1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подготовка на она што ќе се носи наредниот ден

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Breezy, 16 април 2012.

  1. Breezy

    Breezy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    765
    Вработени и невработени: дали спремате од вечер што ќе облечете наредниот ден, комбинирате или едноставно нафрлате нешто на себе сабајлето? Што ви е полесно?
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Не. Пеглам сабајле. Моментна инспирација и занес. Од кај да знам како ќе бидам расположена сабајле?!
    Тоа одзема време,пред спиење си посветувам време за друга надградба,а не на фасада,мајке ми.
     
  3. smiley22

    smiley22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2012
    Пораки:
    670
    Допаѓања:
    350
    ...интересна тема....иако не сум вработена сепак сум одам во школо (средно сум :) ) никогаш не спремам што ке носам,сабајле кога ке станам кога ке го отворам шифоњерот прво што ке го погледнам го облекувам,а не само за во школо кај и да одам утредента.... :)
     
  4. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Не. Какво планирање бе :?: И тогаш кога сум испланирла, во 100% од случаите ми се расипале плановите заради временските услови. Ова важи и за на работа кога се спремам, и кога треба да излезам.

    Станувам сабајле порано, висам пред плакар така добри 7-8 минути....и после се средувам. :)
     
  5. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Па обично не мислам што ке носам, и јас како и погорните членки отварам шифонјерот и што најдам тоа.
    Е сега ако имам некое ново парче, се мислам со што да го комбинирам, преку ноќ му правам илјада комбинации пред да го промовирам :lol:
     
  6. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.398
    Најчесто се подготвувам пред работа.

    Се случува да подготвам (или барем да размислам што би носела) претходниот ден ако имам на работа некој посебен настан, или ако треба да одам да работа саат-два порано од вообичаеното.
     
  7. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Јас обично од навечер се подготвувам,ако оставам за сабајле нема да стигнам на потребното место.Ова е така бидејки имам неколку килограми вишок и сега ми е голем проблемот што да облечам а тоа да изгледа добро :|
     
  8. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Јас обично од навечер си подготвувам што ќе носам наредниот ден, неможам така да оставам да не бидам подготвена и сабајлето да трчам низ куќа,сакам се да си средам пред да си легнам.
     
  9. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Корисна работа ова шо му текнало со униформите за на училиште. Од сабајле нема планирање, си ја земам униформата, фармерки и тргам на училиште (и си велам дај да поминат побрзо часојте за да си легнам после :lol: )
     
  10. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Епа јас не одам ни на работа, ни на училиште ни на факултет. Џаболебар... :$ ама да си кажам...
    Во основно и средно скоро секогаш планирав од навечер што ќе носам утредента. Кога тргнав на факултет веќе не се замарав.
    Ама не го правев тоа затоа што нема да можам да спијам ако не смислам :D туку дека со сестра ми иста гарероба носиме, се ни е заедничко, па си се прашувавме, да не има некоја од нас посебна желба за нешто... :P И сеуште ме прашува, да не одиш утре некаде, треба да ти оставам нешто? :wasntme:
     
  11. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Секогаш спремам што ќе носам од навечер..Сабајлето само станувам(вршам ХИГИЕНСКИ ПОТРЕБИ) и се облакам...Бидејки како споро бирам што ќе носам или пак тек од сабајле поспана саат време ќе ми треба да одберам или пак набрзинка и ќе бидам како индијка.. :lol:
     
  12. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Сабајле. Никогаш не сум избрала што да облечам уште од вечерта. Инаку, не нафрлам баш било што. Гледам да биде прикладно. :)
    А инаку, за некои поважни денови избирам од вечерта, ама ретко.
     
  13. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Мноооогу ретко.
    Подготовка можам да кажам најчесто кога следи нешто пофамозно, ден кој што ете е позначаен и кој што можеби бара подобро осмислена комбинација, инаку - не.

    Некогаш пред да заспијам, си правам комбинации во главата, мислам дека имам дел во мозокот каде што ми се сместени сите парчиња облека и како слики ми се редат во главата, па си велам еј ова, еј она одамна го немам облечено, добро ќе стои со ова, ова и ова.. Сликовито си замислувам, но најчесто сабајлето излегува нешто сосема поинакво.
    Затоа и доцнам по пола саат минимум, вади ова вади она, ништо не е доволно добро за да се облече истиот ден.

    Немам навика, во тоа е целиот проблем.
    Иако, добро би било..
     
  14. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Додека да заспијам навечер правам план што да облечам и кога ке станам сабајле не губам време. Уште вечерта ми е испланирано. :)
     
  15. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Станувам го отварам плакарот и моментално што ми паѓа на ум тоа облекувам.
    Или евентуално во случаевите кои ги наброја Изабела, кога се работи за нешто значајно е тогаш планирам предходно што да носам.
    Никогаш преку вечерта немам испланирано што би облекла утрото. Ми доаѓа на ум нешто, но никогаш не останувам на тоа. Некако се во последен момент се предомислувам.
     
  16. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Јас многу ретко правам план. Кога ќе си станам сабајле ќе го отворам плакарот и што ќе ми фати око тоа си облакам :)
     
  17. Lovely15

    Lovely15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    31
    Да си спремам за тоа што утре сабајле ќе го облечам. Зашто знам дека сабајлето ништо нема да знам што да си облечам само ќе си дремам пред шифоњерот, така тоа ми одзема време и ми отиде времето за на школо. :)
     
  18. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Скоро секогаш насабајле и скоро секогаш сакам да го носам тоа што е последно во шкафот. Нормално нели немам многу време и шкафот го правам панаѓур! :tmi:
     
  19. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Секогаш спремно се од вечерта!
    Цел живот функционирам така, основно, средно, па и факултет сеедно што имав униформа мораше истата да е испеглана и ставена на столче, а исто сега и на работа.
    Тоа ми е навика, спремам се што ќе носам и си смислувам вечерта, по комбинацијата бирам ташна и префрлам од една во друга се што имам, чевлите во ходник си ги ставам и некогаш ги чистам од вечерта. Мајка ми функционира така, така не научила од мали, памтам секогаш ни велеше облеката и книгите мора да ви се спремни пред легнување. И ете тоа е до ден денес се ми е скоцкано од вечерта. Мајка ми дури и шминките си ги мести од вечерта, кое карминче, кое моливче за очи која пудра ќе ја стави :)
    Да пеглам насабајле? Никогаш во живот не ми се десило, нема да ми се деси мислам дека. Ако нешто што сакам да го носам не е испеглано друго одбирам одма, бидејки 95% од работите ми се однапред испеглани и на закачалки. Неможам со такви работи насабајле да се замарам, мене утрото ми е замор, неможам да мислам што да носам и да пеглам тогаш.
    Не ги ни разбирам оние што се пресоблекуваат 10 пати и ја оставаат собата лом наутро. Никогаш не се пресоблекувам, ни наутро ни навечер тоа не го правам, имам комбинација во глава и таа ја носам и точка.
    Насабајле станувам и за 20 минути одам во тоалет, се облекувам, се шминкам и искачам.
    Е проблем е ако не ја погодам временската прогноза, па тогаш да мора да променам облека и тука сум како мува без глава, бидејки тоа не ми е испланирано во оние 20 минути и тогаш секогаш каснам :lol:
     
    На Ognenija и MSkorpionka им се допаѓа ова.
  20. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^
    Така нешто е и кај мене, војнички ред... Инаку како што сум често мрзоволна и нервозна наутро уште пеглата во раце ми фали и паники за тоа каде ми е црвената блуза пример...Вака се' ми е спремно а јас имам некоја минутка плус за излежавање...