Пилули за контрацепција без лекарски рецепт?

Дискусија во 'Канта' започната од mjay-mjay, 5 февруари 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. mjay-mjay

  mjay-mjay Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  13
  me intresira dali moze da se nabavat piluli za kontracepcija bez lekarska potvrda ?
   
 2. Devils-Candy

  Devils-Candy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  29
  И мене тоа ме интересира.. Али нема нигде да ти дадат без рецепт, сум прашувала.. А и плус не е баш здраво да пиеш некои без разлика на тоа дали некој ти кажал дека се добри.. Зошо не секои пилули му одговараат на сечие тело.. Али у секој случај, ако добиеш некоја информација, сподели ја :)
   
 3. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  devojki-piluli za kontracepcija bez recepta-Nema!! samiot fakt sto ne gi davaat bez recepta znaci deka ne treba da se pijat na svoja raka. ako veke ste resile da koristite vakva kontracepcija (iako ja sum MNOGU protiv nea), obavezno-ama obavezno da vi gi preporaca ginekolog. sepak se raboti za hormonska terapija i tuka nema igracki. sigurno znaete deka samo eden den ispustena pilula ne garantira 100% kontracepcija... :!:
  a ja imam edno prasanje :?: Zosto se odlucuvate na vakva kontracepcija??? ja razbiram hormonski piluli da pijat devojki so drugi problemi za koi e potrebna vakva terapija ( primer-akni, neredovni cikluci...), ama kako izbor na kontracepcija....??
  ne sakaat vasite partneri kondomi pa podobro e vie da si iraet so vaseto telo??
  nemoj da me razberete pogresno-samo me interesira kako razmisluvate.
  pozdravcinja do dvete ;)
   
 4. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.911
  Мене дечко ми ме убедуваше дека не се добри .. му давав докази дека не се штетни и ми рече нема шанси да пиеш .. апчиња си се апчиња .. нема да се труеш .. нема играчки со такви работи и еве вчера се заебававме низ рамстор кондоми глеавме .. ми го смени мислењето за нив .. веќе ја тргнав идејата да ги пијам ..
   
 5. Devils-Candy

  Devils-Candy Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  29
  Значи тоа што јас сакам да ги пијам нема никаква врска со тоа дали дечко ми сака кондоми или не.. Фала Богу дека не сака кондоми, ни јас не сакам, па што коа знаеме двајцата дека нема шанси ништо без кондом! Јас сакам да ги пијам затоа што јас се чувствувам посигурно, и нема да се тресам секој месец пред да добијам, дали можело нешто да се деси, па чекај сега мислам дека се беше ок со кондомот, ова-она.. Никој не рече дека нема да користиме кондом ако се одлучам за пилулите, но сакам да сум си посигурна! А иначе што се однесува на дечко ми, со него секогаш разговараме за се заедно и за се заедно одлучуваме, па сеуште сме во фаза на размислување за ова.. Не знаете луѓе колку сум среќна што го имам и што на милијарда машки еден ваков се раѓа, нежен е, искрен, разговара со мене за се, потполно ме разбира и се грижи за мене :) Така што, одговорот на твоето прашање е - сакам пилули затоа што јас ќе се чувствувам побезбедна! Фала Богу дека нема да дозволам дечкото да манипулира со мене и ако он сака секс без кондом, јас да трчам и да барам пилули! ;)
   
 6. bilkata

  bilkata Администратор

  Се зачлени на:
  4 октомври 2008
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.666
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.