1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полесниот или потешкиот пат?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од prominent, 8 ноември 2017.

 1. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.214
  Разгледував, но не најдов ваква тема. Се надевам дека ќе се развие добра дискусија.:)

  Забележувам дека многу луѓе секогаш сакаат да го изберат полесниот пат т.е. да вложат што е можно помалку труд, а очекуваат да добијат многу. Не сакаат да се "испотат", да се потрудат за да го добијат тоа што сметаат дека го заслужуваат. Со чест на исклучоци.

  Нели е поубаво чувството кога по вложен труд, па и непроспиени ноќи и "малку" нервози, конечно ќе го добиете она што го посакувате? Нели е на тој начин добивката послатка, зашто знаете дека тоа нешто сте го заслужиле, сте се бореле за тоа, сте граделе со свои раце, а не сте чекале на некој друг да ја заврши работата?

  Јас секогаш сум за второто, иако тоа ми донело и многу тешкотии во животот, но токму тие тешкотии ме граделе како личност, ме зацврстиле, ме направиле поголем борец. Сакам да се вложувам целосно во се` што правам, да не се штедам кога станува збор за мене и моите најсакани. Резултатот секогаш е одличен, иако патот дотаму е тежок.

  Што мислите вие на темава?
   
  На Tanjamm, nightingale, SnowWhite8 и 7 други им се допаѓа ова.
 2. Justicija

  Justicija Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  5.572
  Допаѓања:
  18.771
  Пол:
  Женски
  Тој што ви е најблиску
   
  На Bloom19 и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 3. Vitomir2

  Vitomir2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2017
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Машки
  Незнам за вас но јас секогаш сум на потешкиот пат,но не по своја воља,судбина јебига....
   
  На Victorian, littleflower, makedonkamak и 6 други им се допаѓа ова.
 4. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.817
  Допаѓања:
  47.828
  Пол:
  Женски
  Џобс рекол дека секогаш се стреми да вработува мрзливи луѓе зошто тие секогаш ќе го пронајдат најлесниот и најкраткиот пат да ја извршат задачата :)
   
  На Need for Speed, Victorian, AURUA и 22 други им се допаѓа ова.
 5. zaguben

  zaguben Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2013
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  170
  Пол:
  Машки
  Јас сакал неќел секогаш по автоматизам ми се наметнува потешкиот пат :D
   
 6. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.162
  Допаѓања:
  105.652
  Пол:
  Женски
  Секогаш сакам да го постигнам нештото сл свој труд и по своја заслуга. Пример еве да речиме завршување факултет, некој,за една седмица остава очи над книга деноноќно а некој со врски без да се појави на полагање добива десетка. Но,мислите ли дека оној со десетката го минал полесниот пат? Според мене,да должиш некому услуга е и те како потешкиот пат :nod:
  Сепак, неправеден е животот, тоа е факт. Некој цел живот едвај една кола успева да купи, некој па од тинејџер менува коли, поседува станови и сл. Но сепак, сметам дека она што сам ќе го заработиш со свој труд повеќе го цениш и е вистински твое. Така да според мене, потешкиот е всушност полесниот, и впрочем единствениот вистински пат!
   
  На Victorian, AURUA, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
 7. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.323
  Zasto treba da se frlam vo ogan i ziva da goram ako se moze ednostavno i lesno. ;)

  Sto i kolku se steknalo vo zivotot ne zavisi koj pat go fakate, zavisi kolku ste mudri. 8)
   
  На AURUA, marchi-cool, friendy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.178
  Пол:
  Женски
  Па, не е поубаво, факт е дека поубаво им е на тие што добиле на готово, непреспани ноќи и нервози водат кон стресови и болести. Од друга страна, тоа на готованите обично не е она вистинското, не е успех кој поминува неоспоруван... Но, на крај, поважно е колку фино човек го поминал животот, отколку што мислат другите за неговите остварувања...
   
  Последна измена: 9 ноември 2017
  На Victorian, Anacid, Nausicaa и 9 други им се допаѓа ова.
 9. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.177
  Допаѓања:
  152.832
  Пол:
  Женски
  Лично, не чувствувам задоволство ако добијам нешто без заслуга, или ако сметам дека не вложив доволно. Верувам во совршено сработена работа. Но, има одредени работи за кои не ми е доволно грижа, па да сум подтурната, или подобро да речам истркалана на полесниот пат, и не ми смета баш.
   
  На Victorian, Someonespecial и prominent им се допаѓа ова.
 10. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Нема "полесен" и "потежок" пат. Ако сакам можам и лесниот тежок да го направам, и обратно.
   
  На blonde_supergirl, daylight, elimkd и 3 други им се допаѓа ова.
 11. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.214
  Лесното не е интересно:) За мене, самиот предизвик е многу важен. Чувството дека се борам за нешто. Не ми е важно што мислат другите за тоа.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Feminka192

  Feminka192 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 април 2017
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  2.566
  Пол:
  Женски
  Ајде признајте кој не би сакал да оди барем на моменти по полесниот пат.
  Еве за испит не мислев да препише туку да го научи оној дел кој подоцна би му користел во работата без да учи секакви информации. Кој не би сакал да добие мала поддршка при вработување. Не мислев да не работи ништо и да зема плата туку да работи на местото кое го посакува без да мине низ 100 интервјуа и уште толку работа на позиции кои немаат врска пример со неговото образование.
  Кој не би сакал неговите родители да имаат можност да му подарат автомобил на 20 или пак да шета низ светот без грижи место да се мачи до 30+ за некој половен и стар и едвај да може да мрдне до некоја соседна земја. Кој не би сакал да познава партнер или пријатели кои ќе му бидат поддршка без да мора 100 пати да му се забие нож во грб.
  Никој не сака да оди по потешкиот пат но за некои луѓе тоа е единствениот пат.
   
  На sleepingbeauty, Anacid, AURUA и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Afrodite¥

  Afrodite¥ Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  2.979
  Пол:
  Женски
  Повеќе го сакам потешкиот, посигурен ми е.
   
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.574
  Пол:
  Женски
  Лева нога на полесниот пат а со десната на потешкиот пат...па каде ќе ми се посречи...;)
   
  На toogood и elimkd им се допаѓа ова.
 15. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.549
  Допаѓања:
  10.641
  Нема спореден пат до успех. Мора да се измачиш. Инаку не е тоа успех ако на готово си постигнал нешто. Додека одиш по потешкиот пат, учиш многу, се носиш со секакви ситуации, и тоа е животна лекција која не се купува со пари. Човек треба да се гради, а со полесен пат и шминка не се гради ништо. Ќе се постигне некој моментален ефект, но не е тоа тоа.

  Пример. На работа имав една колешка која си даде отказ, така наеднаш. Беше резервирана, не зборуваше многу. По две години откако даде отказ, препоставениот ми кажа дека таа имала врска со еден шеф кој е женет, а патем и жена му работи тука, и тој е татко на две деца. Значи девојка од 22 спиела со маж од 40 години. Кога сопругава дознала, веќе била откриена и си дала отказ, замина во друга фирма. Му велам на претпоставениот, можеби кога раскажа, а тој вели не можеби, ова е сигурно, фатена е. Реков што ќе добие, вели ејјјј што ќе добие, ќе и покачи плата, ќе напредува. Се зачудив, јас не озборував на работа, не ме интересираа такви работи. Во тие две години сите знаеја зошто таа замина во далеку послаба фирма, со пониски плати, а јас последна дознав. Ден денес е во истата фирма каде едвај плати даваат, сега името да и го спомнам дали и ќе се сетат на неа колегите, а и ако се сетат ќе биде тоа со потсмев. Еднаш случајно некој ја спомна и сите кажаа еден по еден „еееј знам нешто за неа, ама нема да кажам сигурно знаете и вие“. Пократкиот пат до целта му успева на 1 во 100, а на другите планот им се удира од глава.
   
 16. Aquamarine93

  Aquamarine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2016
  Пораки:
  815
  Допаѓања:
  3.750
  Пол:
  Женски
  Во Македонија можеш да успееш ако и само ако, го бараш полесниот пат, имаш длабоки конекции и играш прљаво. Не е битен ни факс, ни просек, уште помалку е битно што тоа некој мислел за личноста.
  Одамна помина тоа време, кога луѓето се замарале дали се озборувани. Денес, мислам и дека баш им прија.

  Надвор од Македонија, успеваат само вредните и истрајните. Јер, таму има сосема различни критериуми. Поинакви вредности, каде трудот и способноста се ценат. Амбициозен и интелигентен човек, не би издржал во оваа земја.

  @Tanjamm Не заборавај дека има мажи-предатори. Цел срам се става на девојката (чиј потег не е за оправдување), ама што мислиш ти, кој бил иницијатор? Ваљда си дала отказ поради тоа што имала каква-таква совест. Тој женетиот со деца, веројатно немал никаква.
   
  На Annath, AURUA, YoungandBeautiful и 5 други им се допаѓа ова.
 17. malerozna

  malerozna Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  2.713
  Допаѓања:
  74.310
  Пол:
  Женски
  Секако дека е полесно да се избере полесниот начин, т.е. партијата те вработува, одиш на работа ради реда, земаш плата, живееш со мама и тате, ама сепак гледаш во рацете на оној што сам се изборил за нештата кои ги има. Цело време префрлаш со, лесно ти е на тебе со странска плата, се марка носиш, ауу пак нов телефон, ние тоа тука неможеме да си го дозволиме.
  Од сабајле е таа песна, а попладне мења песна, ааа вие во странство мизерувате, не излегувате никаде затоа што е скапо, ние тука живееме, шетаме, со своите се гледаме секој ден. Вие шетате само кога доаѓате мкд, инаку сте куча-посо, посо-куча.

  А кога погледнеш, нема никакви посебни квалитети, ни знае јазик, ни пак се труди нешто да научи, клати плата земај плата е, па и наоѓа маани, сад пала влада све се променило, не свиџа ми се више.
   
 18. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.178
  Пол:
  Женски
  Секаде во светот некои луѓе се раѓаат со сребрена лажичка во уста, додека други почнуваат од нула. Само што некаде настрана е возможно од нулата да се надмине и врвот со многу труд и квалитет. Мкд е пост- или неофеудално општество, едни исти го држат и вртат профитот, другите лапаат трошки или бегаат мигранти во странство, како и да вртиш просечен живот водат, и тоа е.
   
  На Црна Ружа, Nausicaa, Tanjamm и 2 други им се допаѓа ова.
 19. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.549
  Допаѓања:
  10.641
  Жената на шефот исто беше во многу добри односи со газдата, и веќе девојката беше фатена на дело, така да знаеше дека ќе добие отказ. Таа решила сама да си оди пред да биде избркана. Денес ако некој се сети на неа, ќе се сети по таа афера и по ништо друго.
   
 20. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  32.776
  Пол:
  Машки
  Work smart, not hard - моето животно мото, кое досега не ме изневерило. :D
   
  На Annath, JollyGirl, AURUA и 6 други им се допаѓа ова.