1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Повеќе од 20 загинати во невремето што го зафати Скопје

Дискусија во 'Политика и настани' започната од RainBow, 7 август 2016.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.513
  Допаѓања:
  58.915
  Пол:
  Женски
  Во невремето што го погоди Скопје досега се пријавени 20 загинати лица во реоните на Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново, потврдуваат од МВР. Оттаму велат дека досега се идентификувануи 13 лица, а до утринава во скопските клиники примени се 22 повредени. Претходно беа пријавени 6 исчезнати, но сед уште се утврдува дали тие се жртвите со оглед на тоа дека првичмните информации укажуваа на 15 настрадани. Полицијата работи на утврдување на идентитетите на останатите жртви.

  По вчерашното невреме полицијата утврдила дека биле заглавени околу 70 возила поради свлечишта кај кучката кај Стајковци према клучката кај Радишани. Свлечиште имало и кај обиколницата кај Ѓорче Петров према Стенковец.

  Полицијата соопштува дека од елементарната непогода која вчера во попладневните часови го зафати Скопје и неговата околина, пријавени се и големи штети: срушени и поплавени куќи и возила.

  Попладнево Советот на Град Скопје ќе одржи вонредна седница на која ќе се разгледуваат мерки и активности за занирање на штетите.

  Поради обилните врнежи од дожд и надојдената вода, сообраќајот по обиколницата од клучката Хиподром до клучката Сарај е во прекин од синоќа од 20 часот.

  Од ноќеска по полноќ, прекин на сообраќајот има на автопатот Гостивар - Тетово - Скопје, кај клучка Југ, а патничкиот сообраќај е пренасочен преку градско подрачје до клучка Север.

  За попладнево повторно се очекуваат поројни дождови, информираат од Управата за хидрометеролошки работи.

  „Македонија денеска ќе биде под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот, која попладне и во вечерите часови ќе предизвика променливо и нестабилно време со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи“, велат од УХМР.

  Најпрво ќе бидат зафатени западните делови, а потоа, кон крајот на денот и во вечерните часови, ќе се прошират и во централните и североисточните делови. Невремето ќе бидат поинтензивно локално со пороен дожд, особено во западните делови. Ќе дува повремено и умерен до засилен ветер. Дневната температура ќе биде во интервал од 25 до 32 степена.

  Во Скопје и околината времето ќе биде променливо, а попладне ќе биде нестабилно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни и со грмежи. Поинтензивно ќе врне кон крајот на денот и во вечерните часови. Дневната температура ќе достигне до 29 степени.

  УХМР апелира во случај на појава на електрични празнења внимателноста да биде поголема, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

  Најмногу дожд во изминатите 24 часа имало во Скопје каде се измерени 93 литри на метар квадратен, соопшти УХМР.
  http://www.slobodnaevropa.mk/a/27905847.html

  Сочувство до семејствата.
   
 2. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.537
  Епа коа се е дивоградби, коа има запушени канализации, коа нема одводи, ова ке се случува.
  Жално за настраданите, најжално за детето.
  А со оглед на тоа дека сме Македонија, оваој хаос нема да се среди до пред избори, а може и повеке.


  ЗАГАДЕНА Е ВОДАТА ВО СТАЈКОВЦИ И ВО СИНЃЕЛИЌ: Цистерна има, но потребна е и флаширана вода
  На Фејсбук е направена група за хуманитарна помош за поплавените семејства во Скопје. Таму можат да се пријават сите граѓани кои можат да им помогнат на настраданите
  [​IMG]
  Фото: Телеграф.мк/Радован Вујовиќ
  На жителите на Стајковци итно им е потребна вода за пиење, објавуваат на социјалните мрежи луѓе кои се во Стајковци.

  Водата од чешмите е загадена и не смее да се пие.

  Од утрово има цистерни кои се поставени на патот меѓу Синѓелиќ и Стајковци, но изгледа тоа не е доволно. Жителите апелираат да им се достави и флаширана вода.

  [​IMG]

  Во моментов, во Синѓелиќ и во Стајковци нема ни струја. Ситуацијата уште е критична.

  На Фејсбук е направена група за хуманитарна помош за поплавените семејства во Скопје. Таму можат да се пријават сите граѓани кои можат да им помогнат на настраданите. До сега е утврдена дека се потребни средства за дезинфекција на раце, храна и пелени за бебиња, конзервирана храна, влажни марамици, облека и ќебиња.

  УХМР за вечерва најави нови врнежи пороен дожд.


   
  На angelche16, cresa-jagoda и zhap4e им се допаѓа ова.
 3. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.328
  Допаѓања:
  7.237
  Пол:
  Женски
  И сега Коце,даде оставка или не:?:
   
 4. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.537
  Таман работа. Сеа највеке пари се дрпаат. Де оваа ке треба, де она ке треба, повеке од пола во џеб.
   
  На kukla21, Girly90, blackwave и 13 други им се допаѓа ова.
 5. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.537
  СЕ ОТВОРИ ДУПКА ВО КИСЕЛА ВОДА: Возило пропадна во канал со вода (ФОТО)
  Сцената на превртено возило е само една од многуте кои денеска можеа да се забележат во Скопје и околината. Најзастрашувачки е на обиколницата околу главниот град каде автомобили се расфрлани низ околните ниви и канали

  [​IMG]
  Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски


  Возило пропаднало во канал во населбата Кисела Вода, а кој се отворил поради надојдената вода за време на вчерашното невреме кое ги зафати Скопје и околината. Возилото е превртено на едната страна, а не се знае дали тоа било паркирано над местото каде се отворила дупката, или, пак, било носено од водата која како река течеше и низ делови од Кисела Вода.

  [​IMG]

  Каналот е на крајот од булеварот „Србија“, покрај улицата која е во близина на фабриката „Усје“. Нема информации дали при превртувањето на возилото имало повредени лица.

  Сцената на превртено возило е само една од многуте кои денеска можеа да се забележат во Скопје и околината. Најзастрашувачки е на обиколницата околу главниот град каде автомобили се расфрлани низ околните ниви и канали. Таму биле разнесени под силата на водената стихија која поминала врз обиколницата.

  [​IMG]

  Апокалиптични сцени има и во населбата Ченто, како и во скопско Стајковци, каде има и загинати лица, а голем број домови се поплавени. Припадници на Армијата, како и на специјалните единици се распоредени на терен и им помагаат на луѓето.  Да не бидете зачудени ако се пофтори 63та год. Секогаш после полави, се случуваат земјотреси, а овие дупкиве се сигурен знак дека ке се тресе и тоа многу.
   
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  23.204
  Допаѓања:
  152.314
  Пол:
  Женски
  Можев и јас да бидам во жртвите и на местото на многумина во било кој дел од градот.
  Такво невреме немам видено во моите 26 години. Пред две години исто вака врнеше, но не со толку силен интензитет.
  Вчера случајно решив да се враќам во мојот град, веќе бев тргната и мајками панично ми се јави дека ситуацијата е страшна и при пристигнувањето да останам на автобуска станица. Прво си реков добро ајде не е толку страшно сме виделе невреме. Ова луѓе не беше невреме, ова беше нешто друго. Такво нешто немам видено до сега, дожд се истураше со сета можна моќ што ја имаше, дуваше силен вечер. Еден човек се симна пред Автокоманда, возачот и ние патниците бевме видно вознемирени, не се возеше од сите страни вода, таа бутка, ветерот дува и автобусот почна да се ниша, возачот се обиде да воспостави контрола, огромен автобус полн плус вода и ветер. Многу се исплашив и сеуште неможам да се соземам, кај клучкната кај Континентал кола заглавена под мост, вода до колена. Имаше и помош, едвај сме поминале. Пред клучката кај земјоделски факултет семафорите не работеа, тоа беше гледка како таа од филмовите ветерот носи се пред себе, ги буткаше практично колите, поспоро се возеше. Многу силно грмеше осетив како земјата се тресе. Вода колку сакаш доволно да пливаш и чамец да помине. Наеднаш видов ЈСП автобус како се доближува до нас реков готово ќе се залепиме среќа возачов сврте лево. Некој од патниците извика да сме застанеле под некој мост, не се застанува под мост луѓе во никој случај. Секој можен мост беше поплавен, само сакав да стигнам дома. А на автобуска тоа не беше автобуска повеќе личеше на кризен штаб, насекаде луѓе голи и мокри, боси...уште неможам да се соберам,сега кога разбрав за жртвите уште повеќе се исплашив. Татко ми сироткиот после пола час од кога пристигнав панично ме бараше на автобуска тргнал по папучи и чадорче. Почна да кажува страшно многу, во нашата населба извира канализација.
  Никому не посакувам ништо, Господ да не чува сите.
   
  На kukla21, evangelina.ina, crazylady и 30 други им се допаѓа ова.
 7. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  8.939
  Допаѓања:
  107.758
  Грижа твоја на денот.

  Мајки потребни се памперси. Ако имате дома однесете. Јас пратив кашички. Има бебиња таму. Однесете и вода за бебиња.
   
  На daylight, Tinushka, Mari* и 8 други им се допаѓа ова.
 8. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.652
  Допаѓања:
  14.682
  Пол:
  Женски
  лелее највеќе ме страв од вакви работи, од се има спас мислам ама од вода нема, нека не чува господ сите и нека ни е на помош. многу ми е жал за загинатите, нека почиваат во мир. и нека нема повеќе поплави.
   
 9. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.489
  Пол:
  Женски
  Бог да ги прости починатите :(
  Дај Боже вакво време да не се повтори .
   
  На Petar80, Tinushka, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
 10. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  4.890
  Допаѓања:
  46.770
  Пол:
  Женски
  Страшно многу страшно од вода и огин нема спас. Кај нас откако знам за себе никогаш не е имало поплави се надевам дека нема да има ни тука ни низ цела Македонија. Дај Боже да нема повеќе вакви поплави.
  Бог да ги прости починатите :(
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.336
  Да дадам малку удел. Не знам каква е инфраструктурата на Скопје, и колку ќе помогнала канализација во ублажување на состојбата. Во Велика Британија, славните дека нон стоп врне кај нас, во цела летна сезона средно земена сума е 200 литри дожд на метар квадратен. Во Скопје пола од таа сума падна за еден ден. Таа вода нема канализација што ќе а сопре. Не ги занемарувајте предупредувањата за невремето час. Ако сте на ниско или покрај вода качете се на угорнина кај роднини или пријатели. Куќи и покуќнини се градат, не се оставајте на ризик.
   
  На PaLaVa, larrachi, galapce и 14 други им се допаѓа ова.
 12. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  8.939
  Допаѓања:
  107.758
  Проблем повеќе е што од силината на дождот не е само вода... носи дрва, гранки, ѓубре и таму кај што има каде да оди водата, се затнува.
   
  На Tinushka, Mari*, angelche16 и 3 други им се допаѓа ова.
 13. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.322
  Допаѓања:
  47.554
  Пол:
  Женски
  Во поплавата 1962 немало жртви,а сега 50 и кусур години подоцна 20 човечки животи.:x
  И да не се меша политика?
  Ете колку се спремни градските власти и кризните штабови.
  Не ми се коментира...
   
  На kukla21, Tinushka, blackwave и 22 други им се допаѓа ова.
 14. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.084
  Допаѓања:
  165.894
  Пол:
  Женски
  Бидете среќни што Вардар не не поплави, туку само дождов.
  Татко ми ми има кажувано за таа поплава 1962 год, колкави дрва носел Вардар со себе и истите тие заглавиле на Камени и Нови мост, па на нив цело ѓубре се собрало, водата едвај течела измеѓу и ете ти потоп.. Они живееле кај Холидеј ин со години, се било утоп..
  Сега со сите мостови можам да замислам еден бор како би се протнал низ мостот на како и да се вика тој со статуетките:x
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.660
  Допаѓања:
  46.890
  Sekogas se molam Gospod da ne cuva od pozar I poplavi. Nema postrasno.
   
  На Petar80, koritsaki, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.053
  Допаѓања:
  132.308
  Па носел Вардар ама не ви кажале дека и од Треска вода пуштале и браната ќе пукнела, морале да го намалат притисокот и помала да биде штетата. Практично спремно и планирано била дочекана поплавата.

  Нејсе, не правете чичковски муабети, дајте нешто паметно да се преземе.
  Дечко ми на пункт е некаде. Татко ми отишол да волонтира.
  Мајка ми кука дома ми оди да ја кренам, ама паничар пушти.
  Јас имам работа, да довршам и искачам дур се може, дур не фати второ невреме.
   
  На kukla21, Tinushka, blackwave и 5 други им се допаѓа ова.
 17. mentol

  mentol Активен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2015
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Машки
  Дури се овие на власт че биди се полошо и полошо. Не организирана власт која да се најави невреме 24 часа пред невремето после невремето че кажат. ИЗННЕНАДЕНИ СМЕ ПОРАДИ НЕВРЕМЕТО
   
  На Rama, iloveyou29 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. Скопјетесакам

  Скопјетесакам Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2015
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  9.188
  Катастрофа Господ нека ни е на помош,ако на некому му треба помош за вадење вода или било што,стојам на располагање(иако сум болен) ке помогнам како што Господ ми помага мене.

  Со сите сили луѓе со сета снага да помагаме онаму каде што треба и можеме.

  Чувајте се
   
  На Rama и mariatim им се допаѓа ова.
 19. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.489
  Пол:
  Женски
  Денес се користи истата канализација од 1962 година , само сега има згради на секој кош , и све е натрупано , и затната е целата канализација!
   
  На Petar80, PaLaVa, kukla21 и 5 други им се допаѓа ова.
 20. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  22.566
  Луѓе јас сакам да помогнам да дадам облека и вода.Ама не знам како,пошто не сум до Ск.
   
  На SAMIRA и okcenzi им се допаѓа ова.