1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пиење вода за време на вежбање

Дискусија во 'Фитнес' започната од Eci98, 8 април 2013.

 1. Eci98

  Eci98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  6
  Мислам дека нема ваква тема

  Дали кога вежбате и во текот на вежбањето практикувате да пиете вода или оставате после тренингот.И ако поете како ја пиете наеднаш или голтка по долктка?
   
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.849
  Допаѓања:
  3.641
  Пијам голтка по голтка. За време на вежбањето многу е важно да се пие вода, или поточно во малите паузи помеѓу двете вежби. Во спротивно телото може да дехидрира поради потењето, а тоа никако не е здраво, дури и е опасно. Кај некои вежбачи постои заблуда дека пиењето вода водело кон дебелеење, но тоа не е точно. Не е битно колку покажуваат бројките на вагата туку како изгледаш и како се чувствуваш. На пр. боди-билдерите имаат многу килограми но тоа е последица од зголемената мускулна маса а не од вишокот сало кое тие одвај да го имаат.

  http://www.youtube.com/watch?v=eiN1fMCTMwk
   
 3. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  За ВРЕМЕ на тренингот!!!
  При вежбањето се губи многу течност што воопшто не е убаво за организмот, може да доведе и до дехидрација (во ретки случаи).. еве јас денес заборавив да си земам шише вода на тренинг, ептен ме фати жед, и грло ми се исуши и се, па пиев вода од вц шта чеш :D
  Значи вода за време на тренинг обавезноо, и никако наеднаш, 1-2 голтки на паузи :)
   
 4. sarafimova

  sarafimova Активен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  А додека се вежба на орбитрек може ли да се пие голтка по голтка вода и ако вжбам еден час колку да испијам? Пола литар, или?
   
 5. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.496
  ^ Леле како прашувате вака, се е релативно.
  Нормално дека можеш додека вртиш на орбитрекот да пиеш вода, и тоа ќе пиеш колку што имаш потреба. Не можеш ти да бидеш ограничена, или уште полошо да се префорсираш со многу количини вода.
   
  На SV1911 и Hipster им се допаѓа ова.
 6. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.406
  Пол:
  Женски
  Кога вртите на точак или орбитрек може и уз вртење, нормално, а кога вежбате незнам стомачни, чучњеви, расчекор итн. за време на пауза, после секоја серија се прави по минута пауза(или колку и да правите зависно колку се заморувате) по некоја голтка.
  Откако ќе се заврши со вежбање уште некоја голтка.
  Јас така практикувам.
  За вежбање од 30 минути доволно е пола литар вода.
  Повеќе би било нон-сенс според мене.
  Додуша не вежбам деновно повеќе од 30 минути, ефективни 30 минути.
   
 7. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  573
  За време на тренинг, но не цело шише наеднаш туку голтка-две. Инаку сум слушала дека во текот на тренингот не треба воопшто да се пие и тоа е сосема погрешно, се трошат многу течности и секако треба да се пие вода, пак ќе кажам умерено.
   
 8. Westlife

  Westlife Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2011
  Пораки:
  642
  Допаѓања:
  618
  И јас кога вртам на орбитрек мора да имам шише со вода до мене! рул н.1 кај мене :D
  инаку не издржувам без вода
   
 9. l0vE...-love

  l0vE...-love Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2012
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  јас неможам да изджам ако не пијам вода додека вежбам :lol:
   
 10. m.a.f.i

  m.a.f.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  176
  Да да секако водата е мошне важна кога се тренира. јас знам дека треба да се пие една чаша пред да се почне со тренинг потоа постепено по малку во текот на тренингот и на крај уште една чаша. Но водата не треба да биде многу ладна. Знам дека е топло времето ама не смееме да го потресуваме организмот со ладна вода.
   
 11. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  4.162
  Пол:
  Женски
  За време на вежбањето пијам вода
   
 12. kristii

  kristii Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  1.647
  Допаѓања:
  1.705
  Пијам и јас за време на тренинг вода.Инструкторката по аеробик не советуваше да не ја голтаме одма водата туку неколку минути да ја задржиме во уста а потоа да ја голтниме.Така побрзо се гаси жедта и не доаѓа до подуеност на стомакот.Приметете така прават и тенисерите.
   
 13. lolitoo

  lolitoo Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2012
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  327
  Пол:
  Женски
  Додека вежбам.
   
 14. Antonijaa

  Antonijaa Активен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2013
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  17
  Даааааааа и тоа многу.Јас за време од 1 час пијам скоро 2 литри. :D
   
 15. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.992
  Пол:
  Женски
  Јас вода не пијам воопшто, само чај.
  Кога вртам точак пијам постојано, ама кога вежбам пилатес внимавам кога пијам, затоа што некогаш ми создава тегоби. На пример при стомачни, или при грбни вежби врз топка, мачно е да вежбаш со полн желудник. Само умерено, голтка по голтка.
   
 16. Evertsen

  Evertsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  100
  Пијам цело време додека вежбам, без устручавање.
  Единствено ако знам дека треба да правам стомачни или нешто со напор на абдоменот, ќе избегнам.
   
 17. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  7.338
  Пијам вода, посебно кога вртам точак
   
 18. Perina

  Perina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2013
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  320
  Сум слушнала дена не било убаво, ама јас не можам... стално на вежбање си носам шишенце со вода. Ама се обидувам да не пијам многу, зашто после тешко осеќам во стомакот и не можам да вежбам понатака. :)
   
 19. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.849
  Допаѓања:
  3.641
  Не само што е убаво туку е здраво и задолжително пиењето вода!

  [​IMG]
   
 20. MorbGoth.666

  MorbGoth.666 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  148
  Да, правилно е да се пие, на телото му е тогаш најпотребна. Лани кога идев на фитнес стално си носев вода.Сега пак ќе почнам.