1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поделба на машки и женски работи во домот

Дискусија во 'Брак' започната од ciribiribela, 6 октомври 2010.

 1. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Не сум во брак, ама наскоро ќе бидам, па сакам да споделиме некои мислења во врска со улогата што ќе ја имам како домаќинка. јас сум вработена исто и тој, па сметам дека не треба се дома јас да работам, еве уште сега тој мие садови, јас перам алишта, понекогаш готви , ама не претерано. Кога го чистиме станот ги делиме просториите за чистење по пола. Мислам дека е тоа исправно, да не сум вработена , би прифатила да средувам се јас сама , вака не сакам да се чувствувам како слугинка, што мислите вие, ваши искуства ?
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 2. macaaaaa

  macaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  267
  Потполно се согласувам со тебе. Порано кога мажот бил глава на куќата - тој ги носел парите дома, жената била таа што седејќи дома по цел ден чистела, готвела, чувала деца....
  Но денес е сосема поинаку, па доколку и двајцата партнери се вработени не е праведно само жената да ги извршува сите „домаќински„ работи, ама кај нас сеуште владее „Балканското„ понашање.
  Јас лично кога ќе бидам во брак, ако сме вработени и двајцата, па кога ќе се вратиме од работа тој да се фати за далечинскиот и да гледа фудбал а јас правец во кујна или на чистење.... мало морген.
   
  На Scarlet88 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LilMissBossy

  LilMissBossy Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  203
  Денес веќе нема машки или женски работи,за ништо.Иако имам само 17 год. скоро 18 мислам дека убаво е да се поделат работите во домот.Не е лошо и мажот да знае да готви и жената да смени сијалица,од проста причина утре да се разведат,мажот зар треба да умре од глад или жената да седи во темници.. :D
   
  На blond му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Inola

  Inola Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  200
  ciribiribela, одлично сте ги поделиле работите. Само така ќе имате и повеќе време за двајцата и ќе бидете поодморени.

  Домашните обврски се заеднички, како што е и домот. Подоцна и грижата за децата ќе мора да ја поделите. Ние имаме две. Мажот ми навечер го средува постарото, а јас бебето.

  Единствено што не прави е готвење (само вечера прави) и пуштање машина (машината му е покомплицирана од компјутетрот :D ), ама пак затоа ги спружа алиштата на тераса.

  Најважно е да се знае дека ниту ти него му помагаш, ниту пак тој тебе....МЕЃУСЕБНО СИ ПОМАГАТЕ.
   
  На ciribiribela му/ѝ се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.379
  Допаѓања:
  63.454
  Пол:
  Женски
  Кај нас нема машко-женска работа. Јас кога сум на работа, а он е дома он си средува. Јас кога ќе дојдам садче нема во кујната. И обратно нели :) Кога сме си двајцата дома си ги делиме обврските, јас ова ти тоа. Уште пред да живееме заедно си имавме договор. Знаеше дека нема да биде далечинското во едната рака, другата се знае каде :wasntme:
   
 6. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Ми се допаѓа што гледам дека и вие функционирате како нас , мислев да не претерувам , ама поарно од сега да си знае што го чека, па кога ќе се земеме да нема проблем ;) Доста беше она од турско време , жената е за во кујна , станавме доста рамноправни 8)
   
  На girl1985 и vujna им се допаѓа ова.
 7. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.096
  Дали оние жени кои се залагаат за рамноправност во бракот во однос на машко-женски работи во смисол сопругот да пере, готви, чисти и сл. имаат поминато час или два во поправка на автомобилот (кој и двајцата го користат), чистење на снег во дворот, цепење дрва, качување на кров и чистење на оџак, поправки низ домот (расипана перална, бојлер и сл.) итн.
  Јас лично не правам ни една од горенаведените работи.
  Ако не ми се готви денеска, нема да готвам-не е проблем, ако го замолам него, нема да ме одбие-пак не е проблем...Но да го терам да го работи тоа исто колку и јас-не. Си сакав алфа мУжјак-си добив (вие наречете го балканец ако така милувате) и немам намера да го претварам во папучар (таков и јас прашање е дали би го сакала) како што не сакам и тој да ме претвара во машкуданка со чекан или штрафцигер во рака...
  Помош-да, замена на улогите-не...
   
 8. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Кај нас нема некоја си типизација и поделба на работите. Се е договор и кој што може и кога може. Некои типични женски работи што е право право е не му дозволувам да ги прави (пеглање, перење на рака :D ) а и обратно (не цепам дрва за зима, не чистам снег :D ). Што и да побарам од него знам дека ќе заврши и не му е тешко (да оди на пазар, готви, ...)
   
 9. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.319
  Допаѓања:
  169.757
  Секако дека за се треба договор па и околу обврските во домот.Не треба да има машки и женски работи .Е сега ,сигурно дека жената нема да земе да го преместува сама шифоњерот од една во друга соба или пак тој да....(не ми текнува ни една работа која е исклучиво женска ,која мажот неможе да ја работи ,освен раѓање и доење на дете)
  Како и да е ,совет до помладите-разговарајте од самиот старт на заедничкото живеење за обврските околу домот.Ако си ги заучите партнерите од самиот почеток(седи ти ,јас ќе завршам)после малку потешко ќе оди тоа да стане и да пушти правосмукалка ,да собере алишта и сл.Ова ви го кажувам од искуство.
  Јас како јас ,се можев сама,се знаев,се умеев.Ама едно дете,друго дете,на работа и стварно веќе немаше смисла.Кога почнав да барам помош од него ,олеле мајко,не дека не сака да помогне,туку нема поим што и како.
  Уште еднаш ,совет,стартувајте од почеток со договор ,па лека полека ќе си се поднаучи и машина да пушти и да усиса и да изџогира и то ;)
   
 10. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.446
  Допаѓања:
  268.163
  кај нас обврските се поделени
  он уклуцува масина за перење и спрузира, јас пеглам
  он уклуЧува масина за садови, јас распределувам потоа
  јас Чистам, он фрла губре
  тој сто го поминал денот дома, или попрв се вратил од работа готви(иако најЧесто јас правам пред јадење, главно јаденње, десерт..а он набрзина некој стек, пица или тестенини, ама Човек кога е капнат не наога мана,вазно се потрудил, колку толку), а ако никој нема волја јадеме надвор.
  пазаруваме заедно
  не ми текнува за други работи во домакинството, мегутоа отприлика се е распределено
   
 11. maca78

  maca78 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  78
  дома кај нас од прилика да речам сме за некој работи поделени...на пример мм ја коси тревата во паркот,тој поправа нешто ако треба,може да помине со смукалката,и некој така работи...е сега јас сум дома по цел ден со детето,ама пример кога ке ручаме ке ја раскрене масата...не готви,не пери на рака,не ја пушта машината за перење ама ке ги извади и ке ми помогне да ги спружиме...и на вечер ко ке седниме пред компјутерите двајцата :lol: :lol:
   
 12. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  71
  Извини ама морам да те поправам никого неправис папучар, зашто да не си помагате еден на друг неразбирам, еве јас сум слободна не работам цело време сум со децата така речено, но знае многу да ми помага знае купатило да очисти знае да ми помогне околу кујната оклу децата да ги избања и др. Сами сме од наша 3 година брак и секогаш ми помага, сега има повеке работа на работа и затоа јас си земав жена за средување не секогаш, за поголеми работи сепак имам помош. Кога треба да излезе неправам проблем и не му викам дека треба да се среди тоа и тоа слободно иде но и јас кога треба некаде да идам одам без проблем, Девојки и жени помагајте си едни на други тоа е мојот совет
   
 13. ЕДНА убавица

  ЕДНА убавица Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2016
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  797
  Особено ме нервира кога некој ќе рече: „Каква домаќинка е мажот чисти„. Значи во истиот момент би станала да му скршам глава за да се освести дека заостанал некаде на почетокот на 20 век. Значи се е до човекот. Понекоаш мажот има такво банално мислење ама може да се промени. А ако не се промени и само жената работи по дома тогаш со двајцата нешто не е во ред