1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пиротехника

Дискусија во 'Слободно време' започната од Dream-Girl, 23 декември 2014.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  17.350
  Допаѓања:
  164.566
  Пол:
  Женски
  Сега обично околу Нова Година се пука огномет, петарди..па актуелна тема е пиротехниката. :D
  Што мислите за пиротехника, дали ви е интересно, дали пукате петарди и сл?

  -Јас секоја Нова Година пукам петарди искрено, интересно ми е. :D :rofl: Од мала така навика ми остана секоја Нова Година и неколку дена пред нејзе, абе мaшко не ми е рамно. :lol:
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Cvetetto

  Cvetetto Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  1.890
  Пол:
  Женски
  Аууу полошо од пукање петарди,нема!Мразам петарди! Огнометот,ајде де,ама петарди никако.Никогаш немам пукнато,ниту сакам да пукнам. Лани кога се враќавме од плоштад за НГ, поминувавме покрај една куќа. И таму си се собрале некои дечиња за НГ, поголеми од нас беа. И од тараса фрлаа петарди. Леле колку невоспитани дечишта. Ги замоливме да престанат дури не поминиме ние и тие безобразните уште повеќе пукаа. Се скапавме кружење за да не насредаме од тие петардите( т.е. буренца, така ги викат?) .
   
  На Lella, Flower27 и Joi им се допаѓа ова.
 3. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  4.398
  Допаѓања:
  31.101
  Пол:
  Женски
  Овие пиротехникине..леле абе душман ми се!
  Сега си седиш дома ко нормален човек,телевизија,ти реков ми рече и оп од некоја дупка:РАТАТАТАТАТАТААА ПУУУУФ БУУУУУУУУУУМ!
  Леле Господе свеста ми се зеде!
  Абре ееееј!Мислев земјотрес има...шо нема...и после пет минути бомбата нанесена врз Перл Харбур овие му враќаат кај Хирошима.Уште едно земјотресно БУМ!
  Добро бе..дечишта..не знам како да ги наречам...прекинете да изигравате овде лудило...Ако сакав ненадеен стрес и у бум-бум-пау да слушам,ќе си ги слушав Блек ајд пис или ќе одев на викенд во Везув.
  :fubar::x:shake:
   
  На citiesinflames, LittlePinky, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
 4. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.236
  Допаѓања:
  8.973
  Пол:
  Женски
  Еден другар на школа носи петарди и пукатв; зад школо инаку и јас пукам ама не ги сакам многу
   
 5. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.293
  Допаѓања:
  16.906
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со @simonna.a . Мразам петарди и останати пиротехнички средства . Ни како мала не сум ги сакала , ниту пак сега .
   
  На angelche16 и simonna.a им се допаѓа ова.
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  23.227
  Допаѓања:
  152.375
  Пол:
  Женски
  Немам ништо против, ама мразам кога одам на улица и пукаат петарди. Еднаш пред нос ни ја фрлија во школо кога идев среќа не ја згазнав бидејќи некој ме довикна. Незнам како сум се спасила, да не отиде ногата. Инаку многу се пазам и кога одам по улица гледам надолу прво отколку напред.
   
 7. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.908
  Пол:
  Женски
  Како помала интересно ми беше да пукам петарди, моите имаа пријатели во Германија и секоја Нова Година кога доаѓаа ни носеа куп пакетчња петарди па со брат ми седнувавме и ги делевме..
  Огномети обожавам да гледам, уживам во разнобојностa, целото небо осветлено... преубаво:)
   
 8. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.991
  Мнoгу ме нервирaaт петaрдите, глaсни се и oпaсни. Сегa е тoa време oд гoдинaтa, незнaеш oд кoјa стрaнa ќе слушнеш петaрдa.Не ми е јaснo кaкви се тие рoдители кoи им дoзвoлувaaт нa мaли децa дa си игрaaт сo нив и дa ризикувaaт дa се пoвредaт сaмите себеси или некoј друг. Пред некoј ден групa oд 6-7 гoдишни децa се зaдевaa сo мене сo петaрди, дoдекa мaјките си прaвеa муaбет нa клупите. Трчaaт низ мaaлo и фрлaaт петaрди нa секaде. Еднa нa еден пoстaр чoвек му пaднa и му пукнa пред нoзе. Едни кoмшии пa oд тaрaсa фрлaaт oд тие петaрдите штo се пoјaки..Дa ти е стрaв нa нoвa гoдинa oд дoмa дa испaднеш |( И oсвен тoa, мнoгу ги плaшaт кучињaтa, нa нaс луѓетo не ни пречaт тoлку, aмa нa кучињaтa, пекoл им е нoвa гoдинa.Амa тaквa сум, јaс мрчaтoр, немoжaм дa сфaтaм кoлку е зaбaвнo нештo штo aкo мaлку пoдoлгo време гo држиш вo рaкa мoже дa ти јa скине или серизoнo дa пoвреди aкo дoјде дo кoнтaкт сo некoј.:)
   
  На Sanjichka007, Lella, Flower27 и 3 други им се допаѓа ова.
 9. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.991
  Пол:
  Женски
  Мислам дека животот ми се скрати од оние моменти кога ќе помирисам барут, а позади мене ќе слушнам деца како палат петарда и се разбегуваат. И само го очекувам моментот кога ќе пукне, целата се стегам.
  Дома никогаш немаме купено петарди, единствено во викендичката ни стои една кутија, да се најде за секој случај. Досега само неколку пати имаме пукнато, ако ни дошло некое диво животно во двор, па да го исплашиме.
  Јас само жижици си купувам за нова година, тие уште ми се интересни :wasntme:
   
  На anina, LittlePinky, galapce и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.263
  Од секогаш се прашував какво задоволство наоѓаат луѓето во петардите?
  Ја палиш и пука, вау доживљаљ на кубен братеее. |( А тоа што може да донесе кобни последици со тоа што ќе извадите око некому, скинете прсти, или повредите невино животно само поради погрешно усмерување на петардата е сасвим небитно, пошто единствено е важно да си го истерате својот ќејф кој преку сила трае десет секунди. Ај жижици контам, светат прскаат и све остало, сфаќам и огномет ради боите интересно е. Ама петарда? Као не знам, иди пукај балони со игла и вади се од памет наместо да носиш на совест ничиј живот.
   
  Последна измена: 23 декември 2014
  На anina, LittlePinky, Edie.S и 5 други им се допаѓа ова.
 11. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.523
  Допаѓања:
  128.043
  Пол:
  Женски
  Пукав као мала со момците од маало :D интересно ми беше тогаш, сеа ми изглеа безвезе, плус тоа и опасно е ... јбг стареам.
   
 12. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  За звук од пукање петарди ајде, ме иритира, но не ми смета, единствено што кучето ми е споулавено половина час после пукањето на петардата.
  Се плашам да пукам петарди, не дај боже нешто лошо ќе се случи, трајни последици ќе има, па затоа не експериментирам.
  Не сфаќам што има толку интересно во тоа, каква забава и задоволство причинува.
   
 13. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.934
  Допаѓања:
  35.250
  Пол:
  Женски
  Звукот од пукање петарди старшно ме иритира и не можам да сфатам како им причинува задоволство на некои.Никогаш не сум купила и за моја среќа не сум била во друштво кое забавата ја прави со пиротехнички средства.
  Го обожувам огнометот, глетката од осветлена разнобојност на небото е прекрасна, а прскалките се нешто што никогаш нема да престане да ми измамува насмевка.
   
 14. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.764
  Допаѓања:
  49.794
  Пол:
  Женски
  Никогаш не го разбрав задоволството во фрлање петарди. Гласни се, ја вознемируваш околината, можеш да повредиш некого или да останеш без прсти. За џабе фрлени пари.
  Жижици сакам и јас, ама како мала така лошо го имам изгорено тепихот со жижица, сега сум супервнимателна :D
   
 15. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.980
  Допаѓања:
  27.233
  Пол:
  Женски
  Ај огнометот има боички, интересни се, ама петардиве. Пукнало и што сега? Не ни гледаш каде е. И после мириса ужасно.
  И секоја им чест на храброста на тие што пукаат петарди, еднаш некако успеав да се најдам на само два метра од петардата, и ако тогаш преживеав, не знам кога нема.
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.038
  Допаѓања:
  163.218
  Пол:
  Женски
  Мислам дека имам спомнато, aко видите некоја слабо да се потресе у место на еден километар од звук на фамoзниве петарди, можда сум јас :lol: Единствено нешто што ме нервира околу празнициве се тие моменти кога се наоѓаш навечер, на тивко и оп - вадење од памет, а и како што кажаа над мене, не го сфаќам задоволството и забавното во петардиве како неизбежен дел од овој период за некои. :^)
  А жижиците ми се уште интересни, огнометот уште повеќе :wasntme: :D
   
  На Lella, Valerin и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
 17. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.823
  Пол:
  Женски
  Не сум била само јас што ги мразам петардите. Колку пати сум кружела околу само да ги избегнам. А има доста " будали " кои намерно накај тебе ја фрлаат.
  За разлика од петардите, огномет и жижици обожавам. Посебно огнометот.
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TheBlueMoon

  TheBlueMoon Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2014
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  644
  Пол:
  Женски
  Имам уплав од петарди... Многу ми е страв да се движам навечер од оние кои ги пукаат.
  Порано воопшто не се плашев. Ама затоа еднаш ми фрлија петарда и фалеше само една секунда за да ми пукне на нога. Среќа што на време се тргнав. Толку беше жешка, што мускулот одма ми се згрчи и не можев да одам. Премногу ме болеше...
  Мислам дека од тогаш не сакам ни да слушнам за петарди. :shake:
   
  На Lella и LittlePinky им се допаѓа ова.
 19. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.983
  Пол:
  Женски
  Никогаш не сум ги сакала петардите, топовските топчиња, ракетите и слично.
  Сакам да гледам спектакуларни огномети и да палам жижици - друго НИШТО.
   
  На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Arthur

  Arthur Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  675
  Допаѓања:
  2.518
  Пол:
  Женски
  Од пиротехника мразам се освен огнометот.Петардите некако ми се застрашувачки ме вадат од памет и ме стресуваат моментално така да ни пукам петарди ни ке пукам некогаш а освен тоа може да ти пукне во рака и од ништо нешто ке останеш без прсти што е многу жално тоа нешто
   
  На Sunshine.Sunshine и Kukla994 им се допаѓа ова.