1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Паричен надоместок за трето дете

Дискусија во 'Дете' започната од ohoho, 25 март 2011.

 1. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  99
  здраво феминки јас сакам да прашам дали некоја од вас знае дали сеуште важи законот за паричен надоместок за трето дете,ако важи колку изнесува месечното примање и дали редовно се исплаќаат парите.Ви благорам многу однапред позз
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.331
  паричен надоместок за трето дете

  Не важи Законот
   
 3. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  паричен надоместок за трето дете

  А дали тие што го фатија законот сеуште примаат надомаст или и за нив е укинат и не им даваат????
   
 4. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  паричен надоместок за трето дете

  Тие што го фатија сеуште го добиваат, со задоцнување, во смисла може да касни ратата т.е. месечниот надомест, два па дури и три месеци, меѓутоа наредниот месец ги исплаќаат и задоцнетите рати.
   
 5. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Ха ха! Важи за оние хард кор вмровчишта, на мајка ми пријателка има трето дете и зема 18 000, ама маж и прв е таму по тоа штабовите |(
   
  На meckicka и LadyC им се допаѓа ова.
 6. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  Не ми се верува,,,уствари ми се верува...на едно влијателно вмровчиште сопругата работи на гинекологија во Прилеп иако има завршено медицина во Бугарија ,,,а од специјализација ни С нема видено,,,,ама многу сакала гинекологија и затоа таму работела |( .....ооо тешко на Прилепчанки ако ги пораѓа она.... ВМРО и се е можно .....колку е ова тажно .... :^)
  Да бидам јасна, партиски не сум определена ,,, обично не заземам страна ама ова од кожа ме извади....
  Се извинувам што ја одведов темава во друг правец ама @Offsping ме потсети ....
   
  На meckicka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  99
  јас пак сум сигурна дека за второ дете го укинаа законот но за трето мислев дека сеуште важи :)
   
  На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.224
  Допаѓања:
  744
  за второ дете дават по 5- 6 илјади денари до 9 месеци а за трето по 10 илјади денари во рок од 10 години така ми имат кажано тие што зимат
   
  На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. PParaskeva

  PParaskeva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  258
  Паричниот надомест беше само за во средините каде што је намален наталитетот........... ама после нели падна на уставен,па сега мислам дека нема ништо од това ни за трето ни за четврто.
  Дека се дава само на тије што имале трето или четврто дете додека беше законот на сила ама и тије не зимале редовно како што имам слушнато
   
 10. Lale3

  Lale3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  17
  vazi kako ne vazi zakonot jas sega rodiv treto dete i podnesovme dokumenti vo opstinata zakonot vazi starosvaticata moja zema veke cela godina :)

  [mod-kirilica:1eukxv9l][/mod-kirilica:1eukxv9l]
   
 11. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  законот за трето дете сеуште важи
   
  На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.073
  да да секако дека законот сеуште важи,10 години по 10 000 денари
  а исто и за второ дете важи 9 месеци по 4 500 ден
   
 13. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Kорекција -10 год. ама 8350 ден месечно.
  За второ не важи, ништо не се дава, дури ни еднократна парична помош.
  Кој го фати законот на време зема надомест, мислам беше од 2010 год. јануари или 2011г. сум заборавила, новите втори бебиња ништо не добиваат. :!:
   
  На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
 14. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  лолита мислам дека цената од 8350 не е фиксна секоја година мислам дека секоја година се менува зависно од големината на бруто плата дали расте или не ама не сум сигурна и да се парите ке ги земаат до 10 годишна возраст на детето
   
  На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lale3

  Lale3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  17
  da eva se uste vazi jas podnesov dokumenti bid imam trta kerka i zdravje boze gi cekame parite kraj na april za dek jan fevr mart .............
   
 16. Lale3

  Lale3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2011
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  17
  vo mart sega paricniot nadomestok za treto dete e pokacen za 5 % i ke bide okulu 9000 den
   
 17. Espadrila

  Espadrila Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  20.715
  А јас се прашувам односно баш дискутиравме скоро со пријатели на темата Трето дете и паричен надоместок.
  јас имам едно дете, ако одам на второ дете и при тоа родам близнаци, дали ќе следува парична помош за трето дете. Логично е да следува, за мене барем, затоа што сум родила 3 деца, ама тоа што не сум отишла на трето дете, трета бременост,туку на втора?менува нешто?????
  За разлика од тие што веќе имат за прво- близнаци, кога би отишле на трето, би ги следувало?
  Што мислите Вие? Односно дали некој знае точно како е?
   
  На annel му/ѝ се допаѓа ова.
 18. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  I vo edniot I vo drugiot slucaj se dava paricen nadomest za treto deto. Ti ako rodis bliznaci, vtoroto rodeno bliznace e tvoeto treto dete.
  I vo vtoriot slucaj, onie ato vekje imaat bliznaci I I'm se rodi uste edno dete t.e. treto, za toa dete se dava paricen nadomest.
  Se brojat znaci rodenite deca, a ne brojot na ragjanja. ;)
   
  На annel и Espadrila им се допаѓа ова.
 19. Dr.Strangelove

  Dr.Strangelove Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2014
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  151
  Премиерот на РМ

  Ајде аирлија бричење ;)

  Не за џабе го укинаа тој додаток и судот правилно постапи, а никоја партија не се бунеше, затоа што се знаеше кој ќе го користи. Нашите се преокупирани со шопинзи, пијанчење, скитање и кариера т.е. спиење со странски туристи ( не сите де).

  http://republika.mk/?p=334111

  Градови кои највеќе користат додадок за трето и четврто дете се Куманово, Скопје, Тетово и Гостивар т.е. Шиптари, Турци и Цигани. Имаме среќа што голем дел од Циганите се неписмени, па своите деца не ги ни регистрираат и живеат како фантоми.

  Во наредните години ќе има се поголема и поголема дестабилизација, поголема немоќ премиерот и владата да сторат нешто под директна вина на наталитетот исклучиво кај Македонците.
   
 20. Beti82

  Beti82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2012
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски