Подалеку од вработување во Златна копачка

Дискусија во 'Канта' започната од Velja, 21 ноември 2020.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Velja

  Velja Нов член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  8
  Здраво на сите, сакам да ви препорачам никогаш да не аплицирате за вработување во Златна копачка кладилниците и за тоа има добра причина, ќе ви го раскажам моето искуство од таму. Прво, не овозможуваат здраствено осигурување на работникот и не даваат договор, а исто така работниците ги пријавуваат на скратено работно време (20 часа неделно) а се работи 40 часа, исто така се останува прекувремено неплатено. Ова беше кажано на обуката од страна на Маја Јанева што држи обуки во кладилницата што се наоѓа карши Соборен Храм. На сред обука дојде една од човечки ресурси (после само 3 дена) и ја прекина обуката на целата наша група (освен на еден дечко кој продолжи понатаму) од причина што не сме ги знаеле шифрите на памет, а има преку 200 шифри. Зборам за шифрите, не за типовите кои се разбира дека треба да се знаат. Исто така обуката рекоа дека ќе е платена, но откако ја прекинаа обуката овие две гуски, рекоа дека нема ништо да ни биде платено. Е тоа се случува во вакви не-фирми за жал. Се надевам дека на некој моето искуство ќе му помогне. Поздрав
   
  На mari_sa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  5.779
  Допаѓања:
  27.947
  Пол:
  Женски
  Можеш да пишеш во темава :)
  https://forum.femina.mk/threads/Преварантски-фирми-каде-да-НЕ-се-вработиме.22054/
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.