Перл харбор (Pearl harbor)[2001]

Дискусија во 'Филмови' започната од Neytiri, 4 јуни 2011.

 1. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.449
  Перл харбор ми е еден од омилените филмови. Филмот е долг, а јас си го направив три пати подолг затоа што дури го гледав го стопирав околу 5 пати сигурно. Седев како скаменета и солзи ми течеа постојано. Не се сеќавам некој филм да ме допрел толку многу како Перл Харбор. Глумците ми се совршени. Омилени !! Се ми е совршено во филмов. Како ви се допадна вас ? Како го доживеавте ? Дали плачевте ? Јас две недели откако го гледав не можев да спијам, се будев од сон. И сеуште ми е останат длабоко во главата :!:
   
 2. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Овој филм ми е на листата на најдобри.
  Самата приказна е прекрасно доловена,филм преполн со емоции..
  Незнам само колку пати сум го гледала и е еден од оние филмови кои никогаш нема да ми станат досадни.
  И плачев,да.
  Филмот имал повеќе номинации на Филмски доделувања на награди,а исто е номиран во повеќе категории на доделувањето на Златна малина на годината (незнам со кој ум ваков филм бил номиниран :fubar: )
  [​IMG]
   
  На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  985
  Прекрасен филм. Еден од најубавите што ги имам гледано. Прекрасна приказна, прекрасна глума, полн со емоции. Навистина подолго трае но вреди секоја минута :up:
   
  На Divinebutterfly и Neytiri им се допаѓа ова.
 4. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.820
  Пол:
  Женски
  Едем од омилените мои филмови...
  Првпат дознав за него на саем...саем за електроника нешто беше и имаше поставено мала затемнета собичка и внатре наредени столчиња како во кино салите и пуштаа сцени од филмови...
  Влегов баш кога беше сцената со бомбардирањето, имаше јак сараунд поставен и на колегата кој беше со мене му реков-филмов мора да го гледам...
  Тогаш бев некоја си трета-четврта год. на факс.

  Но првпат го гледав додека бев бремена...цело време се воздржував да не заплачам (не е убаво да си тажна , не е убаво за бебето), цело време имав кнедла во грлото и никако да ја голтнам...колку и да се воздржував солзите сами си течеа...

  Прекрасен филм, секоја сцена е интересна, глумците и нивната глума совршени... историски филм, но и љубовна проказна. Секоја минута вреди....малку подолго трае...морав на моменти да паузирам за да одам до тоалет-во поодмината бременост бев :lol: и се сеќавам се стискав колку можам подолго да издржам за што побрзо да го догледам.
  Не дека ми беше досаден и сакав што побрзо да заврши туку ме копкаше самиот крај, што ќе се случи, кого ќе го одбере, кој останува на крај со неа...А последната сцена е апла срцепарателна....е тогаш дури и липав. :'( :$
   
 5. OzzyAngel

  OzzyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2010
  Пораки:
  1.884
  Допаѓања:
  1.216
  Предобар филм! Сум го гледала неколку пати и секогаш ме воодушевува.
  Најмоќен момент ми е кога претседателот ќе стане од количката.
   
 6. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.537
  Добра актерска екипа, ама повеќе би го категоризирала како романса отколку воен филм (омилените мои тематики), па филмов беше полн погодок.

  Интересна приказна, не ни забележав дека трае толку долго. Плачев на многу моменти, а ме трогна сцената кога свршеникот на Бети го напиша нејзиното име на бомбата кога одеа во невозможната мисија.

  Огромен плус е и саундтракот, добро парче филмска музика.
   
  На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.490
  Не го имам гледано филмот (на листата ќе го ставам), ама знам дека ми падна на испит прашањево (американска цивилизација) :) Па така ќе направам споредба :)
   
 8. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.202
  Допаѓања:
  41.189
  епа седнувај одма и гледај го! :D
  прекрасен е!!!!
  еден од моите најомилени, доста е долг, ама нема да ти биде досаден ниту во 1 секунда :D
   
 9. Sunlight

  Sunlight Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2011
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  39
  Само што помислувам на филмов и кожава ми се ежи..Дефинитивно еден од најубавите филмови што ги имам гледано, а море од солзи исплакав.За тие што не го имаат гледано го препорачувам, нема да зажалат за времето :)
  Еве и soundtrack кој е исто така прекрасен :)
  http://www.youtube.com/watch?v=Btesr2G8WpE
   
  На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Divinebutterfly

  Divinebutterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2011
  Пораки:
  2.951
  Допаѓања:
  9.932
  Пол:
  Женски
  И јас го обожавам! Еден од најдобрите филмови што сум ги гледала! :inlove: 10 од 10 :)
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.770
  Штом еден филм со таква воено-историска основа ми се допаднал МЕНЕ - мора да е добар :D Затоа што такви филмови во 99% од случаите не ми се по ќеф.
  Актерите - бре очи си исплакнав :D

  Го имам неколку пати гледано.... и пак би го гледала.
   
  На Thallia, Neytiri и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
 12. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Го обожавам филмов, како што кажа Хипица, и покрај тоа што е со војни(ич несакам такви содржини).
  И јас исто го имам неколку пати гледано, и пак ќе го гледам :inlove:
   
  На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Anonymous996

  Anonymous996 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2013
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  754
  7декември 1941г.
  Напад на Американската воена база-Перл Харбор од страна на Јапонија.
  Жесток судир.
  Податокот никогаш нема да го заборавам.
  Филмот го немам гледано.
  Но, ќе го гледам.
   
 14. Thallia

  Thallia Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2013
  Пораки:
  2.567
  Допаѓања:
  17.291
  И јас не сум љубител на филмови со воена тематика, но овој е исклучително добар.... Го имам гледано повеќе од 5 пати и пак би го гледала... Прекрасна приказна, одлични актери...
  А и soundtrack-от на филмов до ден денес ми е една од омилените љубовни песни
  http://www.youtube.com/watch?v=zhpFwpu0mGw
   
 15. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.983
  Допаѓања:
  45.828
  Пол:
  Женски
  Го имам неколку пати гледано, и пак би го гледала, има срцепарателни сцени ем љубовни ем тоа со војната како е се прикажано , чиста десетка има филмот :)