Погрешна слика за животот која ни ја создаваат цртаните филмови уште од деца

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од Zavisnaodblago, 31 мај 2019.

 1. Zavisnaodblago

  Zavisnaodblago Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2016
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Цртаните филмови се нешто кое го одбележува нашето детство.Нема дете кое нема свој омилен цртан филм и лик.Но,всушност,дали сме се запрашале колку погрешни идеали за животот ни создаваат.
  1.Физички изглед-Главните ликови се витки,згодни,со "совршени"лица,додека пак негативните се најчесто дебели,стари,со голем нос,уста,заби...
  2.Љубовта е единствен идеал-Среќен крај значи убавата принцеза да се омажи за принцот.
  3.Добрите секогаш победуваат-На крај секогаш се среќни позитивните ликови.Но во реалноста не е така.Пепелашка остануваше покорна на макеата и своите сестри,никогаш не се бореше за себе на крај пак успеа бидејќи имаше кој да и помогнете .Во реалноста мора да се бориме за себе и не смееме да дозволиме да не газат.
  Треба да се промениме за да не сакаат-Пепелашка го промени својот изглед за принцот,Ариел ја промени својата опашка во нозе-Сепак кој не сака ќе не сака какви и да сме,зарем не?
   
  На poi, AnnabelLee и candy.cane им се допаѓа ова.
 2. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  7.313
  Допаѓања:
  122.521
  Дизни класиците се да, вакви, за голем жал. Ама други цртани немаат допирна точка со ова. Особено поновите цртани кои се борат против ваквите влијанија.
  Пример, мојот лично омилен Inside Out. Темата не е ни љубов, па да е романтична. Или пак Zootopia.

  Дури и Дизни почнува полека да се оттргнува од идеата на постоење на вакви погрешни слики во нивните цртани. Добар icebreaker беше Frozen шо му напрај големо фак ју на сите претходни Дизни филмови за кои имаш пишано во мислењето. Дури и негативецот е баш принц чарминг.

  Како и да е, Дизни класиците постоеја во друго време, во друго време се пишани, во сосем трето реализирани во цртан. Нормално дека некои работи сега ќе ги сметаме за лошо влијание или пак да не се совпаѓаат со денешните стандарди. Што е важно, има предобри цртани сега кои заслужуваат да бидат гледани со многу убави пораки: ментално здравје, важност на семејство, расизам, дека сите сме различни индивидуи итн.
   
  На Someonespecial, cresa-jagoda, Ketchup и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Dashing:)

  Dashing:) Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  477
  Пол:
  Женски
  Анимираните филмови имаат врска со психологијата на човекот.Кај кралот лав имам забележано дека на крај на филмот се вели ,,ние сме едно".Во психологијата тоа се вика его. Егото е тоа што ги дели луѓето и коешто има предрасуди. Ама во реалноста дали е така? Неможеш да немаш предрасуди кон некого и неможеш да му ја знаеш намерата на човекот. На крај испаѓа дека сме повредени, скршени итн. Не се сите луѓе цветчиња, за жал така е. Поради тоа мислам дека ова е изместена приказна.
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 4. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.457
  Допаѓања:
  30.949
  Пол:
  Женски
  Детската свест не е толку развиена за да може да донесе некаков заклучок, мислење, став или поента брз основа на она што го гледа во цртаните филмови. Што знае едно дете за љубовта на Ариел и нејзината жртва да се одели од водениот свет за да биде со саканиот, за страдањата на Снежана порасната без мајка или љубомората на стрикото на Симба која го остави сирак....
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.