Оштета од сообраќајна незгода

Дискусија во 'Правни совети' започната од Jana1983, 13 октомври 2011.

 1. sas71

  sas71 Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zdravo na site!
  Ve molam preporaka za dobar pravnik za soobrakajni nezgodi ili dobar soobrakaen inzinjer
   
 2. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  531
  Ќе поставам линк до една доста корисна и едукативна страна - блог кој ја третира оваа проблематика од областа на оштетното право. Случајно наидов на оваа страна на интернет и им препорачувам на сите кои имаат проблеми во врска со разни видови на претрпени штети посебно од областа на сообраќајот да ја посетите и прочитате оваа страна - блог кој ќе ви понуди одговор, совети на сите прашања поврзани со штетите.
  Се надевам и сум сигурен дека странава ќе ви биде од голема помош
  Во продолжение ставам линк кон странава http://steta.blog.com/
   
 3. veronikaveronika

  veronikaveronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  132
  Здраво дечки - имам 2 прашања за правниците. Имав сообраќајка вчера, јас бев сама и 100% сум сигурна дека минав на зелено светло , во другата кола беа четири лица, и не сакаат да признаат дека минале на црвено на крстосница. Дојде полиција , направија записник, се обидоа да ме убедат дека сум минала на црвено, а индиректно еден од нив ми посочи да не одам на лекар?! ( среќа моја што имав и сведок и му земав број). Прашањата ми се дали работат камерите во строг центар и дали има некаков начин да се земат тие снимки (страв ми е да не прават местенки бидејќи живееме во прекрасна држава, нели) , а второто прашање е како оди процедурата потоа во случај на сообраќајка-во дел на отштета и сл..
  Фала ви.
   
 4. rrrrrrrrrr

  rrrrrrrrrr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  118
  Па би требало да работат камерите, но за тебе е најважно како полицијата ќе го состави записникот. Ќе почекаш да излези записник од МВР, па потоа со целосна документација ќе си бараш отштета од осигурителната компанија каде е осигурана колата што те удрила.
   
  На veronikaveronika му/ѝ се допаѓа ова.
 5. HristinaKike212

  HristinaKike212 Нов член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  zdravo i jas sum nova na forumov sakam da prasam nesto i baram pomos od vas .pred nekolku dena mojata sestra napravi sobrajkajna nezgoda bila parkirana na trotoar blisku pesacki premin na vrajkajne nazad na pesacki nemalo nisto gledala ubavo bilo seto prazno i odednas se slucuva cudo golem udar na sofersajbna a vozi so mnogu mala brzina izlegla nadvor na pesacki padna ta zena a taa vozela tocno do trotoar vrajkala rikvers za da odmini druga kola zenata idi od drugata strana na pesackio i ne gleda i taa zenata posle 1 den pocina od loso padnata sto bila VE MOLAM POMOGNETEMI KAKO DA SE BRANIME NA SUD dali e kriva samo mojata sestra ??
   
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
  Скоро направив сообраќајка во којашто не сум виновен. Е сега, ме интересира во врска со оштетувањето од компанијата во која што е осигуран тој што го удрив. Затоа што барам оштета од неговата компанија (Uniqa) која што го осигурала.

  Ме мафтаат веќе три месеци дека ќе ме исплата, со изговор дека предметот сеуште се разгледува. А беа на лице место да ја видат проценката од штетата. Штетата е голема.
  Јас до сега со Уника не сум имал никаков контакт, дури и не знаев за нив.
  Се распрашав по луѓе и ми рекоа дека од нив пари тешко дека ќе земам. Ќе треба со мачење, со расправање, со адвокати и извршители. Ми дадоа понуда, едвај, по три месеци расправање и по 100 пати одење до кај нив. Ја прифатив понудата. И им реков парите ми се битни и ми требаат да ми ги префрлите веднаш, ама дечкото што работи таму ми рече дека е невозможно веднаш да ме исплатат, туку после 3 недели. Јас нема шанси да чекам толку долго. Како би можел да ја убрзам постапката? Дали би можел да ги дадам на судење и извршител?
  Колку е рокот на исплата на штетата?

  И многу битно, што ме интересира, дали би можел повредениот да го суди здраството, а здраството да повлече пари од мене, иако не сум јас виновен во несреќата?

  Тој има минимум 3-4 прекршоци.
   
 7. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.365
  Допаѓања:
  2.886
  Пол:
  Женски
  Би сакала да ми пише некој што знае како функционира европски записник поточно дали ќе се покрие штетата на моето возило бидејќи на мене ми рекоа од компанијата за осигурување дека нема да ми исплатат пари доколку возилото не е подвижно. А за подвижно што да ви кажувам, воопшто не е подвижно, арно сум жива.
   
 8. Gorgi908

  Gorgi908 Нов член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
  Здраво нов сум на форумот и ме интерасира нешто во врска со сообраќајна незгода што ја направив неодамна, сообраќајката се случи на раскрсница каде што јас имав прединство на минување, а ми го пресече патот другото возило каде што имаше знак за причекање при што тој излезе многу на раскрсницата јас удрив во него, повикавме полиција и уште го чекаме записникот повеке од месец дена дали може нешто да се промени во записникот и да излезе дека сум виновен иако мојот знак е првенство на минување...?
   
 9. pixa_982

  pixa_982 Активен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2016
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Машки
  Во записникот и скицата неее пишува дали си бил виновен или не, туку е само опис за тоа како се случила сообраќајната незгода.
  Имаше ти некакви повреди?
   
 10. Gorgi908

  Gorgi908 Нов член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машки
   
 11. pixa_982

  pixa_982 Активен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2016
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Машки
  Го чекаат записникот за да проверат дали имаш возачка, ти е регистрирана колата и дали си бил под дејство на алкохол. Доколку се е во ред дотука, дури и да си крив за сообраќајната незгода имаш право на штета. Затоа и сите плаќаме осигурување.
   
 12. nadcence

  nadcence Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Zdravo,itno mi e potreben dobar advokat.od kompanija in sing napravena e procenka na udrenoto vozilo od 170000. Den. Mi dojde od sudot da podnesam zalba na tuzbata vo rok od 8 dena. Voziloto ne e tolku osteteno branik ,far...kompanijata mu gi isplatila parite na osteteniot na smetka. Vo dokazot ne mi prilozuvaat fakturi ili servis kade e praveno voziloto,... ve molam za preporaka za dobar advokat
   
 13. BeastceMK

  BeastceMK Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2016
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Машки
  Здр на сите..Дали некој знае како ги проценуваат барањата за оштета при незгода(повреда) од осигурителните компании надвор од работно место; колку изнесува тој паричен надомест! Ако има некој што знае молам за одговор..
   
  Последна измена: 1 јануари 2018
 14. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  370
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите,денес ме удрил некој на паркинг и побегнал а штетата не е баш мала.Возев службено возило и се јавив на директорката но покасно кога видов,а ја возев колата цел ден.Ми рече дека утре ќе среди со осигурувањето.Сеа ме мачи дали мора да пријави и во полиција или само во осигурувањето,јас незнам точно кога и каде ме удриле зашто бев на повеќе места.Ако пријави во полиција што би направила полицијата понатаму со записникот,што мислите дали се трудат да го најдат натрапникот или чисто само на записник останува работата?Дали и јас ќе бидам умешана во сето ова или фирмата натаму си решава?
   
 15. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски

  Фирмата го решава... ако пријават во полиција тоа би било само за записникот
   
  На kosmodiks му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kosmodiks

  kosmodiks Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2012
  Пораки:
  370
  Допаѓања:
  249
  Пол:
  Женски
  Мора ли да се пријави во полиција или доста е само во осигурувањето?
   
 17. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Не би знаела да ти кажам подетално
   
 18. Maja**

  Maja** Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  https://mk.sava.insure/mk-mk/claim/

  Можеби ќе ти помогне