Помош за ученици и студенти

Дискусија во 'Образование' започната од Avril.09, 19 октомври 2011.

 1. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  Под помош за ученици и студенти подразбирам помош за материјалот. Некои прашања кои не ви се разјаснети, некоја информација која ја нема во книгите и каде да пронајдете информации или ако сакате да знаете нешто повеќе за материјалот кој го изучувате - да прашате овде.

  Да почнам јас. Географија за I-ва година гимназиско образование. Треба да размислиме која е предна, а која задна страна на Земјата. :^) Вели вака:
  Метеорите кои паѓаат на Земјата, паѓаат два пати повеќе на предната отколку на задната страна.
  Секое место на Земјата за 24 часа се наоѓа еднаш на предната и еднаш на задната страна.
  И како да објаснам која е предна, а која задна страна?!
   
 2. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.691
  Пол:
  Женски
  Ај јас да поставам едно прашање. :rofl:
  Зошто кај цицачите има две ушни школки, зошто тие се ставени странично на главата и зошто се подвижни?
   
 3. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.420
  Допаѓања:
  1.655
  Пол:
  Женски
  Да не се мисли на Северна и Јужна полутопка?Мислам дека Земјата нема предна или задна страна, затоа што има форма на елипса... :geek:
   
 4. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Според тоа дека секое место на Земјата за 24 часа се наоѓа еднаш на предната и еднаш на задната страна, најверојатно предна е онаа страна која во моментот е свртена кон Сонцето.
   
  На Avril.09 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Smilley96

  Smilley96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ми треба помош за хемија.
  Вака. Имам задача :

  Примерок од H3PO4 содржи 1,2 ⋅ 1023 молекули.
  Под а) ми се бара да пресметам колку мола од киселината има во овој примерок.- тоа знам како да пресметам ама под б) се бара колку атоми на кислород ќе има во овој примероко- е тоа не го знам. Па ако може малце помош ! :sweat: :sweat: :sweat:
   
 6. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Па атоми на кисород има четири во H3PO4 :)
   
 7. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.658
  4 не означува број на атоми, туку број на молекули.
   
 8. Squirrel

  Squirrel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  430
  Ќе пробам да ти објаснам ама незнам колку ќе ме сватиш ..
  Молекули или атоми се пресметуваат по формулата N = Na * n
  Na ти е еднакво на 6,022, а за да го пресметаш n треба да знаеш маса или количество мол. После е лесно n= масата(она малото м) врз(делено) со моларната маса (големо М ). Откако ќе го добијаш количеството заменуваш во хорната формула...

  Се надевам помогнав.
   
 9. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  4 означува број на атоми на кислород. индекс е.
   
  На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
 10. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.658
  Да, моја грешка, се извинувам.

  Туку да прашам, при пишување есеј се бројат сврзниците?
   
 11. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.911
  Старбакс се бројат :)
  Иако кај мене во школо има паметни што и интерпукциските знаци ги бројат |(
   
  На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  59.649
  Чисто информативно, за есејот. Се се брои, интерпукциски знаци нормално не.

  Ако пишуваш англиски, и напишеш I'm наместо I am, треба да го броиш како два збора. Сите кратенки од тој тип се бројат како два збора. She's = She is = два збора.

  Зборовите кои се поврзани со тире, се еден збор. Ice-cream, coca-cola. :)

  Значи И си е посебен збор, сврзник. Не е негова вина што е составен од една буква. :D Пример, така што е сврзник, ама ретко кој би се запрашал дали да го брои. :D
   
  На starbucks му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683
  Не знам дали на прашањево тука му е местото, ама ако не е во ред нека го преместат модераторите. Знае ли некој да ми каже кај можам да ја најдам "Диво месо" да ја гледам онлине драмата, абе цел ден изгубив во тоа и пак не можев да најдам ?
   
 14. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  790
  Допаѓања:
  1.823
  Пол:
  Женски
  а) n(H3PO4) = N/Na ; n(H3PO4) = 1,2 ⋅ 1023 / 6.022*10na23 = 0.119 mol
  б)Значи ако во една молекула од фосфорна киселина има 4 атоми кислород, тогаш во 1,2 ⋅ 1023 молекули фосфорна ке има 4*1,2 ⋅ 1023 = 4.8*10na23ta атоми на килород во примерокот
   
 15. klinkata

  klinkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  83
  Ми треба песна со обрглена рима,барав и на интеренет и во 6 книги никаде нема!Ако некој најде или ако ‘‘може‘‘ да ми измилсли ве молам да ми пишете!! :?: :sweat: :doh:
   
 16. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.691
  Пол:
  Женски
  Обгрлена рима е кога се римуваат 1 и 4, 2 и 3 стих.

  Во парк, одиме во парк.
  Таму птички пеат,
  дечиња се смеат.
  Трака-трака трак.

  Оваа само ја треснав, така ми дојде. Ама некоја друга нека се обиде да измисли. Очигледно мене не ме вива баш. :rofl:
   
  На klinkata му/ѝ се допаѓа ова.
 17. klinkata

  klinkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2011
  Пораки:
  94
  Допаѓања:
  83

  Фала ти Елена!! :* Ке ја напишам оваа строфа али ке треба да најдам уште неколку зашто наставничката сака повеке строфи :^)
   
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  662
  Проста еволуција...
  Најлогично образложение е бидејќи цицачите главно чекорат по земјата, постои еден вид на борба за опстанок и однос- предатор -жртва, затоа, ушите поставени на двете страни се еден вид на помошен аларм при опасност, за подобра ориентација, одржување на рамнотежа и подобар слух. Од истите причини се и подвижни. Фраерка мајка природа 8)
   
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 19. CinDereLLa.1

  CinDereLLa.1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2011
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  2
  Би сакала да ве прашам дали некој знае која е највисоката планина во Германија?? :lol:

  Ако некој знае ве молам нека напише!

  Благодарам однапред!
   
 20. Butterfly15

  Butterfly15 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.119
  Допаѓања:
  2.615
  Феминки ми треба помош за писмена работа. Темата е Виктор Иго со "Клетници". Значи ако може некој само да ми напише вовед, онака по дирлив :lol: другото јас сама ќе си го напишам. Однапред благодарам. :*