1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паричен надоместок за трето дете

Дискусија во 'Дете' започната од ohoho, 25 март 2011.

  1. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    здраво феминки јас сакам да прашам дали некоја од вас знае дали сеуште важи законот за паричен надоместок за трето дете,ако важи колку изнесува месечното примање и дали редовно се исплаќаат парите.Ви благорам многу однапред позз
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    паричен надоместок за трето дете

    Не важи Законот
     
  3. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    паричен надоместок за трето дете

    А дали тие што го фатија законот сеуште примаат надомаст или и за нив е укинат и не им даваат????
     
  4. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    паричен надоместок за трето дете

    Тие што го фатија сеуште го добиваат, со задоцнување, во смисла може да касни ратата т.е. месечниот надомест, два па дури и три месеци, меѓутоа наредниот месец ги исплаќаат и задоцнетите рати.
     
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ха ха! Важи за оние хард кор вмровчишта, на мајка ми пријателка има трето дете и зема 18 000, ама маж и прв е таму по тоа штабовите |(
     
    На meckicka и LadyC им се допаѓа ова.
  6. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Не ми се верува,,,уствари ми се верува...на едно влијателно вмровчиште сопругата работи на гинекологија во Прилеп иако има завршено медицина во Бугарија ,,,а од специјализација ни С нема видено,,,,ама многу сакала гинекологија и затоа таму работела |( .....ооо тешко на Прилепчанки ако ги пораѓа она.... ВМРО и се е можно .....колку е ова тажно .... :^)
    Да бидам јасна, партиски не сум определена ,,, обично не заземам страна ама ова од кожа ме извади....
    Се извинувам што ја одведов темава во друг правец ама @Offsping ме потсети ....
     
    На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    јас пак сум сигурна дека за второ дете го укинаа законот но за трето мислев дека сеуште важи :)
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    за второ дете дават по 5- 6 илјади денари до 9 месеци а за трето по 10 илјади денари во рок од 10 години така ми имат кажано тие што зимат
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. PParaskeva

    PParaskeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    259
    Паричниот надомест беше само за во средините каде што је намален наталитетот........... ама после нели падна на уставен,па сега мислам дека нема ништо од това ни за трето ни за четврто.
    Дека се дава само на тије што имале трето или четврто дете додека беше законот на сила ама и тије не зимале редовно како што имам слушнато
     
  10. Lale3

    Lale3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    17
    vazi kako ne vazi zakonot jas sega rodiv treto dete i podnesovme dokumenti vo opstinata zakonot vazi starosvaticata moja zema veke cela godina :)

    [mod-kirilica:1eukxv9l][/mod-kirilica:1eukxv9l]
     
  11. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    законот за трето дете сеуште важи
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    да да секако дека законот сеуште важи,10 години по 10 000 денари
    а исто и за второ дете важи 9 месеци по 4 500 ден
     
  13. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Kорекција -10 год. ама 8350 ден месечно.
    За второ не важи, ништо не се дава, дури ни еднократна парична помош.
    Кој го фати законот на време зема надомест, мислам беше од 2010 год. јануари или 2011г. сум заборавила, новите втори бебиња ништо не добиваат. :!:
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    лолита мислам дека цената од 8350 не е фиксна секоја година мислам дека секоја година се менува зависно од големината на бруто плата дали расте или не ама не сум сигурна и да се парите ке ги земаат до 10 годишна возраст на детето
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lale3

    Lale3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    17
    da eva se uste vazi jas podnesov dokumenti bid imam trta kerka i zdravje boze gi cekame parite kraj na april za dek jan fevr mart .............
     
  16. Lale3

    Lale3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    17
    vo mart sega paricniot nadomestok za treto dete e pokacen za 5 % i ke bide okulu 9000 den
     
  17. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    20.715
    А јас се прашувам односно баш дискутиравме скоро со пријатели на темата Трето дете и паричен надоместок.
    јас имам едно дете, ако одам на второ дете и при тоа родам близнаци, дали ќе следува парична помош за трето дете. Логично е да следува, за мене барем, затоа што сум родила 3 деца, ама тоа што не сум отишла на трето дете, трета бременост,туку на втора?менува нешто?????
    За разлика од тие што веќе имат за прво- близнаци, кога би отишле на трето, би ги следувало?
    Што мислите Вие? Односно дали некој знае точно како е?
     
    На annel му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    I vo edniot I vo drugiot slucaj se dava paricen nadomest za treto deto. Ti ako rodis bliznaci, vtoroto rodeno bliznace e tvoeto treto dete.
    I vo vtoriot slucaj, onie ato vekje imaat bliznaci I I'm se rodi uste edno dete t.e. treto, za toa dete se dava paricen nadomest.
    Se brojat znaci rodenite deca, a ne brojot na ragjanja. ;)
     
    На annel и Espadrila им се допаѓа ова.
  19. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Премиерот на РМ

    Ајде аирлија бричење ;)

    Не за џабе го укинаа тој додаток и судот правилно постапи, а никоја партија не се бунеше, затоа што се знаеше кој ќе го користи. Нашите се преокупирани со шопинзи, пијанчење, скитање и кариера т.е. спиење со странски туристи ( не сите де).

    http://republika.mk/?p=334111

    Градови кои највеќе користат додадок за трето и четврто дете се Куманово, Скопје, Тетово и Гостивар т.е. Шиптари, Турци и Цигани. Имаме среќа што голем дел од Циганите се неписмени, па своите деца не ги ни регистрираат и живеат како фантоми.

    Во наредните години ќе има се поголема и поголема дестабилизација, поголема немоќ премиерот и владата да сторат нешто под директна вина на наталитетот исклучиво кај Македонците.
     
  20. Beti82

    Beti82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски