1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Парада на гордоста

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од WildMk, 16 јуни 2021.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.975
  Старата тема е затворена, па решив да отворам нова.

  На 26ти јуни ќе се одржи Парада на гордоста во Скопје.
  Годинава сите тројца ќе присуствуваме.
  Ќерка ми ќе оди башка со друштво, ние со маж башка ... ко пензионери :lol:

  Сеуште не знам детали за маршутата и времето, ако знае некој, нека сподели.

  Да им пружаме поддршка, годинава во поголем број отколку во 2019та ️‍:party:

  ф.jpg
   
  На KuklickaSk, spacegirl92, staycalm и 13 други им се допаѓа ова.
 2. awkey

  awkey Активен член

  Се зачлени на:
  2 март 2021
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Вчера имаше прес, па деновиве ќе искочат со точните детали. Многу ми е мило, бев во 2019 со мајка ми (патем стрејт сум). Многу сум среќна што мајка ми е опен мајдед.

  Многу жалам што оваа година нема да сум во Скопје и нема да присуствувам :/
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  12.650
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно ќе одам за поддршка.
  Ај да видиме, дивјаците и хомофобите дали ќе настојуваат да ја попречат парадата.

  Не знам зошто упорно ја викаат ,парада на гордоста' кога кај нас е уште во фаза на срамежлива поддршка на различната сексуална ориентација. :?:
   
  На mode-kristina и WildMk им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.975
  Ради доследност со остатокот од глобалното движење :D

  Мислам дека нема да има проблеми.
  Минатиот пат 'најдраматично' беше што дофрлаа од страна и еден р'чпал од над 50 години што се држеше меѓу нозе и 'го нудеше' полжавот |(
  Скроз геј, ама не му текнало во моментот :D
   
  На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  1.895
  Допаѓања:
  12.650
  Пол:
  Женски
  Ма знам тоа, ама во МК тоа дека е „парада“, па уште „на гордост“ некако нѐ ми оди :D
   
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.830
  Допаѓања:
  208.975
  Шо знам... мене ми се бендисва.
  Зборот 'гордост' - сам по себе ми влева самодоверба.
   
 7. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.491
  Допаѓања:
  18.132
  Стварно ми е мило што коментарите тука се чиста спротивност на оние од фб. :sun:
  Јас нема да можам да присуствувам за жал, но ја имаат мојата целосна поддршка.
   
  На staycalm, Alex.T, Bezimenka90 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. awkey

  awkey Активен член

  Се зачлени на:
  2 март 2021
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Името доаѓа од преводот од англиски јазик Pride Parade:D и тотално си одговара затоа што припадниците на лгбти заедницата треба да се горди, а не да се срамат од себе си :D
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.132
  Допаѓања:
  41.439
  Пол:
  Женски
  Се прашувам тие што искачаат да им дадат само поддршка, дали искочија да им дадат поддршка на родителите за срањава што ни ги смислува Мила "најмила" :?:
   
  На Hortenzija, Tanjamm, Ambrosia и 15 други им се допаѓа ова.
 10. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.157
  Допаѓања:
  129.112
  Пол:
  Женски
  Мене ептен ми е важно времето. То ме дели дали ќе идам пошто та Сабота сум со обврски. Ко видов темата се понадевав дека има време за да можам да испланирам. :?: Како и да е, секоја година побројно дае. :l:
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  10.157
  Допаѓања:
  129.112
  Пол:
  Женски
  Едно не исклучва друго.
  Сите имаме башка приоритети.

  И родителите ќе ги поддржев лично да не прочитав шо срања барат ОСВЕН дигитализацијата. Се сем поддршка заслужија во мои очи. Ама нели, то е лично. Вклучително, ни во склоп на темава.

  Оти ако почниш вака прашај зошто за ова не излезе, за она, за то потаму. Секој со приоритетите.
   
  На staycalm, Someonespecial, Ketchup и 7 други им се допаѓа ова.
 12. awkey

  awkey Активен член

  Се зачлени на:
  2 март 2021
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Мила не ве оспорува да живеете како што сакате и не ве напаѓа и тепа по улици само затоа што не се согласува со вас. Не мешајте баби и жаби :D
   
 13. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.359
  Допаѓања:
  3.473
  Пол:
  Машки
  Од мене ја имаат поддршката за да излезат од дома и да можат да си се претставуваат она што си се без да се срамат и да бидат осудувани за тоа. Имаат поддршка од мене дури и еднополови заедници да си склопуваат. Имаат поддршка и деца да си посвојуваат (нормално со детална психичка анализа, што е потребна и кога различнополов пар посвојува).
  Секој има право да си го живее животот со слободата, која на сите ни е дадена од Бога, да ги живее сите права, кои се во склоп на човечкото достоинство и нормално да ги исполнува сите обврски.
  Паради не сакам. Во 2019 година не појдов ни на парадата за семејството, иако бев на богослужбата која и` претходеше, не би одел ни на ЛГБТ парадата. И годинава би го направил истото, ако се организира богослужба и противпарада.

  Секој нека биде она што си е, и подобро да биде тоа што е, отколку глумејќи тоа што не е, да им наштетува на другите и најмногу себеси.
   
  На Lunar, sonuvana, emiliana и 11 други им се допаѓа ова.
 14. BlackNight

  BlackNight Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2016
  Пораки:
  834
  Допаѓања:
  4.275
  Пол:
  Женски
  Прекрасен пост Ортофил. Против хипокризијата, како што впрочем верата налага. Секогаш со големо задоволство ги читам твоите постови во сите теми, со убави поуки и разбирање.
   
  На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.359
  Допаѓања:
  3.473
  Пол:
  Машки
  Видете, знам многу луѓе. Меѓу нив и хомосексуалци. Знам колкаво е нивното страдање, затоа што вистински не можат да се прифатат такви, какви што се или пак не се прифатени од општеството. Знам и такви, кои се верници и се борат со своите страсти и им посакувам да се изборат. Знам и такви кои се верници, кои си практикуваат еднополови врски... Не ги осудувам, се` додека не заземаат позиции, кои не им прилегаат.
  Но, знам и такви лицемери, единствени од кои се гнасам, кои пред луѓето глумат, дека се борци за конзервативно општество, дури се и на високи позиции (дури и црковни!), а тајно си практикуваат еднополови односи! Мојот став е дека таквите, веројатно не би биле глумци и не би рушеле се` околу себе, ако биле прифатени од општеството, такви какви што се вистински.
   
  На sonuvana, BlackNight, Frosty! и 4 други им се допаѓа ова.
 16. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.964
  Допаѓања:
  10.763
  Пол:
  Женски
  Јас и симпатијата ќе дојдеме за поддршка.
   
  На poenta, WildMk и _Naumche_ им се допаѓа ова.
 17. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  6.784
  Пол:
  Женски
  Оваа парада ми е чиста глупост. Ама изгледа е модерно вака, посебно после пандемијава.
   
  На Hortenzija, Naked Gun, Осе и 5 други им се допаѓа ова.
 18. Stephen Amell

  Stephen Amell Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  16.701
  Пол:
  Женски
  За каква глупост збориш? Ширење на љубов, тебе ти е глупост?
   
  На spacegirl92, Mencia, staycalm и 5 други им се допаѓа ова.
 19. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  4.991
  Допаѓања:
  59.429
  Таму ќе бидам, со либе заедно :*
   
  На Mencia, staycalm, mode-kristina и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.867
  Допаѓања:
  20.150
  Пол:
  Женски
  Значи у реду сфативме дека има Лгбт луѓе. Ама која е потребата да се искача на улица и да се форсира тоа? Сфаќате дека стварно не им е гајле на многу луѓе кој каков е и со кој го дели креветот тоа е приватност на секој човек. Што сакате посебен третман?
   
  На Ocean Waves, Hortenzija, Andrijano31 и 25 други им се допаѓа ова.