1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Подочници

Дискусија во 'Лице' започната од goldenpearl90mr, 18 јуни 2010.

  1. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    страшен комплекс ми се подочњациве, уствари не се подочњаци, него отоци... Ги имам од дете, колку и да сум наспан и што и да ставам ништо не ми помогнало никогаш, увек ми се подочњаците претерано потечени...
    Многу пати сум размислувал за операција да ги тргнам еднаш засекогаш, но дали постои тоа кај нас, и ако некој нешто правел слично дали знае подетално да ми објасни ?
     
  2. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Не си единствен. :D
    Откако знам за себе имам подочници, точно, не се темни, меѓутоа се подуени и прават константно да изгледам уморно, дури и кога сум најнаспаната личност во просторијата. :D
    Мислам дека треба да се помириш со фактот дека никогаш нема да ги снема и да почнеш да си ги негуваш.
    Како некој што од секогаш апсолутно експериментирал и се шљакал со се’ и сешто за да направи да истиве се изгубат, можам да кажам дека големиот дел од стварите кои кружат на нет си немаат благе везе.
    Сите тие совети за компири сечени, краставици, до ќесички чај од камилица имаат една заедничка ствар, а тоа е ладната температура на која треба да се стават пред апликацијата. Ладното има некој благ ефект при намалувањето, но краткотраен.
    Сум користела безброј креми (само никогаш не сум ја пробала таа за хемороиди, не знам, тој момент малку ми е :puke:) ама ништо не ми помогнало како The Ordinary Caffeine Solution серумот.
    Моментално го нарачав второто шишенце и топло ти го препорачувам и на тебе и на сите останати кои имаат ваков проблем.
    Не е чудотворна, но за нашата мака и малку разлика е уствари многу.:D
    За операција не би никогаш, ем што сум коркач, ем што таа регија е преосетлива, но на youtube имаш многу видеа, така да разгледај како оди самиот процес.
     
    На 96kiko96 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 96kiko96

    96kiko96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2018
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    529
    Пол:
    Машки
    Гледав на јутуб, малце е езиво со операцијата а и од друга страна доста скапо... Но сепак сум за да го направам тој чекор некој ден, до тогаш ќе те послушам, ќе пробам со тој серум, само каде би можел да го земам ?
    Фала ти многу на информација и совет :D
     
  4. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Кај нас ја нема нивната козметика, така да само онлајн преку deciem или beautybay.
    Околу 6-7 евра е шишенце.
     
  5. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Женски, препорачајте некој серум, рол он, крема за под очи против подочници? Само не од The Ordinary или Revox, се изначитав ривјус и сите викаат дека немаат речиси никаков ефект. Се мислам да го земам ролонот од Балеа за под очи, но не знам колку би помогнал.. Некој друг предлог?
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ако ти се темни подобро да земеш од тие од полжав траките што се лепат под очи. Се држат 30 мин мене ми помагаат колку толку барем подуеноста ја намалуваат.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Мене најмногу ми помагаат (изладени) кесички чај од камилица. Или памукче натопено во чај од камилица.
    И добар сон, многу вода. Легнување рано, спиење не повеќе од 7-8 саати. Кога спијам премногу или премалку, одма се појавуваат темни подочници. Поминуваат кога го регулирам спиењево.

    Кофеинскиот серум од ТО ми беше катастрофа, не ми се допадна. Следно би пробала од оние under eye patches маски, ги гледав во ДМ ама не можев да се одлучам што да земам и баталив.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  8. arabella_

    arabella_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2020
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Само мене ми се подочњаци секси ?:devil:
     
  9. Ivana-Iva.94

    Ivana-Iva.94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Дали некој има ставано хијалуронски филер на подочњаци да каже како е задоволен? Се мислам повеке време за тоа ама никако да се решам
     
  10. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.628
    Допаѓања:
    251.182
    Пол:
    Женски
    Да биде прашањето на соодветно место
     
  11. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој во МК кај може да се прави корекција( операција ) на подочници? За наследни подуени подочници станува збор, I'm over it :( Изгледам уморно 24/7 ...
    Дај боже да имав само темни подочници, бар тие се покриваат со коректор многу лесно , за подуени подочници нема лек!
     
  12. en5

    en5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    2.727
    Пол:
    Женски
    Препорака за покривен коректор за темни подочњаци?
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ти треба портокалов коректор.
     
    На en5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Дај слика молим те и јас мака мачам, а не сум сретнала баш до сега некаде. Ми рекоа и со крвен кармин покривале, ама не сум испробала.
    Страшни темни кругови имам, не се сликам ради нив, само летно време со цвикери.
     
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас го користам на l.a. girl ама пошто нема во Мкд од тој бренд, можеш да ги побараш овие на Кико,а можеш и кремаст да си земеш. Битно да е портокалов. Ќе нанесеш од него па пудра па коректор, јас вака правам.
    B5CA5EED-C5FB-48EC-865A-67C73C4BE9B2.png
    62814F3B-8AC8-4E34-B158-5C313BE5F28F.jpeg

    Не знам кој од овие ги има во Мкд ова е само предлог.
    Можеш и со портокалов кармин да пробаш,исто можеш да го земеш и на артдеко камуфлажниот коректор со тоа што ќе избереш нијанса согласно твојот тен ( без пудра) многу покрива и ги покрива и без портокалов коректор.
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    21.136
    Пол:
    Женски
    Фала ти :hug:
     
    На Ivana-Iva.94 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  17. Emilija97mk

    Emilija97mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    539
    Пол:
    Женски
    Го има ли некој пробано? Помага?
     

    Прикачени фајлови:

  18. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.744
    Пол:
    Женски
    Порано немав толку проблем со подочњаци, сега изгледам ко тепана да сум. Ни коректор не ми помага.
    Препорака за некој серум, крема?
     
  19. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    Можно е да ти е од алергија. Но, барај креми со кафеин за под очи.
     
  20. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.744
    Пол:
    Женски
    Заборавив да напоменам во оригиналниот пост, го имам користено кофеинскиот серум на ТО ама не видов никакви резултати.
     
    На Puellapulchra му/ѝ се допаѓа ова.