1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Перл харбор (Pearl harbor)[2001]

Дискусија во 'Филмови' започната од Neytiri, 4 јуни 2011.

  1. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Перл харбор ми е еден од омилените филмови. Филмот е долг, а јас си го направив три пати подолг затоа што дури го гледав го стопирав околу 5 пати сигурно. Седев како скаменета и солзи ми течеа постојано. Не се сеќавам некој филм да ме допрел толку многу како Перл Харбор. Глумците ми се совршени. Омилени !! Се ми е совршено во филмов. Како ви се допадна вас ? Како го доживеавте ? Дали плачевте ? Јас две недели откако го гледав не можев да спијам, се будев од сон. И сеуште ми е останат длабоко во главата :!:
     
  2. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Овој филм ми е на листата на најдобри.
    Самата приказна е прекрасно доловена,филм преполн со емоции..
    Незнам само колку пати сум го гледала и е еден од оние филмови кои никогаш нема да ми станат досадни.
    И плачев,да.
    Филмот имал повеќе номинации на Филмски доделувања на награди,а исто е номиран во повеќе категории на доделувањето на Златна малина на годината (незнам со кој ум ваков филм бил номиниран :fubar: )
    [​IMG]
     
    На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Прекрасен филм. Еден од најубавите што ги имам гледано. Прекрасна приказна, прекрасна глума, полн со емоции. Навистина подолго трае но вреди секоја минута :up:
     
    На Divinebutterfly и Neytiri им се допаѓа ова.
  4. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Едем од омилените мои филмови...
    Првпат дознав за него на саем...саем за електроника нешто беше и имаше поставено мала затемнета собичка и внатре наредени столчиња како во кино салите и пуштаа сцени од филмови...
    Влегов баш кога беше сцената со бомбардирањето, имаше јак сараунд поставен и на колегата кој беше со мене му реков-филмов мора да го гледам...
    Тогаш бев некоја си трета-четврта год. на факс.

    Но првпат го гледав додека бев бремена...цело време се воздржував да не заплачам (не е убаво да си тажна , не е убаво за бебето), цело време имав кнедла во грлото и никако да ја голтнам...колку и да се воздржував солзите сами си течеа...

    Прекрасен филм, секоја сцена е интересна, глумците и нивната глума совршени... историски филм, но и љубовна проказна. Секоја минута вреди....малку подолго трае...морав на моменти да паузирам за да одам до тоалет-во поодмината бременост бев :lol: и се сеќавам се стискав колку можам подолго да издржам за што побрзо да го догледам.
    Не дека ми беше досаден и сакав што побрзо да заврши туку ме копкаше самиот крај, што ќе се случи, кого ќе го одбере, кој останува на крај со неа...А последната сцена е апла срцепарателна....е тогаш дури и липав. :'( :$
     
  5. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    Предобар филм! Сум го гледала неколку пати и секогаш ме воодушевува.
    Најмоќен момент ми е кога претседателот ќе стане од количката.
     
  6. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Добра актерска екипа, ама повеќе би го категоризирала како романса отколку воен филм (омилените мои тематики), па филмов беше полн погодок.

    Интересна приказна, не ни забележав дека трае толку долго. Плачев на многу моменти, а ме трогна сцената кога свршеникот на Бети го напиша нејзиното име на бомбата кога одеа во невозможната мисија.

    Огромен плус е и саундтракот, добро парче филмска музика.
     
    На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Не го имам гледано филмот (на листата ќе го ставам), ама знам дека ми падна на испит прашањево (американска цивилизација) :) Па така ќе направам споредба :)
     
  8. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    епа седнувај одма и гледај го! :D
    прекрасен е!!!!
    еден од моите најомилени, доста е долг, ама нема да ти биде досаден ниту во 1 секунда :D
     
  9. Sunlight

    Sunlight Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    39
    Само што помислувам на филмов и кожава ми се ежи..Дефинитивно еден од најубавите филмови што ги имам гледано, а море од солзи исплакав.За тие што не го имаат гледано го препорачувам, нема да зажалат за времето :)
    Еве и soundtrack кој е исто така прекрасен :)
    http://www.youtube.com/watch?v=Btesr2G8WpE
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    И јас го обожавам! Еден од најдобрите филмови што сум ги гледала! :inlove: 10 од 10 :)
     
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Штом еден филм со таква воено-историска основа ми се допаднал МЕНЕ - мора да е добар :D Затоа што такви филмови во 99% од случаите не ми се по ќеф.
    Актерите - бре очи си исплакнав :D

    Го имам неколку пати гледано.... и пак би го гледала.
     
    На Thallia, Neytiri и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  12. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Го обожавам филмов, како што кажа Хипица, и покрај тоа што е со војни(ич несакам такви содржини).
    И јас исто го имам неколку пати гледано, и пак ќе го гледам :inlove:
     
    На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Anonymous996

    Anonymous996 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2013
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    755
    7декември 1941г.
    Напад на Американската воена база-Перл Харбор од страна на Јапонија.
    Жесток судир.
    Податокот никогаш нема да го заборавам.
    Филмот го немам гледано.
    Но, ќе го гледам.
     
  14. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    И јас не сум љубител на филмови со воена тематика, но овој е исклучително добар.... Го имам гледано повеќе од 5 пати и пак би го гледала... Прекрасна приказна, одлични актери...
    А и soundtrack-от на филмов до ден денес ми е една од омилените љубовни песни
    http://www.youtube.com/watch?v=zhpFwpu0mGw
     
  15. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Го имам неколку пати гледано, и пак би го гледала, има срцепарателни сцени ем љубовни ем тоа со војната како е се прикажано , чиста десетка има филмот :)