Плетење „класје“

Дискусија во 'Рецепти' започната од Candy-girl, 29 октомври 2011.

 1. Candy-girl

  Candy-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  2
  Сестра ми бара некој рецепт, односно незнае како се плети некакво класје (нешто како плетенка) ме отру и се јавува на мајка ми па вчера мене во 2 саатот вечерта и си реков ајде да побарам за неа нешто но не најдов си реков ајде овде на фемина ќе побарам нешто. Ве молам помогнете ми. :(
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.181
  Плетење „класје„

  :D :D :D ништо не ми е јасно, сигурно е нешто што се прави од тесто и како погача му доаѓа. Пиши некој детал па ке заплетеме ако треба ;)
   
  На stilas7 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. KalaV

  KalaV Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  298
  Плетење „класје„

  Мајка ми обично прави милиброд или козињак за Велигден или за Божиќ и најчесто го прави како плетенка.
  т.е тестото откако ке го измеси, го дели на три дела ги сучи долгунесто и потоа ги плети како плетенка и така го става да се печи. Најверојатно за тоа станува збор. Моментално го немам рецептот , ама ќе го побарам и ќе го напишам подоцна ;)

  Разделете го тестото на пет еднакви делови,
  оформете пет еднакви по дебелина ленти од тесто
  и поставете ги една до друга на работната маса,
  на хартија за печење.
  [​IMG]


  Притиснете ги едно до друго горните краеви
  на лентите од тесто. Тестената лента (1)
  префрлете ја над лента (2), под лента (3)
  над лента (4) под лента (5)

  [​IMG]

  Сите ленти изместете ги надесно и потоа
  земете ја најдесната лента и поставете ја
  над лента (3) под лента (4) над лента (5)
  и под лента (1)

  [​IMG]

  Повторете го дејството од слика 3 колку пати
  што е потребно, секогаш започнувајќи од
  десната страна. Добро притиснете ги краевите.

  [​IMG]

  Еве што најдов на интернет, овде е направено со пет ленти. А може да биде и со три. Зависи како сакате :)
   
 4. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.525
  Еве имало тема, за малку ќе отворев нова.

  Јас уствари сакам да правам милиброд, најдов и рецепт, со тоа што тестото не ми е воопшто проблем, но откако 2 пати ќе стаса - не сакам да плетам плетенки и чуда, сакам да има повеќе мармалад, но како, колку ленти да направам, должина, ширина од прилика, одат ли една врз друга со мармаладот, па потоа виткањето, како оди?
  :(

  Еве го рецептот.
  http://www.kulinar.mk/recepti/Milibrod.html
  Сепак мислам дека една тема за благи традиционални јадења нема да ни е на одмет, м?
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.181

  Пробај го она второто што се мота како ролат. Расукај ја кората одприлика како тавче бр. 32 (ама сум сликовита :lol: ). Ако имаш повеќе тесто подели го на 2 дела па направи 2 ролата. Кога се печат нараснува тестото. Незнам како да ти објаснам... :D сакав да ти кажам дека прво посоли мак-афион на тестото па потоа џем од сливи-мала слатка тајна на извонреден вкус ;)
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.525
  ^ Фала многу Славица, разбрав од прилика, ролат ќе биде. ;)
  Јас за почеток ќе правам половина доза, значи ќе имам едно ролатче и се надевам ќе испадне ок.
  А дебелината на расуканото? Подебело, потенко, :?:
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.290
  Допаѓања:
  5.181

  Потенко, 5-6 мм - 1 см :) затоа што нараснува тестото.
  Ајде па ќе чекаме резултати, инаку и мене ме намами да ти кажам право :D ај ај утре месам јас
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.465
  Допаѓања:
  80.056
  Пол:
  Женски
  Јас ќе напишам еден рецепт за козињак ( само што го испробав ) :) Рецептот е грчки , на грчки козињак се вика цуреки :)

  Козињак

  Прва смеса:

  120 мл. вода
  120 гр. свеж квасец
  1л. брашно

  Vтора смеса

  7 гр. махлеп
  2 гр. мастиха
  1 ванила
  ренден портокал


  Tрета смеса

  100 гр. маргарин
  200 гр. шеќер
  2 гр. сол
  4 јајца
  200 мл. млеко
  1 кг. брашно


  Nајпров се мешаат состојките од првата смеса и се остава да стаса. Vо блендер се става втората смеса и се се меша. 100 те грама маргарин се матат со шекерот , се додава втората смеса , па млекото , јајцата и првата смеса со квасецот. Pотоа полека се додава брашното и се оформува тесто. Tреба тестото да не се лепи./ Sе остава да стаса во сад подмачкан со маргарин 1 саат. Pотоа се премесува и стасува во истото место уште 1 час.Sе плете во вид на плетенка и се премачкува со жолчка од јајце.Mене лично ми излегоа 3 плетенки :) Rерната се загрева на 150 степени , а се пече додека не се зацрват плетенките :)