1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Педагогија на Филозофски факултет

Дискусија во 'Образование' започната од yokoono, 30 ноември 2012.

 1. yokoono

  yokoono Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  18
  Девојки сакам да ве прашам дали има на формов некоја што студира педагогија или веќе завршила,очајно сум во потрага по скрипти и прашања од било која година!
  може и по некоја ургенција :D
   
 2. Devil99

  Devil99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јули 2013
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  da te prasam poso gledam od 2012 e objavava taka da veke si na fax :) na pedagogija se zapisa? Ke moze da mi kazes ako si tamu kako ti ide me interesira zasto ovaa god jas sakam da se upisuvam ama kvotata e mn mala 20 drzavna 10 privatna i 10 vonredni i toa nekako me plasi ;(
   
 3. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.454
  Допаѓања:
  33.022
  Пол:
  Женски
  јас да си се распрашам ако може можи не е баш на место прашањето ама да си прашам...шо се учи на филозофскиот,имав потслушнато дека историја, психологија,така нешто... :^)
   
 4. boomsleng

  boomsleng Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2012
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  653
  Во рамките на Филозофскиот Факултет во Скопје постојат повеќе факултети односно институти и тоа
  -Филозофија
  -Педагогија
  -Историја
  -Психологија
  -Социологија
  -Историја на уметност и археологија
  -Безбедност одбрана и мир
  -Класични студии
  -Социјална работа и социјална политика
  -Дефектологија
  -Родови студии
  Значи во рамките на Филозофскиот факултет постојат многу институти - факултети од кои можеш да избереш тоа што сакаш да студираш односно тоа што те привлекува и за што имаш афинитети.
  Во продолжение ќе ти ставам и линк до веб страната на факултетот каде ќе можеш подетално да се информираш за се што те интересира http://www.fzf.ukim.edu.mk/index.php/mk/
   
 5. Anita27

  Anita27 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  и јас ја имам слична мака...отворив слична тема ве молам ако знаете кажете ми дали при упис на кандидатите има голема заинтересираност бидејќи како што кажа devil99 квотата е мн ниска па ме фаќа страв :(
   
 6. Anita27

  Anita27 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  devil99 дали успеа да се запишеш на педагогија доколку е така можи ли подетално да ми објасниш што и како е, дали заинтересираноста е голема за упис или не и дали има шанси да ме примат... бидејќи мн сум заинтересирана но и многу се плашам :| :*
   
 7. frose1

  frose1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  35
  Заинтересиранст има но претежно се запишуваат не мн. јаки ученици. Колкав ти е просекот на тебе ?
   
 8. Anita27

  Anita27 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  јас сите години сум одлична имам една 4 и на екстерно прв пат кога полагав извадив 3 :/ сметав имам некаде 97 поени ама се плашам да не немам шанси :/
   
 9. frose1

  frose1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  35
  100% ке те примат јас со 85 бев меѓу првите
   
 10. frose1

  frose1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  35
  од прилика вака изгледа ранг листата секоја година
   

  Прикачени фајлови:

  • pedagogija_.pdf
   Големина на фајлот:
   245,3 KB
   Прегледи:
   91
 11. Anita27

  Anita27 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  navistina mi pomogna ti blagodaram premnogu malku od malku se smiriv :* <3 da ne nadevame ke uspeam
   
 12. frose1

  frose1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  35
  Со среќа и ако ти треба нешто слободно прашај
   
  На Anita27 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Anita27

  Anita27 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  fala ti premnogu frose1 navistina si srce :*
   
 14. lile.lile97

  lile.lile97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2014
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  сакам да се запишам на педагогија.дали е тешко и кои предмети се учат?
   
 15. Loral

  Loral Активен член

  Се зачлени на:
  3 август 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Некој да сподели искуство со овој смер..? Се двоумам дали да се запишам на педагошки или филозовски-педагогија.
   
 16. Rock\m/girl

  Rock\m/girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2016
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  96
  Пол:
  Женски
  Има ли некој што се запиша на педагогија оваа година?
   
 17. shekerna

  shekerna Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2015
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  Многу убав смер. Според мене, на Фзф е подобро отколку на Педагошки бидејќи добиваш поопшто стручно знаење. По завршувањето на студиите, научниот назив кој се добива е дипломиран педагог, додека на Педагошкиот факултет постојат 3 студиски програми - одделенска настава, предучилишно воспитание и библиотекарство и по завршувањето на студиите се стекнуваш со научен назив зависно од она за кое си се одлучил(додека фзф опфаќа сè). На смеров педагогогија има доста интересни предмети и прекрасни професори, ако учиш и си редовна воопшто не е тешко, се реализира пракса на која е задолжително да се оди, по одредени предмети нè носат во посета на институции.. Пиши ако те интересира уште нешто и кажи каде си одлучила :)
   
  На Loral му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Loral

  Loral Активен член

  Се зачлени на:
  3 август 2019
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Денес се запишав на педагошки- одделенска настава, долго време се двоумев но некако предметите на педагошки повеќе ме привлекоа и изгледаат поинтересни, па ќе видиме како ке биде, сепак фала на одговор ❤️
   
  На shekerna и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  8.263
  Допаѓања:
  34.549
  Пол:
  Женски
  Само сакам нешто да кажам.
  Со Педагогија на Филозовски нека си работат само како педагози. Не знам како им се дозволува да бидат и одделенски наставници кога за тоа не се доволно стручни. Секој да си работи за тоа што студирал. Затоа што има многу предмети кои се важни за струката одделенски наставник кои се полагаат на Педагошки, а на Педагогија ги немаат.
   
  На Loral му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ангела. С

  Ангела. С Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Ако може да ми споделите нешто за педагогија тешко, лесно интересно ли е?
   
  На joci26 му/ѝ се допаѓа ова.