1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Полноќ во Париз (Midnight in Paris) [2011]

Дискусија во 'Филмови' започната од glenn, 11 февруари 2012.

  1. glenn

    glenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    43
    http://www.filmofilia.com/wp-content/up ... aris_m.jpg

    http://1.bp.blogspot.com/-os9gK5bvyZQ/T ... 80x800.jpg

    http://cdn.theatlantic.com/static/mt/as ... -53668.jpg

    http://4.bp.blogspot.com/-dj7GhJurulE/T ... +Paris.png

    Филмско остварување на Вуди Ален, номинирано во повеќе категории за оскар оваа година.
    Роматнична комедија за носталгичен писател кој талкајќи низ улиците во Париз се соочува со илузијата дека минатото е подобро од сегашноста и дека во сечиј живот има повеќе бенефиции отколку во неговиот. Лесен и едноставен филм, спој на модерното време и златните години, со добра поента и изобилство на интересни ликови-Хемингвеј, Пикасо, Дали... :)
    Интересен спој на актери
    Owen Wilson, Rachel McAdams, Corey Stoll, Marion Cotillard, Adrien Brody

    Откако го гледав посакав да живеам во 1920 и да имам љубовна афера со Хемингвеј или барем Marion Cotillard :lol: :lol: :lol:
     
  2. viva.la.vida

    viva.la.vida Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    306
    Пол:
    Женски
    Ммм ми се свиѓа филмов многу! Овен Вилсон ми е многу убав :inlove: Убава приказна и убави времиња, добра поента има филмов и мило ми е што го гледав токму сега кога почнувам да живеам, сфатив дека секое време во себе си носи убави и лоши работи, само луѓето повеќе зборуваат за лошите работи и за тоа како минатото било подобро.. Иначе тој што не го сака Париз, после филмов ќе се заљуби во неговите тајни од минатот, токму како што се заљубив јас :inlove:
     
  3. WomanInRed

    WomanInRed Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    1.607
    Преубав филм.. воопшто не очекуваш што ке се случи на крај, те држи во неизвесност..
    Прекрасно, немам зборови :)
     
  4. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Мене искрено филмот ми беше малку досаден.Не беше лош но е исто така далеку и од одличен филм,вторпат не би го гледала.Премногу едноставен за мој вкус.Океј,пораката е дека некои од нас копнеат за тоа да живеат во друго време како главниот лик но некако цел филм ми се вртеше околу едно исто.
    Овен Вилсон мене ми беше добар во оваа улога,го видовме во малку поразлично издание.Можеби најмногу ми сметаше тоа што ликот на една од моите омилени актерки Рејчел Мекадамс ми беше крајно антипатичен.Интересни ми беа разговорите кои ги имаше со Хемингвеј и тој актерот што го глумеше Хемингвеј беше многу шармантен.Сепак просечен филм,не сум баш фан на филмовите на Вуди Ален.
     
  5. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Прекрасен филм, за романтични души полн погодок :$
    Јас искрено го предвидував крајот, но и покрај тоа во ниту еден момент не ми се здосади. Ми се допадна темата на филмот,начинот на кој сето тоа беше претставено... Секоја чест :wasntme:
     
    На ViKtOrIjA21 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Прв пат кога зедов да го гледам - заспав |-) Навистина, уморна бев, ама и филмот си имаше удел, морам да признаам.
    Вториот и последен пат го гледав од што немав што да правам друго. Овој пат го изгледав до крај :D
    Морам да признаам дека не беше до толку досаден како што ми се чинеше првиот пат, ама па и ништо посебно. А читам номиниран за Оскар :o Де, кај бил овој филм за Оскар. Глупости |(
    Овен не ми се вклопува во улогата. Некако навикнавме да го гледаме во комедии и вака сериозен ич не му стои. Додека го гледав филмот, во секој момент очекував да одвали нешто.
    Приказната: нит ме фасцинираше, нит научив нешто. Подолу од просечна.
    Она што најмногу ми се допадна во филмот е Париз :inlove: Преубави кадри од градот. И музичето на почетокоt убаво е.
    Насловот мислам дека му е промашен. Мислев дека ќе гледам романтики некои, а не time travelling.
    Очекував барем мааааааалце повеќе од филм на Вуди Ален.
    П.С.Постојаното извештачено смешкање ме вадеше од такт!
    [​IMG]
     
  7. no.name6

    no.name6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2012
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    57
    искрено.мене филмот не ми се допадна ни малце
     
  8. Jeny

    Jeny Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    230
    Мене филмот ме воодушеви, можеби баш затоа што сум уметничка душа. Вуди Ален ни нуди романтични и сентиментални слики како да произлегуваат директно од неговото срце полно со светлечка уметност и нежна фантазија. Приказната сместена во срцето на Париз го прави филмот уште поромантичен. Мене ми беше возбудлив филмот баш заради тоа што ги видов на едно место спомнати најголемите сликари и писатели, и сигурна сум дека режисерот Вуди добро се забавувал пишувајќи го сценариото за овој филм. Филмот е препорачлив за луѓе кои ја сакаат и разбираат уметноста.
     
    На Name, ViKtOrIjA21 и glenn им се допаѓа ова.
  9. glenn

    glenn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    43
    Баш! :)
     
    На ViKtOrIjA21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ViKtOrIjA21

    ViKtOrIjA21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    148
    Ми се допадна филмот..доби и оскар за најдобро оригинално сценарио ако не се лажам. Го делам мислењето со Glenn би сакала и јас во 1920 со Хемингвеј :$
     
  11. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    Јас сакам со Дали и неговите носорози. :rofl:
     
  12. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    Не ми остави некаков впечаток филмов...освен Овен Вилсон кој си го сакам како актер...
    инаку не би го гледала пак филмот
     
  13. EmGreen

    EmGreen Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    189
    Обожавам се што е од Вуди [​IMG]филмов не е исклучок [​IMG] .


    п.с. Овен Вилсон многу добро ги фаќа гримасите, движењата па и говорот на Вуди. Или мене само ми се приини тоа?
    :lol:
     
  14. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Го имам гледано филмов ми се допадна. Добра интересна приказна со исто така добро одбрани актери.
     
  15. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Woody Allen, и нема промашај. :)
     
  16. fashion.owl

    fashion.owl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    21
    Мислам дека на сите филмови на Вуди Ален заспивам при крајот.
    Добар е, ама не би го гледала вторпат. :)
     
  17. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Еден од ретките на Вуди Ален кој ми се допаднал.
    Добра приказна, што убаво си патуваше низ времето, ги запозна најјаките личности и доживеа многу искуства. Крајот беше супер.