1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пожарот се поблизу до централата во Чернобил

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Nigredo Odor, 13 април 2020.

  1. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Пред некоја недела, (од прилика четврти април), на порталите осамна вест која во почетокот се чинеше 'наивна'. Во екот на оваа пандемиска криза кога фокусот е центриран на здравје и пронаоѓање лек, јавноста е дистрактирана и оваа ситуација изгледа безопасна, но дали е навистина така?

    Како одминува временскиот интервал, забележуваме дека и покрај обидите на пожарникарите и пилотите да го стават под контрола пожарот, изгледа тоа не е лесна задача.

    Според истражувањата и статистиките (кои ако се веродостојни сме веќе во сериозен проблем), нивото на радијација е за минум 16 пати повисоко од досегашното. А за проблемот да биде уште поголем, според тврдењата на медиумите остануваат само неколку километри растојание до "главната зона".

    Затоа сакам да чујам ваши мислења. Дали мислите дека постои реална шанса за да доживее 'реприза' на 26 април 1986, или сето ова наскоро ќе 'заврши'? Секако, доколку се изостави фактот дека веќе имаме повишено радијациско ниво кое и онака го имавме претходно во оваа зона, како и низ целиот Европски континент.

    https://www.bbc.com/news/world-europe-52274242

    Воедно ја користам приликата да се извинам на модераторите доколку веќе постои ваква тема.
     
    Последна измена: 13 април 2020
    На Briar Rose, Rabbit 97, Amellie13 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Господ нека ни е на помош... се надевам нема да се повтори тоа сценарио.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    wow :o

    Во нормални услови ова би било тема број еден. Сега дури ја читам веста, се осеќам многу неинформирано. :x

    За среќа, прочитав дека веќе го изгасиле пожарот, осносно помогнало тоа што заврнало дожд :whew:

    Страшна ми е помислата колку сме обземени со коронава, што една ваква катастрофа од овие размери може да помине скоро неприметно. :|
     
    На smile:), candy.cane, Nigredo Odor и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Точно Безименка.
    Под ваква панична хипноза може работи буквално да се случат дур трепнеме и потоа да не знаеме што не снашло. Медиумите се одговорни за целокупниот дефокусирачки хаос. Меѓувреме, пожарот сеуште не е згаснат.
     
    На candy.cane и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  5. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Basically, we’re fucked.
    Нека не пуштат да проживееме дур не испоцркаме од радијација.
     
    На candy.cane и Nigredo Odor им се допаѓа ова.
  6. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
  7. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Баш ме чуди зошто не известуваат за пожаров, кажаа само еднаш на вести и толку. Мислев дека е изгаснат, ама ете за жал не бил. Треба да се сврти вниманието кон пожаров и што повеќе држави да се вклучат за да се изгаси... доста е веќе со Коронава. Ако се повтори истата катастрофа не ни сакам да помислам што се ќе се случува, последиците од радијацијата ќе се чувствуваат и траат со години. Ќе има голем број жртви, мртво родени деца, разни болести и мутации, животните ќе страдаат итн. Коронава е нула во споредба со ваква катастрофа. Штета што од преголемата паника за вирусов ние сме "слепи" да ја видиме вистинската опасност.
     
    На Konfetka, Bezimenka90, Star_dust и 2 други им се допаѓа ова.
  8. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува еј :@ Украинциве ја прават повторно истата грешка. Кријат за големината на пожарот, а јасно се гледало на сателитската снимка. Пак радијацијата не била зголемена после пожарот, аха да сигурно (facepalm)
     
  9. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    https://www.google.mk/amp/s/amp.the...ain-has-helped-extinguish-flames-says-ukraine

    Прочитав дека дождот помогнал да се изгасне пожарот, а сега па ми излезе некоја статија дека имало уште некои, ама биле под контрола. Колку може да им се верува на тамошните власти не знам, според претходното искуство. :|

    Нема доволно медиумска покриеност, сепак Украина е таму некаде подалеку за Западна Европа. Секогаш медиумите се фокусирани само за тоа што директно нив ги засега.
    Веќе ќе дишат радиоактивен чад, ќе пропатува низ Украина, може и околните земји. Не сум стручна да знам до каде ќе отиде, ама дефинитивно е потенцијално полошо од коронава за жителите таму. :(
     
    На f.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ќе прикачам утре фотографија од AirCare, и известувањето кое го добивме на 23 март околу патување на ,,чудни аеросолни честички" низ Европскиот континент.

    Украина може многу лесно да направи и заташка било што доколку сака овој период. Иако нема зошто, доколку пожарот не е предизвикан од човечки фактор.

    Пресметката на степенот на радијација очекувајте го во писмен извештај од прилика крајот на јули.
     
    Последна измена: 19 април 2020
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. smile:)

    smile:) Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2019
    Пораки:
    802
    Допаѓања:
    2.644
    Пол:
    Женски
    Сериозно сте си ова? Вистина е?

    Гледам пишува пред некоја недела избувнал пожарот и никој медиум не извести за оваа вест, можеби во ваков период не е тема бр 1 ама да не се спомене ниту еднаш не е во ред. Да не отворев случајно немаше ни да знам, никаде не налетав на веста.

    Инаку мислам дека не е можно да се случи истото сценарио од 1986 година.
    Искрено на некој начин разбирам доколку Украина се обиде да сокрие нешто, не го подржужувам но на некој начин разбирам, во ваков период ова е една од работите кои не сакаме да ги слушнеме е ова, психичкото здравје моментално на многумина не им е во ред, а оваа вест може да биде капката што ќе ја прелие чашата.
     
  12. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Yup. Dead serious.
    Според фотографијата делува како да има само чад, иако е ова нов пилот скрин од височина направен пред 15 часови од прилика.

    Патем, не инсуинирав на буквална реприза, бидејќи реакторот веќе нема јадро, па така и нема што да експлодира... :D Но, самиот факт дека радијацијата е зголемена за минимум 20 пати со секој километар приближување, треба сериозно да не замисли околу последиците.

    https://www.nbcnews.com/news/world/...dfire-highlights-dangerous-tradition-n1186036
     
    Последна измена: 19 април 2020
    На smile:) и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  13. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    Не може нам нико ништа, јачи смо од судбине... :rofl::rofl::rofl:
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не е смешно воопшто, очигледно не ја разбираш сериозноста на ситуацијата .
     
    На Scott Weiland и f.girl им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ајдеее... :D
    Таман ќе помислиш: 'Не може полошо', одма нешто ново испаѓа:rofl:
    f.jpg

    Смешно е, оти не е смешно
     
    На Scott Weiland, honey.11 и Spidy им се допаѓа ова.