1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Плетење

Дискусија во 'Слободно време' започната од creshicka, 11 октомври 2011.

 1. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Тука може да се дискутира околу плетењето, дали сте плетеле или плетете, околу тоа каде може да се најде вуница, игли, конци и сл. :)
  Колку пари е од прилика вуницата за плетење? И колку е потребно за да се сплете шал? И каде можам да најдам игли за плетење и за нив цена ако може да ми кажете. :)
   
 2. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Ни знам да плетам,ни плетам,ни заплетувам,ни ми треба време за плетење... ни знам кај има конци,ни вуници,ни игли(знам дека баба ми има ;) може од неа да потражете)
  :bow: ви кажувам да не ми тражете :D фала многу пријатно :D
   
 3. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.485
  Допаѓања:
  2.948
  Јас знам неколку плетки, една зима мерак ми беше да плетам (на кој памет не знам), па ја терав баба ми да ме учи. Сега само таа основната плетка (најлесната де) ја знам, а другите ги заборавив. Игли не знам каде се продаваат, а вуница претставувам по тие текстилните продавници.
  За шал - зависи колкав сакаш. Околу 2/3 клоба вуница мислам дека секако ќе ти требаат. Околу 60-70 денари е едно клобо. :)
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Целиот прибор може да се најде онаму каде што се продаваат конци, копчиња, патенти, игли - оние мали дуќанчиња со све и свашта.
  Порано кога се учеше Домаќинство мислам во четврто или петто одд. мораше секој да знае :D . И јас тогаш знаев, ама од чиста радозналост гледајќи ги бабите како плетат, а јас експириментирав на куклите. Денес треба да имаш многуууу слободно време т.е ништо да не работиш :) па да седиш да плетеш.
  А од друга страна преплавени сме со евтини плетени работи од Кина и од кај уште не, кои се плетени машински.
   
 5. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  4.385
  Пол:
  Женски
  Јас знам да плетам од мала мајками ме научи , кога бев помала повеќе плетев имав слободно време сега некое време ич не можам дома да се завртам
   
 6. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Јас си имам сплетено шалчиња, грејачи, капи, и фустанот што го почнав минатата есен е завршен. :D
  Инаку волница има во Тетекс на Рекорд, има и една продавничка на Бит-пазар спроти полициската станица, а има и продавничка на улицата во пазарот што води до полициската станица.
  Волницата е од 30 ден. нагоре клопче, а за шал се потребни 2-3 клопчиња. Во продавничките на Бит-пазар има и игли, тие се околу 50 ден.
   
 7. bad-cat8

  bad-cat8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  78
  Знам да плетам :rofl: :rofl: :rofl: баба ми ме научи :) а конци, игли и други алатки за плетенје побарајте во фиоката на баба ми :rofl: и не само тоа.. ке најдете и куп работи од праисторијата :rofl:
   
 8. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.878
  Занм да плетам...Ме научи баба ми, а волјата за плетење ми ја зголеми дедо ми... Тој исто така ме научи на најтешката плетка, која од никој друг не можев да ја сватам... :rofl:
  Си имам сплетено многу, но за тоа треба време...
  Во последно и порачувам на баба ми да ми сплете, она има повеќе време :D
   
 9. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Мене баба ми ме научи една зима и знам само основнато плетење...Сега сакам да пробам да сплетам нешто но некако ми е страв да не згрешам или па да не излезе лошо :?:
   
 10. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  499
  Научив за време на еден зимски распуст во основно. Имав сипаници и цел распуст го поминав кај баба ми, па од досада ја натерав да ме научи и така го сплетив првото шалче. Плетев полека, но сигурно :rofl:
  После тоа баталив, се до средно. Најдов еден стар шал од мајка ми, бојата не ми се допаѓаше, па си сплетив ист таков во бордо боја, а баба ми сплете и капче.
  По извесно време следуваше и џемперче со плетенки ама мајка ми ми помогна да го составам и таа ми ги започнуваше, за да не утнам во ширина :D
  Лани почнав да плетам шал, нешто како наметка. Си купив волница од Тетекс на Рекорд, а игли си земав од домашната колекција. Остана недовршен и среќа што ја видов темава па да земам да си го довршам, иде зима.
   
 11. soco

  soco Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  184
  еве јас пред некој ден купив за 200 денари блуза за мажот ми ! Инаку знам да плетам ама сега немам време ! :( ако почнам оваа есен еден елек или блуза и за следната есен сигурно ке е готово ха,ха, :$ еве баш денес го побарав еден џемпер или блуза незнам што ке биде за мажот ми лани го почнав и сега гледам веке бев заборавила што е како е предницата фала богу сум ја сплетила па сум имала само зафатено од задот и си викам ке плетам и еве ми ја керка ми скратими пантоли испеглај ми униформа бла,бла, и ништо од плетењето ! :rofl: ај ако успеам да го сплетам за Нива година ке ве известам ! НЕМАМ НИ ВРЕМЕ ! ЗА ЖАЛ !
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Ме учеше еднаш баба ми и основната плетка ја научив, ама искрено со машината за шиење подобар заеднички јазик најдовме.
  Инаку за „артилерија“ :D во Охрид има во една продавничка во турската чаршија, кога одиш од Чинар накај Десарет од десна страна. Има во продавничката вуница, секакви некакви конци, монисти...
   
 13. soco

  soco Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2011
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  184
  да во право си имат ама вуниците не и се баш најдобри ! повеке имат некој конци за везење а вуници за жал не може да се најдат веке квалитетни ! Ако знајт некој кај можит да се најдит вуници од Тетекс тие беја најдобри !
   
 14. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  892
  Знам да плетам и тоа како. :)
  Навистина, мама и баба ме научија 3 вида на плетење. :)
  За сега немам нешто посебно со кое можам да се пофалам, некое шалче ако се најде.
  Уште не сум го достигнала тоа pro-level на плетење. :lol:
   
 15. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  Знаете ли некоја жена што плете по нарачка, а сепак цените се нормални?Сакам неколку шалчиња и пончо.
   
 16. Goldy121212

  Goldy121212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Уште од мала знам да плетам, гледајќи ја мајка ми кога ми правеше облека за барбиките . Меѓутоа подобро го усовршив плетењево преку интернет. До сега имам сплетено доста шалчиња болера џемпери додека немам обрски од факултет, инаку слободното време ми поминува во пронаоѓање на интересна шарка за плетење или хеклање!!

  еве некои од плетките
  https://www.facebook.com/pages/Goldy-style/160547920706833?sk=wall
   
  На Mayyya му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Smile.Girl

  Smile.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  21
  хаха секако дека знам :D баба ми уште кога бев мала беше упорна во намерата да ме научи да плетам :!: и успеа :!: :clap:
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  незнам да плетам :( а навистина би сакала да научам, ехех темава ми даде поттик да ја натерам баба да ме научи :)
   
 19. DeadMary

  DeadMary Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  53
  Ние лани на училиште имавме предмет „Вештини на живеење“ таму плетевме,правевме торти,кутии за накит и накрајот правевме машка носија. Јас тогаш научив да плетам, сега имам подзаборавено но ако ја видам баба ми како плети можам да се сетам, јас научив 4-5 плетки. :) :) :)
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Justice.Girl

  Justice.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  212
  Пол:
  Женски
  Знам, знам да плетам :D
  Баба ми ме научи и сега горда е на тоа :rofl: :rofl: