1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пекарски компир

Дискусија во 'Рецепти' започната од mackice, 3 јануари 2011.

 1. mackice

  mackice Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  237
  Допаѓања:
  12
  Многу сакам да готвам да правам секакви јадења, но пред се обожавам многу компир. Ако знае некој нека ми каже како се приготвува пекарскиот компир и оној со сусам малечки компирчиња поззз
   
  На Lilit и femina90 им се допаѓа ова.
 2. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.778
  Допаѓања:
  104.603
  Пол:
  Женски
  http://www.coolinarika.com/recept/pekarski-krompir/

  :)
   
 3. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  498
  Видов компир и ми светнаа очите :o :lol:
  Ете денеска што ќе имаме за ручек, едноставно се припрема, а многу е вкусно. Јас кога печам компири не им ставам млеко, лук и јајца, ама сега ќе пробам. Ова ми личи на мусака само без мелено месо. Како и да е - вреди да се проба :up:
   
 4. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Вкусни ли е? Оти Како печени макарони ми изгледаат дека се. А печени макарони со млеко и јајце и баш не љубам. :?:
   
 5. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Интересна е рецептава, не знам и јас дали се вкусни вака а баш ме интересира. Инаку јас барав друг пекарски компир :D
  Прво да се свари па да се пече.. Знам така нешто беше, ама не ја знам точно целата постапка, а на интернетов не можам ништо да најдам :?:
   
 6. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  ^ Битер да не мислиш ти на рестуван компир? :?:
  Тој најпрво се вари, па го зачинуваш (зависно од вкус, претежно и лук се става, ама јас не ставам), и го пржиш. Многу е вкусен, а посебно дека за ваква намена употребувам мали компирчиња, и така ги пржам.
   
 7. bitter-girl

  bitter-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  530
  Не, не знам за тој со кромидче се пропржува а пред тоа се вари.. Овој се вари па се пече и знам дека е пекарски. Затоа и оваа рецепта за ваков пекарски ме збуни :?:
   
 8. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  Битер ваљда за оваков мислиш? Јас овој едно време првен го варев потоа го потпекував, но во последно време само го сецкам го ставам во тава го посипувам со зејтин, му додавам вегета и мајоран(поубав ми е со овој зачин) и го ставам на печење, побрза е подготовката, а ефектот е ист. Пробај па кажи како излегло
   

  Прикачени фајлови:

  На bitter-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 9. PParaskeva

  PParaskeva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  259
  Кога станува збор за компир :inlove:
  Мене на следиов начин мие највкусен :
  Еден килограм компир, ољуштен исечкан на коцки.
  го подварувам малку ( 15 минути ) додека се вари, земам подебело кесе и внатре ставам презла, црвен пипер, оригано, невен.
  Откако ке се подвари комирот го ставам во кесата и убаво го протресувам зачините и презлата да се налепат убаво.
  Го оставам да си поседи така во кесата, и за това време подгревам масло со путер, и ги потпржувам компирите да заруменат. Поубав начин за спремање компир и повкусен компир нема :) ако проба некој вака нека каже :)
   
  На kuc, Umbrella22, Sweetheart87 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Kika30

  Kika30 Нов член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  31
  Јас вака го спремам компирот-
  Го лупам, го сецкам на резенчиња и го ставам во подлабока, огноотпорна тава. Во неа додавам околу еден филџан за кафе вода и зејтинче(може по вкус и разни зачини да се додадат како вегета, бибер, оригно итннн. Сол обавезно, нели? И ја покривам тавата со алуминиумска фолија и печам во рерна на 200 степени. Кога ќе ја извадам фолијата и видам дека компирот е мек, фолијата ја тргам и го оставам да се пече се додека не порумени и не остане зејтинчето во тавата. Паралелно со печењето може да се стави и кромид и малку магдонос, да се печат заедно со компирот..Немате поима колку е убаво, посебно кромидот кога ќе порумени иче стане мек...Мммммм... :$

  Туку, нешто сега јас да прашам - ќе бидам оффтопик ама не знам каде за ова јадење да прашам - Дали знаете како се подготвуваат обланди со чоколадо..Трудна сум...И веќе 2-3 дена барам некој добар рецепт за тоа, ама не наоѓам баш некој привлечен.. :$
   
 11. Dgirlll

  Dgirlll Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  953
  Допаѓања:
  7.286
  Пол:
  Женски
  За пекарски првпат слушам ама ке споделам како јас ги правам најчесто, прво ги лупам компирите и ги варам малце не многу да омекнат оти ке се ронат, се варат поради тоа што побрзо така ќе се испечат, и од како ке ги сварам ги сечам најчесто на четвртинки и ги клавам во тавче му турам масло, вагета, оригано и сусам и ги мешам убо да има на сите и ги печам, откако ќе се испечат ги јадам со кечап и сенф. :)
   
 12. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  101
  Јас најчесто вака приготвувам компири:
  излупени и исечени по желба ги ставам во тавче, им додавам зачини најчесто: мелен шарен бибер,вегета,многу сув магдонос,кориандер и мелен ким,добро го промешувам му налевам околу 200ml.вода малку зејтин ,малку путер или маргарин,покривам со фолија и го печам ,кога е скоро готово ја вадам фолијата и го потпекувам. Совршени се !
   
 13. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Мене за пекарски компир ми кажаа вака:
  Компирот се сече на половина (не се лупи туку се мие убаво),се премачкува со маргарин убаво целиотт односно половинките се засекува на горната страна(на косо на пр 3 пати) се посолува и му се става ким или сусам кој како си сака.Јас правев и многу беше вкусен.А исто имам правено компир излупен исецкан на парчиња во тава се пече со зачини и прикрај ставам хопла го вракам назад додека да изврие,и овој е многу вкусен.
   
 14. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.599
  Штотуку го испробав рецептот и компирите се преубави. :inlove:
  Многу е лесно за подготвување, јас во ќесата ставив сол, вегета, црвен пипер, презла, рузмарин и сосем малку сусам. И путерче. Така си стоеја компирите претходно подварени 15-тина минутки во ќесата, а потоа се пржат.
  Превкусни.
   
 15. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  не сум го спремала ама сум го вкусила......ммммммммм одличен е ;) ;) ;)
   
 16. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  И јас го направив женски, еднаш го пржев во масло, а вториот пат го ставив во рерна на подмачкано со путер тавче. Вториот пат дури и ми беа поубави, помалку мрсни а, исти ако не и повкусни од пржени. Пробајте и така. ;)
   
  На Trendafilka и zhap4e им се допаѓа ова.
 17. al-vik

  al-vik Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2010
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  110
  А ќе морам да ги пробам и вака, обожавам компири вчера ги пржев ама некако мрснички ми дојдоа :|
   
 18. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Јас денес пржев, точно мрснички беа ама превкусни :)
  Инаку ставив салфетка за да се впие зејтинот. ;)
   
 19. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  ^^^ Претпоставувам ако имаш од оние за замрзнување ќеси што се поголеми некои, макар што и во обичните, доколку е чиста, зашто да не, та и ние дома во нив ставаме да речеме месо поголеми количини и така го замрзнуваме - само да е чиста ќесата и да не е веднаш изваден компирот и ставен во ќесата, претпоставувам дека бар сосема малку треба да олади, бар малку.
  Јас утре или задутре ќе пробам печен :) бидејќи и јас не сум многу по мрсните, пржени па се што можам наместо да пржам печам, макар биле прстени од кромид :) Ми изгледа прилично вкусно мљац, мљац.
   
 20. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.894
  Hезнам како ми се прочита,дека компирите се печат в кеса в рерна :rofl: и си велам како бе?сега прочитав што сум напишала и делете,инаку било само за растресувањето зачини тоа,прочитав потоа :$ еве сега ги правам,усвари ги варам 15мин,ама сакам в рерна да ги ставам за да се помалку мрсни :^)