Пиротехника

Дискусија во 'Слободно време' започната од Dream-Girl, 23 декември 2014.

1. Dream-Girl

Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    11.614
    Допаѓања:
    128.438
    Сега обично околу Нова Година се пука огномет, петарди..па актуелна тема е пиротехниката. :D
    Што мислите за пиротехника, дали ви е интересно, дали пукате петарди и сл?

-Јас секоја Нова Година пукам петарди искрено, интересно ми е. :D :rofl: Од мала така навика ми остана секоја Нова Година и неколку дена пред нејзе, абе мaшко не ми е рамно. :lol:

На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cvetetto

Cvetetto Популарен член

Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Аууу полошо од пукање петарди,нема!Мразам петарди! Огнометот,ајде де,ама петарди никако.Никогаш немам пукнато,ниту сакам да пукнам. Лани кога се враќавме од плоштад за НГ, поминувавме покрај една куќа. И таму си се собрале некои дечиња за НГ, поголеми од нас беа. И од тараса фрлаа петарди. Леле колку невоспитани дечишта. Ги замоливме да престанат дури не поминиме ние и тие безобразните уште повеќе пукаа. Се скапавме кружење за да не насредаме од тие петардите( т.е. буренца, така ги викат?) .

На Lella, Flower27 и Joi им се допаѓа ова.
  3. simonna.a

simonna.a Форумски идол

Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    3.800
    Допаѓања:
    23.027
    Овие пиротехникине..леле абе душман ми се!
    Сега си седиш дома ко нормален човек,телевизија,ти реков ми рече и оп од некоја дупка:РАТАТАТАТАТАТААА ПУУУУФ БУУУУУУУУУУМ!
    Леле Господе свеста ми се зеде!
    Абре ееееј!Мислев земјотрес има...шо нема...и после пет минути бомбата нанесена врз Перл Харбур овие му враќаат кај Хирошима.Уште едно земјотресно БУМ!
    Добро бе..дечишта..не знам како да ги наречам...прекинете да изигравате овде лудило...Ако сакав ненадеен стрес и у бум-бум-пау да слушам,ќе си ги слушав Блек ајд пис или ќе одев на викенд во Везув.
    :fubar::x:shake:

На citiesinflames, LittlePinky, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
  4. angelche16

angelche16 Популарен член

Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    1.848
    Допаѓања:
    7.593
    Еден другар на школа носи петарди и пукатв; зад школо инаку и јас пукам ама не ги сакам многу

5. Snow-Star

Snow-Star Популарен член

Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    2.688
    Допаѓања:
    15.488
    Се согласувам со @simonna.a . Мразам петарди и останати пиротехнички средства . Ни како мала не сум ги сакала , ниту пак сега .

На angelche16 и simonna.a им се допаѓа ова.
  6. buba4e89

buba4e89 Форумски идол

Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    17.322
    Допаѓања:
    110.040
    Немам ништо против, ама мразам кога одам на улица и пукаат петарди. Еднаш пред нос ни ја фрлија во школо кога идев среќа не ја згазнав бидејќи некој ме довикна. Незнам како сум се спасила, да не отиде ногата. Инаку многу се пазам и кога одам по улица гледам надолу прво отколку напред.

7. Umbrella22

Umbrella22 Форумски идол

Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.893
    Како помала интересно ми беше да пукам петарди, моите имаа пријатели во Германија и секоја Нова Година кога доаѓаа ни носеа куп пакетчња петарди па со брат ми седнувавме и ги делевме..
    Огномети обожавам да гледам, уживам во разнобојностa, целото небо осветлено... преубаво:)

8. Joi

Joi Популарен член

Се зачлени на:
    6 август 2014
    Пораки:
    606
    Допаѓања:
    1.996
    Мнoгу ме нервирaaт петaрдите, глaсни се и oпaсни. Сегa е тoa време oд гoдинaтa, незнaеш oд кoјa стрaнa ќе слушнеш петaрдa.Не ми е јaснo кaкви се тие рoдители кoи им дoзвoлувaaт нa мaли децa дa си игрaaт сo нив и дa ризикувaaт дa се пoвредaт сaмите себеси или некoј друг. Пред некoј ден групa oд 6-7 гoдишни децa се зaдевaa сo мене сo петaрди, дoдекa мaјките си прaвеa муaбет нa клупите. Трчaaт низ мaaлo и фрлaaт петaрди нa секaде. Еднa нa еден пoстaр чoвек му пaднa и му пукнa пред нoзе. Едни кoмшии пa oд тaрaсa фрлaaт oд тие петaрдите штo се пoјaки..Дa ти е стрaв нa нoвa гoдинa oд дoмa дa испaднеш |( И oсвен тoa, мнoгу ги плaшaт кучињaтa, нa нaс луѓетo не ни пречaт тoлку, aмa нa кучињaтa, пекoл им е нoвa гoдинa.Амa тaквa сум, јaс мрчaтoр, немoжaм дa сфaтaм кoлку е зaбaвнo нештo штo aкo мaлку пoдoлгo време гo држиш вo рaкa мoже дa ти јa скине или серизoнo дa пoвреди aкo дoјде дo кoнтaкт сo некoј.:)

На Sanjichka007, Lella, Flower27 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. AnaKarenina

AnaKarenina Форумски идол

Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.261
    Допаѓања:
    54.974
    Мислам дека животот ми се скрати од оние моменти кога ќе помирисам барут, а позади мене ќе слушнам деца како палат петарда и се разбегуваат. И само го очекувам моментот кога ќе пукне, целата се стегам.
    Дома никогаш немаме купено петарди, единствено во викендичката ни стои една кутија, да се најде за секој случај. Досега само неколку пати имаме пукнато, ако ни дошло некое диво животно во двор, па да го исплашиме.
    Јас само жижици си купувам за нова година, тие уште ми се интересни :wasntme:

На anina, LittlePinky, galapce и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Valerin

Valerin Популарен член

Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.258
    Од секогаш се прашував какво задоволство наоѓаат луѓето во петардите?
    Ја палиш и пука, вау доживљаљ на кубен братеее. |( А тоа што може да донесе кобни последици со тоа што ќе извадите око некому, скинете прсти, или повредите невино животно само поради погрешно усмерување на петардата е сасвим небитно, пошто единствено е важно да си го истерате својот ќејф кој преку сила трае десет секунди. Ај жижици контам, светат прскаат и све остало, сфаќам и огномет ради боите интересно е. Ама петарда? Као не знам, иди пукај балони со игла и вади се од памет наместо да носиш на совест ничиј живот.

Последна измена: 23 декември 2014
    На anina, LittlePinky, Edie.S и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    11.614
    Допаѓања:
    128.438
    Има некои што ги злоупотребуваат петардите, ама за Нова Година многу е „јако“ да пукаш петарди, for fun. :D Ја само за забава ги користам и секогаш ги фрлам каде што нема луѓе што пешачат во близина.
    Се зависи до тоа кој ги пука петардите. :rofl: :rofl:

12. Sesil

Sesil Moderator Член на тимот

Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    5.313
    Допаѓања:
    118.510
    Пукав као мала со момците од маало :D интересно ми беше тогаш, сеа ми изглеа безвезе, плус тоа и опасно е ... јбг стареам.

13. Sunshine.Sunshine

Sunshine.Sunshine Истакнат член

Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    2.564
    За звук од пукање петарди ајде, ме иритира, но не ми смета, единствено што кучето ми е споулавено половина час после пукањето на петардата.
    Се плашам да пукам петарди, не дај боже нешто лошо ќе се случи, трајни последици ќе има, па затоа не експериментирам.
    Не сфаќам што има толку интересно во тоа, каква забава и задоволство причинува.

14. poenta

poenta Форумски идол

Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    4.519
    Допаѓања:
    30.378
    Звукот од пукање петарди старшно ме иритира и не можам да сфатам како им причинува задоволство на некои.Никогаш не сум купила и за моја среќа не сум била во друштво кое забавата ја прави со пиротехнички средства.
    Го обожувам огнометот, глетката од осветлена разнобојност на небото е прекрасна, а прскалките се нешто што никогаш нема да престане да ми измамува насмевка.

15. crimson

crimson Форумски идол

Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.415
    Допаѓања:
    48.851
    Никогаш не го разбрав задоволството во фрлање петарди. Гласни се, ја вознемируваш околината, можеш да повредиш некого или да останеш без прсти. За џабе фрлени пари.
    Жижици сакам и јас, ама како мала така лошо го имам изгорено тепихот со жижица, сега сум супервнимателна :D

16. Lella

Lella a blasphemous bitch Член на тимот

Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    4.716
    Допаѓања:
    25.418
    Ај огнометот има боички, интересни се, ама петардиве. Пукнало и што сега? Не ни гледаш каде е. И после мириса ужасно.
    И секоја им чест на храброста на тие што пукаат петарди, еднаш некако успеав да се најдам на само два метра од петардата, и ако тогаш преживеав, не знам кога нема.

На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

Someonespecial Free-minded aesthete

Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    12.061
    Допаѓања:
    160.692
    Мислам дека имам спомнато, aко видите некоја слабо да се потресе у место на еден километар од звук на фамoзниве петарди, можда сум јас :lol: Единствено нешто што ме нервира околу празнициве се тие моменти кога се наоѓаш навечер, на тивко и оп - вадење од памет, а и како што кажаа над мене, не го сфаќам задоволството и забавното во петардиве како неизбежен дел од овој период за некои. :^)
    А жижиците ми се уште интересни, огнометот уште повеќе :wasntme: :D

На Lella, Valerin и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  18. CrazyOne

CrazyOne Модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    17.489
    Не сум била само јас што ги мразам петардите. Колку пати сум кружела околу само да ги избегнам. А има доста " будали " кои намерно накај тебе ја фрлаат.
    За разлика од петардите, огномет и жижици обожавам. Посебно огнометот.

На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TheBlueMoon

TheBlueMoon Популарен член

Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    644
    Имам уплав од петарди... Многу ми е страв да се движам навечер од оние кои ги пукаат.
    Порано воопшто не се плашев. Ама затоа еднаш ми фрлија петарда и фалеше само една секунда за да ми пукне на нога. Среќа што на време се тргнав. Толку беше жешка, што мускулот одма ми се згрчи и не можев да одам. Премногу ме болеше...
    Мислам дека од тогаш не сакам ни да слушнам за петарди. :shake:

На Lella и LittlePinky им се допаѓа ова.
  20. Snow-Queen

Snow-Queen Форумски идол

Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.268
    Допаѓања:
    14.957
    Никогаш не сум ги сакала петардите, топовските топчиња, ракетите и слично.
    Сакам да гледам спектакуларни огномети и да палам жижици - друго НИШТО.

На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.