Помош за семејството Велјаноски

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од mrkac, 21 јули 2011.

 1. mrkac

  mrkac Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  МОЈОТ ШУРА POMOS
  од Oliver Adamceski во Петок, 15 Јули 2011 во 01:41

  Само со социјална помош преживува тричлено семејство во кое синот боледува од карцином, а таткото е неподвижен

  Дваесет и девет годишниот прилепчанец Никола Велјаноски од лани живее со надеж дека еден ден ќе ја победи болеста, ќе стане од кревет и ќе им помага на своите родители.

  [Само со социјална помош преживува тричлено семејство во кое синот боледува од карцином, а таткото е неподвижен]

  Верува оти со хемотерапијата која ја прима двапати месечно и со хируршки зафат ќе се спаси од ракот на карлицата и од неподносливите болки и дека ќе биде корисен за семејството. бидејќи, како што вели, неговиот, животот на татко му кој 4 години лежи неподвижен во соседната соба и на неговата мајка која деноноќно се грижи за двајцата го прават неподнослив.

  Семејството Велјаноски живее во трошна куќа во населбата Рид со социјална помош од 1.800 денари.

  Живко 18 години работел во поранешната фабрика „Партизан“. откако решиле да ја стават во стечај и да ја ликвидираат, разбрал дека за 12 години нему се платени придонесите за здравствено и пензиско осигурување, а кренал раце и од инвалидска пензија оти со инсулт,склероза и парализа за Комисијата, Живко бил здрав.

  Само за лекови и за превоз на Никола до Скопје,вели неговата мајка, месечно им се потребни 10 илјади денари.

  Во беда, со позајмени пари и големо трпение битката со болеста на Никола во семејството Велјаноски продолжува. Бараат ама не сакаат голема помош од надлежните, доволно велат им се пари за нега и еднаш месечно бесплатен превоз за Никола со санитетско возило до Скопје.

  Сите хумани луѓе кои сакаат да му помогнат на семејството Велјаноски можат да се јават на телефонскиот број 071/ 223 - 347.

  Зоран Момироски

  13.07.2011, 15:16

  ZA ZIVOT SE RABOTI POMOGNETE AKO MOZETE VE MOLAM



  ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОВО СИТЕ ДОБРОНАМЕРНИ ЛУГЕ НЕКА ПОМОГНАТ ВЕ МОЛАМ ОД СЕ СРЦЕ


  http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?m ... &tip=video





  ziro smetka : 300027045717740 - Nikolce Veljanoski
   
  На nikolce12 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  А има број од операториве кај што може да донираме 100 денари ?
  Поинаку не знам како би помогнала . :?:
   
 3. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  301
  БРОЈ НА ЖИРО СМЕТКА: 300027076506219
  БРОЈ НА КОЈ МОЖЕТЕ ДА ДОНИРАТЕ: T MOBILE/ 070-143-177
   
 4. mrkac

  mrkac Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  моментално само на жиро сметка ви благодарам на разбирането од се срце ви благодариме за се неговиот зет оливер и самиот николче поз до сите добри души
  БРОЈОТ СТО Е ОБЈАВЕН НЕ Е ТОЈ И НЕ ПОСТОИ за број кој ке може да се донира ке бидете известени сега е само жиро сметката
   
 5. ani22

  ani22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2010
  Пораки:
  585
  Допаѓања:
  301

  се извинувам .. но овој број беше објавен на фејсбук
   
 6. BubeFeminka

  BubeFeminka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  :( :( :( :( се надевам дека ќе биде се во ред, веднаш постирам на фб за и моите пријатели да донираат на жиро сметката
   
 7. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  67
  MOye li da ni dadete adresa