Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Павлова Диета

Дискусија во 'Диети' започната од Muffins, 18 март 2012.

 1. Muffins

  Muffins Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Драги Дами, наидов на една диета, што би сакала да ја споделам со Вас.
  Постојат многу диети, сите сакаме да ослабиме, кој сака да вежба, кој не :) Верувам дека многумина од Вас имаат пробано барем неколку диети со цел да изгубат некој килограм, па нема да биде на одмет да ја пробате и оваа. Јас сум љубител на овошјето и јогуртот и затоа и сакам да ја пробам оваа " Павлова Диета" Покрај се, ова диета според мене е од оние нездрави диети... :)

  Состојки:

  * Многу јогурт,
  * Најразлично овошје во неограничени количини,
  * 2 лажички мед

  Сецкано овошје помешете го со јогурт и само тоа јадете го цел ден во неограничени количини, но може и поединечно јогурт, па потоа овошје. Пред спиење изедете 2 лажички мед и веднаш во кревет.
  Овој начин на исхрана се држи колку време сакате, АМА ШТО Е НАЈВАЖНОТО, диетата се држи само 2 дена во неделата (еден ден по друг).
  Пример, се одлучувате да ја држите во среда и четврток (јадете само овошје, јогурт и навечер мед), а останатите денови јадете што сакате (во нормални количини)
  Т.Е понеделник, вторник, петок, сабота, недела си јадете нормално без газирани пијалоци, кафе може, ама горко ... а среда и четврток според "павлова диета".

  Јас немам појма кој е тој Павле :D и од кај му има истекнато оваа диета, ама како што кажав, сме пробале многу диети, зошто не и ова. Читав на еден сајт за оваа диета и од коментарите пишуваше дека има резултати.

  Поздрав и со среќа :)
   
  На emili.m му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mamaja

  mamaja Активен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  15
  I jas sega skoro nekade procitav za ovaa dieta, pa duri i pisuvase deka mozelo i da bidat dva dena koi ne se eden po drug - pr. cetvrtok i nedela, i taka si teras kolku nedeli sakas.... Slusnav i deka mnogu go procistuva organizamot i deka postepeno gubis zelba za hrana vo pogolemi kolicini. Inaku jas se boram so vecerata - taman kje izdrzam edna nedela, posle toa kje ripnam na parce proja ili peceni lepcinja so lukce i sl... :tmi:
   
 3. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.448
  па јас нешто слично се хранам, и не ми е тешко, само место овошје само зеленчук :D E, што ќе се бутам овошје кога и не го ни сакам...
  може така 1 банана да изедам, после за ручек чинија спанаќ со чаша јогурт, после 3-4 саата уште една чинија спанаќ и пола чашка јогурт, и вечерта ако ми се јаде ептен салата марула со краставица, ама јас така ги јадам, без зејтин и сол. и не ми е тешко :)
  во спанаќот нити јајца нити млеко не ставам, само ептен малце оривче и кромид ;)
   
  На Muffins му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Muffins

  Muffins Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1

  Да, да... и јас се распрашав, не морало да се два дена еден до друг... :)
   
 5. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  А кафе или чај без шеќер смее да се пие тие два дена?
   
 6. Muffins

  Muffins Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Јас мислам да... може
   
 7. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  Ќе ја пробам диетава чисто информативно :lol:
  Баш ме интересира дали ќе има некој резултат :)
   
 8. Muffins

  Muffins Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1

  Јас сметам дека доколку се скрати одредена количина на храна.. секако би имало резултати.. дали станува збор за пола изедена порција, да се скрати од слатките калорични задоволства :) или газираните пијалоци... зборувам општо за исхраната дека ќе има резултати... :)
   
 9. Swatki4ko

  Swatki4ko Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2010
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  0
  Без газирано, благо и пржено во другите денови , мислам дека успева, ама чекаме некој да каже како му успеало... пишuвајте тие што пробувате и јас ќе почнам и ќе ви пишам кога ке видам резултати ;)
   
 10. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.059
  Јас уште не сум се решила кога да ја држам, ама ќе соопштам кога ќе се решам :)