1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плетен накит (Crochet jewelry)

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Gea, 8 декември 2011.

 1. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.587
  Пол:
  Женски
  Гуглајќи налетав на овие слики и се случи љубов на прв поглед. Немам потреба да зборувам за нив- тие зборуваат самите за себе. Секое парче на свој начин уникатно. Не бев мрзешлива и побарав на Youtube туторијали за плетење, еклање или како сакате наречете ја оваа техника.
  За мене претставува преубав детал и веднаш се фрлам на учење на оваа техника.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  На истиов начин можат да се изработуваат привезоци за клучеви, торбички за мобилни телефони,
  обетки, прстени, нараквици, каиши, брошеви и сл.
  Темава ја отворив со цел да дискутираме за ваквиот тип на накит, да ставаме туторијали, да разменуваме совети и идеи и нормално да се пофалиме со готов производ. ;)
   
  На maja.kostovska му/ѝ се допаѓа ова.
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.111
  Од сите видови на накит овој плетениот воопшто не ми се допаѓа, заедно со накитот од филц.

  За накит сакам цврсти материјали, а конец и ткаенини не ми го прават ќејфот ич.

  Им се восхитувам на тие што знаат да го изработуваат и убав ми е за гледање, но за носење не го сакам.

  Кога ги гледам сликиве некако се ежам од помислата да носам таков ѓердан и да сум во некоја топла просторија, и тоа цветовите да ми ја собираат потта. :lol:
   
 3. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Јас многу го сакам, кога бев на еден остров во Хрватска една жена продаваше плетени алки и си купив една многу ми е убава, но неможам да најдам туторијал на youtube да си направам јас сама.

  Иначе ланчево многу ми се свиѓа, ќе пробам да најдам туторијал и ќе си го направам :)
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 4. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.159
  Допаѓања:
  15.275
  Имаме девојка на форумов што хекла накит и има блог за тоа. Тоа е DrenkaC.

  Инаку се е ствар на вкус, ми се допаѓа кога го гледам кај други кои знаат да го комбинираат и кои се облекуваат во тој стил, ми одговара во бохемиан, хипи и кежуал некои комбинации.
  Сепак не е мој стил, освен некои хеклани брошчиња кои би ги носела и имам всушност такво едно брошче, го ставам во последно време на капче :)
  [​IMG]
  [​IMG]

  Eве неколку слики за љубителите на накитов ;)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Јас имам прашање само какво е неговото одржување? Зашто овој накит се прља, се наводенува, треба ли да се суши, зашто ако не се суши вајда може да се умириса, како се чисти?

  Алкава ми се допаѓа ептен :wasntme:
  [​IMG]

  Дали има некое линкче како се прави алкава и дали е тешко за аматер? Да пробам :lol:
   
  На B-N му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.587
  Пол:
  Женски
  Ќе се одржуваат најверојатно како и миљенцињата за маса :lol: Па од ист материајл се напрвени. :lol: Само без штиркање. 8)
  Се шегувам,некои парчиња од овој накит,што успеав досега да разгледам се направени и од волна, а некои дури и од плетена монистра.Ќе се одржуваат лесно со рачно перење.
  Мене ептен ми се свиѓаат и некои ептен обични комбинации ги освежуваат како убав зимски додаток.
   
 6. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.233
  Допаѓања:
  2.464
  Пол:
  Женски
  Од плетен накит ми се допаѓаат само алките.
  Имам некои и понекогаш ги носам. :)
  Еве група со плетени алки. ;)

  Јас имам нешто слично на ова.

  [​IMG]
   
 7. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  2.324
  Еден период и јас се занесував ама откога се вработив немам време и баталив.
   

  Прикачени фајлови:

 8. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.067
  Допаѓања:
  8.084
  Пол:
  Женски
  Интересен е многу... Еве неколку сликички и од мене:
   

  Прикачени фајлови:

  • 1.jpg
   1.jpg
   Големина на фајлот:
   56,4 KB
   Прегледи:
   1.301
  • 2.jpg
   2.jpg
   Големина на фајлот:
   56,4 KB
   Прегледи:
   1.301
  • 5.jpg
   5.jpg
   Големина на фајлот:
   31,7 KB
   Прегледи:
   1.301
  • 3.jpg
   3.jpg
   Големина на фајлот:
   25,3 KB
   Прегледи:
   1.301
  • 4.jpg
   4.jpg
   Големина на фајлот:
   54,3 KB
   Прегледи:
   1.301
 9. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  2.324
  :)
   

  Прикачени фајлови:

  На mal.ecka и Gea им се допаѓа ова.
 10. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.933
  Повеќе ги гледам како моден додаток отколку како типичен накит.


  Инаку преубави ми се. Ми се допаѓаат шарените, во живи бои. Тоа на првата слика во темава ми е фаворит. 8)
   
  На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  2.324
  :D
   

  Прикачени фајлови:

 12. kolache

  kolache Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  298
 13. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.562
  Вака на слики многу интересно ми изгледа има многу прекрасно изработени парчиња.Би сакала да умеам да плетам вакви убави работи но лично јас да носам не ми се допага.Има нешто исклучок што би ми било мерак да го носам но сепак ќе кажам не за плетен накит :)
  До пред некое време носев една плетена колбичка од оние што се friendship bracelets бидејки ми беше подарок од најдобрата другарка а и боите ептен беше ми ги погодила па ја носев со цел мерак.Дрг плетен накит немам ставено на себе.
   
 14. Mameha

  Mameha Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  181
  Допаѓања:
  489
  [​IMG][/quote]


  Ги обожавам најомилените плетени обетки баш во мојот стил и едни од моите омилени бои кој сака да ми сплети :D :D :D :D :inlove:
   
  На Claudette му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  2.324
  ;)
   

  Прикачени фајлови:

 16. kolache

  kolache Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  298
  јас плетам накит капчиња итн... исконтактирај ме овде, ако сакаш да ти исплетам вакви обетки па дури ако сакаш и некои други модели http://www.facebook.com/pletenikolachinja :$
   
 17. Shpagetta

  Shpagetta Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  1.795
  Многу сакам плетени работи, вклучувајки го и плетениот накит. Си имам сплетено шнолички, цветчиња и многу ми се интересни :)
   
 18. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.658
  Не носам плетен накит од причина што не се вклопува во мојот стил на облекување, но ми се допаѓа. Особено ми е интересен кога е искомбиниран со монистри, вметнати се некои други парчиња платно или служи само како додаток на обетки и кога и да сретнам луѓе кои продаваат ваков вид накит подзастанувам за да се восхитувам на трудот и убавината.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  2.324
  :)
   

  Прикачени фајлови:

 20. VesnaSol

  VesnaSol Активен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Sovrseni se site, a kade se moze da se nabavat vaka ubavi parcinja i kolku bi cinele?