1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полиберален секс, денес или пред триесет години?

Дискусија во 'Секс' започната од saren_petel, 26 февруари 2018.

 1. saren_petel

  saren_petel Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  297
  Пол:
  Машки
  Идеја да се подискутира на оваа тема ми даде моето лично видување за слободата во сексот пред 30 и повеќе год. и денес. Бидејќи сметам дека постои голема разлика од тој период до денес, кога станува збор за сексуалната активност, послободното стапување во сексуални односи, почестата промена на партнери, поголемата бројка на разводи, неверства и т.н.
   
  На Jas! и baba Rada им се допаѓа ова.
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.776
  Допаѓања:
  25.451
  Пол:
  Женски
  И тоа како има голема разлика. Во денешно време реткост е некоја да е невина по 20тата година. Многу рано се почнува со сексуални односи. Ретки се оние жени на кои сопругот им е прв сексуален партнер. Се почеста појава е неверството
   
  На Safira26, xxhexx, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.875
  А порано ретко која немала дете на 20 години :rofl:
   
  На Swiftie.forever, jacqueline.s, Joi и 55 други им се допаѓа ова.
 4. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.530
  Пол:
  Машки
  od sekogss bilo isto , vo toa vreme toa go pravele vo plevni , ili na nekoe drugo mesto koj kako ke se snajde, a dokolku sega vo pomoderno vreme ima poveke uslovi site imaat avtomobili, vikendici , a ponekoi i po nekolku stanovi. a sto se odnesuva do razvodite . isto i vo toa vreme imalo nedorazbiranje vo bracnite vrski, samo sto razvodot vo toa vreme bil tretiran kako nesto mnogu strasno . a dokolku vo pomodernovo vreme e mnogu postrasno da zivees so nekoj sto ne ti odi i sto se izmacuvas celo vreme , vo toj slucaj se razbira podobro e sreken razvod od kolku nesreken brak.
   
  На Desi1991k и mira.mira им се допаѓа ова.
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.776
  Допаѓања:
  25.451
  Пол:
  Женски
  Не ми беше коментарот за раѓање деца.
   
 6. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.530
  Пол:
  Машки
  i sto ima toa vrska na kolku god izvubila nevinost, sekogas na mazot mu e vtora:D
   
  На elimkd и saren_petel им се допаѓа ова.
 7. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.776
  Допаѓања:
  25.451
  Пол:
  Женски
  Многу си паметен. :rofl:
   
  На coki35 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.875
  Ами тие деца штркот да не ги донел?
   
  На ku4ence, BabyStyle, ванилала и 23 други им се допаѓа ова.
 9. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.530
  Пол:
  Машки
  se mazele na 15 godini
   
  На Desi1991k и gicka им се допаѓа ова.
 10. saren_petel

  saren_petel Активен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  297
  Пол:
  Машки
  Либерализмот во стапувањето во сексуални односи, односно дали побрзо ќе ги рашири нозете или покасно, мислам има разлика од оред 30 год. и денес. Денес девојките од прво излегување, зборам за голем дел одат директно в кревет. Додека порано требаше да се моташ, бација прво, после пофаќај ја малку и така постепено додека го добиеш по она што си тргнал. А денес е поинаку. Разликата е огромна.
   
  На crazylady и SummerGirl им се допаѓа ова.
 11. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.530
  Пол:
  Машки
  i s
  to e tolku cudno vo toa, pogolema sloboda i demokratija , sve e toa normalna rabota. i tie togas mislis ne sakale odma , sakale ali bilo poinaku tretirano, zatoa da ne se pobrkhvame toa rekovme bilo vreme pozaostanato, dokolju sega ziveeme vo pomoderno , tuka e razlikata

  sega
  vo toa vreme imalo vreme za sve i ne se brzale za nisto uzivale si gustirale vo zivotot, dokolku sega ziveeme vo mnogu dinamicno vreme i sve e na brzina i na trcanje :D
   
  Последна измена од модератор: 26 февруари 2018
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  16.189
  Допаѓања:
  242.239
  Среќа па е полиберално.
  Гревотка колку женички живееле со лош секс цел живот.
  :(
   
  На WildMk, jacqueline.s, ku4ence и 20 други им се допаѓа ова.
 13. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.530
  Пол:
  Машки
  ne samo so los seks . ponekoi ziveele i vo turtura i strav vo maltretiranje, , ali morale da trpat zatoa sto im bilo stram da se razvedat , e do kade odi prostotilokot i malograganstvoto, da ne recat lugevo e vidi onaa e razvedena .
   
  На WildMk и Lolo5 им се допаѓа ова.
 14. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  16.189
  Допаѓања:
  242.239
  Ок, за секс зборуваме.
  Не за брак :)
   
 15. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.530
  Пол:
  Машки
  a seksot osobeno bilo mnogu poloso nego sega vo sekoj slucaj, gi mazele sve so strojnici , bez proba:) ako se pogodi dobro ako ne toa ti e ke si go trpis cel zivot :) sega imame moznost da birame, da kjsperimentirane , da probuvame :) i na kraj pak nesto ni fali:D
   
  На crazylady, Lolo5 и fallenangel им се допаѓа ова.
 16. ilyan

  ilyan Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2015
  Пораки:
  1.865
  Допаѓања:
  19.412
  Пол:
  Женски
  Времињата се исти, само порано се криеле, а денес е се јавно , не се замараат за ништо :)
   
  На ku4ence, SV1911, Gosh и 10 други им се допаѓа ова.
 17. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.561
  Пол:
  Женски
  Полиберален секс.. Хммм, па порано повеќе се ебавале а помалку збореле...сексот порано бил по возбудлив, жената била попривлечна, мистериозна...либералноста и ја уништи сексипилноста, голотијата и ја уништи женственоста...голо женско тело стана објект за продажба, секоја дупка за насилно брутално затварање а устата како корпа за отпадоци или издркотини.
  Либералноста у сексот е подобра денес од порано само во поглед на рамноправноста за доживување на оргазам и примена на контрацепција.
   
  На WildMk, ku4ence, winter flower и 7 други им се допаѓа ова.
 18. coki35

  coki35 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2018
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  1.530
  Пол:
  Машки
  aj posto si ode seg
  a vo nesto ima i vistina, mora da se priznae babeto si ima nekoe iskustvo:)ali vo globala gledano vo sporedba so denesnoto vreme mora da priznaeme deka e sega podobro
   
 19. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  3.922
  Допаѓања:
  17.526
  Пол:
  Женски
  Хм. Интересно како темата е полиберален секс воопшто, а сите мислења се во врска со тоа кога девојките ја губат невиноста.
  Но ај во ред, тоа е вистината, мажите никогаш немале репутација да одржат кога е во прашање имањето односи, но за среќа имаме напредок, за разлика од пред 30 години жените се послободни иако нашата сексуалност се уште е табу тема, но никој не може ништо на една девојка ако има секс пред брак или пак повеќе партнери... освен ако не се најде некоја дотична што ке ја етикетира истата како курва, но тоа е друга дискусија. :D
   
  На WildMk, Alisa22, saren_petel и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.373
  Допаѓања:
  50.093
  Пол:
  Женски
  Се согласувам. Сепак мислам дека и не е во ред баш сите да знаат за нечии интимни тајни и доживувања. Не за џабе е наречено интимно. Тоа треба да е само меѓу двајцата партнери. Зборувам за секс каде од двете страни има желба и согласност.