луѓето почнаа да ме приметуваат и почна страшно да ме нервира, срам ми е да погледнам во очи некој ;( Често осеќам и како притисок некој на тоа око, дали на психичка база не знам.. Спас? Може ли некако да се поправи? Само да не е операција..
   
 2. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.639
  Допаѓања:
  5.350
  Дали е можно да ми дадат очила за одмарање на очиве?
  Во последно време ми смета светлина, и ме тера да ги ,,полузатворам,, и некако тешко фокусирам на далеку додека ми се избистри сликата човекот чче си помини на улица :/
   
 3. Nicki_N

  Nicki_N Активен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2016
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Оди на лекар и објасни што ти се случува, ако е потребно ке ти дадат.