1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подарок од сопругот за породувањето

Дискусија во 'Бебе' започната од iloveyou29, 27 октомври 2017.

 1. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.695
  Допаѓања:
  31.699
  Пол:
  Женски
  Најважен и најголем подарок за родителите е породувањето да помине во најдобар ред и бебето да се роди живо и здраво.
  Кај нас постојат некои обичаи дека таткото треба да и купи подарок на мајката за породување. Тие обичаи и ден денес се почитуваат и повеќето мажи и подаруваат нешто вредно на својата сопруга, додека некои мажи сметаат дека тоа не е потребно и не подаруваат ништо.

  Дали вашите мажи ви подарија нешто кога се породивте?

  Дали сметате дека заслужено жената треба да добие подарок или пак дека тоа се џабе фрлени пари?
   
  На cresa-jagoda, angrypepper, Sesil и 2 други им се допаѓа ова.
 2. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.173
  Допаѓања:
  10.037
  Во Америка познат како push present, на целиот трошок со бебешката опрема и облека малку претерано ми изгледа, ама нели секој според можностите. Јас не добив и не сум побарала таков подарок, инаку која жена не сака да добие подарок нели:^) доволен подарок ми беше пораѓајот во приватна болница кој ми го намали стравот и ми донесе три дена поддршка и нега кои многу ми значеа да застанам на нозе.
   
  На ...Arthemisia..., cresa-jagoda, Arthur и 5 други им се допаѓа ова.
 3. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  7.959
  Допаѓања:
  39.953
  Убав гест е, и мислам дека секоја жена треба да добие. Што не значи дека треба да биде со некоја астрономска сума, битно е вниманието.
  Јас добив од мм и многу ми значи тоа
   
  Последна измена: 27 октомври 2017
  На EarthFire, koritsaki, kuc и 7 други им се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.661
  Допаѓања:
  196.355
  Пол:
  Женски
  Не добив никакви подароци, ни со првото, ни со второто. Доволно ми беше вниманието и грижата што ги имам од сопругот во секое време. Никогаш не сум ни размислувала на оваа тема, ниту пак во моја околина знам за жени што добивале подароци од сопрузите по повод раѓањето на бебето, па ми падна чудно кога слушнав дека има и вакво нешто. Секако, кој како си милува нека прави :D
   
  На kuc, cresa-jagoda, AURUA и 10 други им се допаѓа ова.
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.604
  Допаѓања:
  271.841
  Конкретно, кога се породував, не.
  Глава не знаевме каде ни е, а и он без детален опис на поклонот тешко дека би би се пуштил во шопинг.
  Покасно следеше симболично означување на некои поклони дека се за породувањето.
   
  На cresa-jagoda, Bozica1980, Mari* и 2 други им се допаѓа ова.
 6. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.274
  Допаѓања:
  21.995
  Пол:
  Женски
  Јас добив орбитрек за подарок:D
  Е сега после една недела од породувањето ми беше и роденден, така да беше два во едно
  Оддамна зборевме дека ни е потребен орбитрек дома, па ова искочи баш во тој момент,таман да поработам на килограмите
   
  На Troi, koritsaki, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 7. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.624
  Допаѓања:
  321.446
  Не.Не добив подарок.
  Ме прашуваше дали сакам ова или она, ама одбив.
  И не се каам.
   
  На cresa-jagoda, AURUA, Mari* и 4 други им се допаѓа ова.
 8. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.842
  Допаѓања:
  223.255
  Пол:
  Женски
  Не ни знаев дека постои такво нешто.
   
  На cresa-jagoda, AURUA, Oscar Lady и 9 други им се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.624
  Допаѓања:
  321.446
  На една што роди со мене, во икебаната што и ја прати маж и имаше кутивче со златен прстен:envy:.
  И таа целата беше наредена со злато.

  Јас не сакав, нема потреба од такви церемонии.
   
  На koritsaki, kuc, cresa-jagoda и 12 други им се допаѓа ова.
 10. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.842
  Допаѓања:
  223.255
  Пол:
  Женски
  Маж ми еднаш рече за секое дете прстен, му велам- спреми си го новчаникот тогаш :$ :D наравно на шала. Искрено мислам дека поводот е малце смешен. работава -еве дека роди (заслужи) повели.
  подобро било кој друг ден неголи тој ден.. онака, без ваква смешна причина.
   
  На ana-banana, cresa-jagoda, AURUA и 9 други им се допаѓа ова.
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.743
  Допаѓања:
  108.721
  Јас па знам дека традиционално златен прстен се купува.
   
  На kuc, cresa-jagoda, Bozica1980 и 3 други им се допаѓа ова.
 12. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.757
  Пол:
  Женски
  Не добив ништо, ме праша што сакам да ми купи , реков ништо :D запнат беше огромно мече да донесе, не му дадов , викам ке ми го носиш да ми стои во болница па после дома ке го носам :shake:
  Јас после си купив се што сакав кога се подоправив :rofl:
   
  На muchacha_a, cresa-jagoda, AURUA и 7 други им се допаѓа ова.
 13. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.842
  Допаѓања:
  223.255
  Пол:
  Женски
  нашата традиција вели на црвена лента златни пари и ко венче на глава кај леунката (мислам така се викаше ако грешам нека ме поправи некој)
  мене ми е смешно.
   
  На cresa-jagoda, Dust, iloveyou29 и 3 други им се допаѓа ова.
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.743
  Допаѓања:
  108.721
  Ова не сум го чула. :)
   
  На iloveyou29, referentka и LiliBoz им се допаѓа ова.
 15. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.842
  Допаѓања:
  223.255
  Пол:
  Женски
  имаше некаде гледав по нетов една така накитена, тазе породена во Систина... а причава мајка ми ми ја кажа
   
  На cresa-jagoda, Arthur, Dust и 4 други им се допаѓа ова.
 16. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  12.986
  Допаѓања:
  142.930
  Ееее кај нас во комшии какви уки буки имаше за оваа Жената си посака поклон златен ланец а ваму се нема финасии па ајде кавги со маж со свекрв аи свекор ке ми купите и крај
  Е тоа е тоа нашето како сите така и ја сакам и крај
   
  На cresa-jagoda, Zaljubena111, Arthur и 8 други им се допаѓа ова.
 17. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.133
  Допаѓања:
  312.523
  Пол:
  Женски
  за црвена лента знам муслиманите ставаат :)
  особено црвено венче на глава
   
  На cresa-jagoda, Belabelinakinder, sofi2107 и 2 други им се допаѓа ова.
 18. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  17.842
  Допаѓања:
  223.255
  Пол:
  Женски
  пет века турско робство ј*г :)
   
  На cresa-jagoda, Arthur, Dust и 5 други им се допаѓа ова.
 19. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.712
  Допаѓања:
  7.145
  Пол:
  Женски
  И јас не знаев за ова, а сигурно ни мм не знае . Реално мислам и дека нема потреба од таков подарок. А и зошто он да ми купи подарок? И така двајцата ќе си го добиеме најголемиот подарок, дар од Бога, а друго нема потреба. Мене ќе ми е најголем подарок од мм да биде цело време покрај нас. Секако можеби ќе купи мече или балони, благо... некои такви дребулии, ама тоа за бебето би било, и сигурно ќе сака да го почасти секој што ќе му текне/ го види, и познат и непознат :D
   
  На cresa-jagoda, AURUA, Lolipop23 и 6 други им се допаѓа ова.
 20. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.815
  Допаѓања:
  132.514
  Пол:
  Женски
  Ова нели е од турските филмови. Јас се мислам дека ваква сцена имам начекано на турски филм.

  Убав гест е од сопругот ама секој со можностите и сфаќањата. Јас не ни знаев дека се купува нешто. Маж ми oдамна уз еден муабет спомна за поклон кога би имале дете, си зацртал нешто човекот :lol: Одпосле дознав дека купувале мажите, традиција некоја.
   
  На lackygirl, cresa-jagoda, AURUA и 5 други им се допаѓа ова.