Полноќ во Париз (Midnight in Paris) [2011]

Дискусија во 'Филмови' започната од glenn, 11 февруари 2012.

 1. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  http://www.filmofilia.com/wp-content/up ... aris_m.jpg

  http://1.bp.blogspot.com/-os9gK5bvyZQ/T ... 80x800.jpg

  http://cdn.theatlantic.com/static/mt/as ... -53668.jpg

  http://4.bp.blogspot.com/-dj7GhJurulE/T ... +Paris.png

  Филмско остварување на Вуди Ален, номинирано во повеќе категории за оскар оваа година.
  Роматнична комедија за носталгичен писател кој талкајќи низ улиците во Париз се соочува со илузијата дека минатото е подобро од сегашноста и дека во сечиј живот има повеќе бенефиции отколку во неговиот. Лесен и едноставен филм, спој на модерното време и златните години, со добра поента и изобилство на интересни ликови-Хемингвеј, Пикасо, Дали... :)
  Интересен спој на актери
  Owen Wilson, Rachel McAdams, Corey Stoll, Marion Cotillard, Adrien Brody

  Откако го гледав посакав да живеам во 1920 и да имам љубовна афера со Хемингвеј или барем Marion Cotillard :lol: :lol: :lol:
   
 2. viva.la.vida

  viva.la.vida Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  116
  Пол:
  Женски
  Ммм ми се свиѓа филмов многу! Овен Вилсон ми е многу убав :inlove: Убава приказна и убави времиња, добра поента има филмов и мило ми е што го гледав токму сега кога почнувам да живеам, сфатив дека секое време во себе си носи убави и лоши работи, само луѓето повеќе зборуваат за лошите работи и за тоа како минатото било подобро.. Иначе тој што не го сака Париз, после филмов ќе се заљуби во неговите тајни од минатот, токму како што се заљубив јас :inlove:
   
 3. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.600
  Преубав филм.. воопшто не очекуваш што ке се случи на крај, те држи во неизвесност..
  Прекрасно, немам зборови :)
   
 4. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Мене искрено филмот ми беше малку досаден.Не беше лош но е исто така далеку и од одличен филм,вторпат не би го гледала.Премногу едноставен за мој вкус.Океј,пораката е дека некои од нас копнеат за тоа да живеат во друго време како главниот лик но некако цел филм ми се вртеше околу едно исто.
  Овен Вилсон мене ми беше добар во оваа улога,го видовме во малку поразлично издание.Можеби најмногу ми сметаше тоа што ликот на една од моите омилени актерки Рејчел Мекадамс ми беше крајно антипатичен.Интересни ми беа разговорите кои ги имаше со Хемингвеј и тој актерот што го глумеше Хемингвеј беше многу шармантен.Сепак просечен филм,не сум баш фан на филмовите на Вуди Ален.
   
 5. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  Прекрасен филм, за романтични души полн погодок :$
  Јас искрено го предвидував крајот, но и покрај тоа во ниту еден момент не ми се здосади. Ми се допадна темата на филмот,начинот на кој сето тоа беше претставено... Секоја чест :wasntme:
   
  На ViKtOrIjA21 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.785
  Прв пат кога зедов да го гледам - заспав |-) Навистина, уморна бев, ама и филмот си имаше удел, морам да признаам.
  Вториот и последен пат го гледав од што немав што да правам друго. Овој пат го изгледав до крај :D
  Морам да признаам дека не беше до толку досаден како што ми се чинеше првиот пат, ама па и ништо посебно. А читам номиниран за Оскар :o Де, кај бил овој филм за Оскар. Глупости |(
  Овен не ми се вклопува во улогата. Некако навикнавме да го гледаме во комедии и вака сериозен ич не му стои. Додека го гледав филмот, во секој момент очекував да одвали нешто.
  Приказната: нит ме фасцинираше, нит научив нешто. Подолу од просечна.
  Она што најмногу ми се допадна во филмот е Париз :inlove: Преубави кадри од градот. И музичето на почетокоt убаво е.
  Насловот мислам дека му е промашен. Мислев дека ќе гледам романтики некои, а не time travelling.
  Очекував барем мааааааалце повеќе од филм на Вуди Ален.
  П.С.Постојаното извештачено смешкање ме вадеше од такт!
  [​IMG]
   
 7. no.name6

  no.name6 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2012
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  56
  искрено.мене филмот не ми се допадна ни малце
   
 8. Jeny

  Jeny Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  227
  Мене филмот ме воодушеви, можеби баш затоа што сум уметничка душа. Вуди Ален ни нуди романтични и сентиментални слики како да произлегуваат директно од неговото срце полно со светлечка уметност и нежна фантазија. Приказната сместена во срцето на Париз го прави филмот уште поромантичен. Мене ми беше возбудлив филмот баш заради тоа што ги видов на едно место спомнати најголемите сликари и писатели, и сигурна сум дека режисерот Вуди добро се забавувал пишувајќи го сценариото за овој филм. Филмот е препорачлив за луѓе кои ја сакаат и разбираат уметноста.
   
  На Name, ViKtOrIjA21 и glenn им се допаѓа ова.
 9. glenn

  glenn Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  43
  Баш! :)
   
  На ViKtOrIjA21 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ViKtOrIjA21

  ViKtOrIjA21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  148
  Ми се допадна филмот..доби и оскар за најдобро оригинално сценарио ако не се лажам. Го делам мислењето со Glenn би сакала и јас во 1920 со Хемингвеј :$
   
 11. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.263
  Јас сакам со Дали и неговите носорози. :rofl:
   
 12. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.924
  Допаѓања:
  17.808
  Пол:
  Женски
  Не ми остави некаков впечаток филмов...освен Овен Вилсон кој си го сакам како актер...
  инаку не би го гледала пак филмот
   
 13. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Обожавам се што е од Вуди [​IMG]филмов не е исклучок [​IMG] .


  п.с. Овен Вилсон многу добро ги фаќа гримасите, движењата па и говорот на Вуди. Или мене само ми се приини тоа?
  :lol:
   
 14. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.548
  Пол:
  Женски
  Го имам гледано филмов ми се допадна. Добра интересна приказна со исто така добро одбрани актери.
   
 15. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  802
  Допаѓања:
  2.626
  Woody Allen, и нема промашај. :)
   
 16. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Мислам дека на сите филмови на Вуди Ален заспивам при крајот.
  Добар е, ама не би го гледала вторпат. :)
   
 17. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.038
  Еден од ретките на Вуди Ален кој ми се допаднал.
  Добра приказна, што убаво си патуваше низ времето, ги запозна најјаките личности и доживеа многу искуства. Крајот беше супер.