1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош за малата Ева и за нејзиното срценце

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од deko2009, 2 јуни 2012.

 1. deko2009

  deko2009 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  ЕДНОМЕСЕЧНАТА ЕВА тешко дише и има постојани напади ( несвестица, губење воздух)
  Дијагностицирана и е вродена срцева мана:
  хипоплазија на аорта - СИНДРОМ НА ХИПОПЛАСТИЧНО ЛЕВО СРЦЕ
  Ventricularen septalen defect
  Atrijalen septalen defect
  belodrobna hipertonija


  НЕОПХОДНА и е ИТНА операција на Детската кардиолошка клиника во Софија-Бугарија, која чини 13 800 евра, а потребниот дел од сумата, семејството не е во можност да го собере.
  За сите што сакаат да спасат еден живот:


  077/143-402 (за корисниците на ВИП)

  300-0070827508-86 Комерцијална банка

  200-0016518668-27 Стопанска банка

  НАСКОРО СЕ ОЧЕКУВА БРОЈ ОД T MOBILE.

  ЗА сите добри луѓе од СТРАНСТВО кои сакаат да донираат истото може да го сторат на следната сметка:

  0024580171
  СТОПАНСКА БАНКА АД СКОПЈЕ
  SWIFT:worried:TOBMK2X

  NAME AND SURNAME:DEJAN ILIEVSKI
  IBAN :MK 07200002458017143 EUR
  ADRESS:UL GJORCE PETROV BR 75 A
  KUMANOVO 1300“
   
 2. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  350
  Донирано! :)
  Леле жал ми падна
   
  На deko2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. deko2009

  deko2009 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Да и подариме живот на малата Ева...
  Заслужува да живее...
   
 4. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.877
  Ќе донирам утре во банка.

  Девојчево заслужува да живее...
   
  На deko2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.629
  Донирано за Ева.
  Ти посакувам еден ден да бидеш дел од овој форум.
  Мама и тато главата горе, а ти малечко само храбро.
   
  На deko2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Донирано. : (
  Сонце мало. : ((
   
  На deko2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. cveke123

  cveke123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  633
  Донирано :(
  Имав една другарка по име Ева, која почина од срцева маана во прво одделение.
  Почивај во мир.
   
 8. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  970
  Донирано! Ова девојче треба да живее!
  Сонце слатко
   
  На deko2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. deko2009

  deko2009 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  ZA ZIVOTOT NA EVA

  EVA E RODENA VO EDNA DOZDLIVA SABOTA NA 14.04.2012 VO DRZAVNA BOLNICA SKOPJE,KAKO VTORO DETE VO FAMILIJATA ILIEVSKI.RADOST I SREKA NA TATKOTO DEJAN I MAJKATA ELENA.

  ZELBATA ZA ZIVOT ZAPOCNUVA USTE OD PRVITE MOMENTI KOGA VDISUVA VOZDUH.
  NO,SE CUVSTVUVA ISCRPENO I VEKE VO PRVITE DENOVI OD NEJZINIOT ZIVOT,''KARIERATA''JA PRODOLZUVA NA NEONATOLOGIJA,ODDELENIE ZA INTENZIVNA NEGA NA NOVORODENCINJA.
  TAMU OSTANUVA CELI 3 NEDELI,SE BORI ZA SEKOJ NOV DEN,NO SRCETO I SLABEE...
  JA ISPU[TAAT OD KLINIKATA SO KONZILIJARNO MISLENJE ZA LEKUVANJE VO BUGARIJA

  NE SE PREDAVA,PRODOLZUVA I PONATAMU DA SE BORI ZA ZIVOT,IAKO SEKOJ DEN SE POVEKE MODREE I TIVKO UMIRA......
  STIGNUVA I PROFAKTURATA OD BUGARIJA I NEJZINITE RODITELI JA POCNUVAAT GOLGOTATA ZA SOBIRANJE PARICNI SREDSTVA.
  IMA DOBRI LUGE,IMA NADEZ.
  VO MEGUVREME,SOSTOJBATA NA MALATA EVA I SE VLOSUVA I TAA ZAVRSUVA VO BOLNICATA VO KUMANOVO.
  SO POSLEDNI SILI SE BORI ZA ZIVOT I ZEMA VOZDUH SE POTESKO I POTESKO.

  CUVSTVUVA DEKA NESTO NE E VO RED SO NEJZINIOT ZIVOT ,NO ISTRAJUVA VO BORBATA I POLEKA POCNUVA
  DA SE NASMEVNUVA,DA GUKA DA GI OSOZNAVA NESTATA OKOLU SEBE.
  DISE TESKO,BRZO,UMORNO.
  SEKOJ CAS ZA NEA E VECNOST.
  ISCEKUVA.....
  USTE NEKOLKU DENA JA DELAT OD PATUVAWETO VO BUGARIJA.
  KE TRGNE NA PAT OD KOJ MOZE NIKOGAS NEMA DA SE VRATI....
  ILI MOZE KE SE VRATI KAKO POBEDNIK,KAKO POVTORNO DA SE RODILA.
  TOGAS, SITE STO POMOGNAA TAA ODNOVO DA SE RODI,KE SE RODAT ZAEDNO SO NEA.
  KE POCUVSTVUVAAT MILINA NA DUSATA,RADOST I CUDNO CUVSTVO NA SREKA.
  SITE STO POMOGNALE MALATA EVA POVTORNO DA SE RODI.
  EDEN DEN...
  MALATA EVA POVTORNO KE SE RODI,BLAGODARENIE NA VAS,DOBRI LUGE.
  TOJ DEN E SE POBLISKU.
  ZA ODNOVOTO RAGANJE NA EVA,VO ISCEKUVANJE NA DOLGIOT PAT,DA SE POMOLIME ZA NEJZINOTO ZDRAVJE

  [mod-kirilica:3i1yq5vl][/mod-kirilica:3i1yq5vl]
   
 10. awl

  awl Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  624
  Допаѓања:
  1.125
  Пол:
  Женски
  Донираме средства за оние на кои им се потребни

  Верувам дека има Господ и дека ќе ја поживее Ева, ќе го дочека денот на операцијата, вели Дејан Илиевски, татко на двомесечно бебе што има дијагностицирано тешка срцева мана – хипопластично лево срце со ASD, VSD и белодробна хипертонија.

  Се препорачува операција во Бугарија. Секој ден е неизвесен, секое утро е нова надеж и уште една битка на малата Ева. Операцијата во Бугарија чини 13.800 евра. Родителите Дејан и Елена Илиевски од Куманово не можат за толку кратко време да ги соберат потребните пари. Тие од неодамна побарале помош од организации, граѓани, добродетели со донирање средства преку мобилни телефони и преку отворени трансакциски сметки во две банки. Помагаат и роднините и пријателите. Но семејството Илиевски итно треба да уплати 3.000 евра сума што е неопходна за македонскиот Фонд за здравство да ја закаже операцијата во болницата во соседна Бугарија, а потоа ќе се доплати другиот дел од парите. Патувањето до Бугарија е ризично, па за малата Ева ќе биде организиран превоз со Брза помош, која е спремна во секој момент да тргне на пат откако ќе бидат уплатени 4.600 денари во еден правец.

  „Изразувам голема благодарност до сите граѓани што донираа за малата Ева преку телефонските броеви и на трансакциските сметки. Со помош на пријателите и роднините успеавме да собереме дел од парите што се потребни да се уплатат за да се закаже операцијата, односно неопходните 20 отсто од вкупната сума. Ни недостигаат уште 35.000 денари. Се надеваме дека во текот на неделата ќе ги собереме. Малата Ева сè повеќе губи воздух. Секој ден ја гледам како се бори за живот и му се молам на Господ да ѝ даде сила да издржи до интервенцијата“, вели Илиевски.

  Кога на 14 април Ева ја здогледала светлината на животот, никој од лекарите во скопската државна болница не дијагностицирал никакво срцево заболување. Проблемите, отежнато дишење, помодрување, губење на здивот се јавиле подоцна. Во потрагата по точната дијагноза семејството Илиевски ги поминало сите скопски болници и кога конечно се открило дека станува збор за тешка срцева мана, Илиевски добиле препорака да направат преглед во специјализирана болница во Бугарија, каде што може да се изврши и операцијата. Да му помогнеме на ова скромно и благодарно семејство во битката за малата Ева и да уплатиме пари за операцијата на двомесечното девојче на трансакциските сметки:
  300-0070827508-86 Комерцијална банка и 200-0016518668-27 Стопанска банка.
  Отворени се и телефоните 077/143-402; 070/143-191 и 075/143-161.
   
 11. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  донирано за малото бебче Ева душичка слатка :inlove:
   
  На deko2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  И јас донирав. Се надевам ќе се соберат средствата на време. Ева со тебе сме!
   
 13. Angel.Heart

  Angel.Heart Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2012
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  2.052
  Донирав и јас :* за малата Ева
   
 14. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.935
  [​IMG]

  Oх срце малечко , ќе донирам ! :inlove: :l:
   
  На deko2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. soncogled123

  soncogled123 Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2012
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Донирав.
   
  На deko2009 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. maja0

  maja0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  110
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  Донирано, и посакувам среќа во борбата за живот и истрајност и верба на семејството. Се надевам има доволно добри луѓе кои ќе помогнат.
   
 17. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  знае ли некој дали успеаа да ги соберат потребните средства?
   
 18. deko2009

  deko2009 Активен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2012
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Уште собираме затоа и сега во петок на 11.08.2012 год. се организира хуманитарен концерт во Куманово на кој ќе пее Александра Пилева.
   
 19. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  14.036
  Допаѓања:
  92.275
  Пол:
  Женски
  Не ми се верува дека 35,000 денари толку треба време да се соберат. Боже мој па каде е совеста на луѓево. Душичка малечка дај боже се да биде во ред.
   
 20. majafimceva

  majafimceva Активен член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  17
  Има ли број од т мобиле за донација? :(