Помош при породување на куче ?!

Дискусија во 'Дом' започната од girl321, 11 август 2012.

 1. girl321

  girl321 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  2
  Здраво девојки, ми треба помош. Имам куче, пит булл бремена е за некое кратко време ке треба да се окучи. Запознаена сум со повеќето работи околу тоа но спеак добро би ми дошло уште некоj совет од ваше искуство. Сакам да знам нешто повеке за текот на окучувањето, за после породувањето, за малечките за мајката и така натаму. Благодарам :)
   
 2. owl-ribbon

  owl-ribbon Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  674
  Ако ја носиш редовно на ветеринар нема што да помагаш ..инаку после тоа треба повеќе да ја раниш за да да може да издржи да ги дои малечките :)
   
 3. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.335
  Зависи колку ти е старо кутрето. :) Ако е постара се препорачува да има помош од ветеринар. Моите братучеди имаат лабрадорка и сега има кученца, но се пораѓаше со помош на ветеринар. Инаку не треба да се грижиш ако и е прво породување,колку е помлада толку повеќе внимава и се грижи за нив. За секој случај консултирај се со ветеринар. :)
  Се надевам дека ти помогнав!
   
 4. Lovegirl123

  Lovegirl123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  2
  Nema 2 godini. Znam deka obichno se poragjaat samostojno i imaat svoj majchinski instiknt za chuvanje na malechkite, no deka prethodnata kuchka koa se porodi gi ugushi site kuchenca lezhejki vrz niv, ne im davashe da ciccaat zatoa prashav povekje vo vrska so toa .
   
 5. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  нема ништо што да правишш ке го одбесеш на ветеринар и онс е ке направи....
   
 6. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.397
  Пол:
  Женски
  Мојата кучка сама се породи, дури и сама ги тргаше на страна да не ги налегне.
  Ако некое кученце не покажува знаци на живот ќе го земеш и ќе му дувнеш во носето и благо ќе му го масираш срценцето.
  Не ги ставај одма да цицаат, прво нека ги роди сите па ќе ги дои, повремено давај и малку водичка.
   
  На girl321 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. girl321

  girl321 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  2
  OKејј фалаа...а исто сакав да прашам дали стварно несмеам воопшто да ги допирам кученцата, нели зошто после мајката може да ги отфрла?
   
 8. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  4.397
  Пол:
  Женски
  Јас ги допирав, морав. Мојата роди многу кученца ама не преживеаа сите па морав постојано да ги проверувам, особено последните затоа што беа како глувчиња малечки, и не ги одби, она го познава твојот мирис така да не би требало да ги одбие.
  Мој совет е повеќе од 2-3 месеци да не ги дои, не знам колку ќе роди ама ако се повеќе од 5-6 жива ќе ја исцицаат, нема да може да им побегне како крлежи се лепат за дојка :)
  Штом ќе прогледаат почни да им даваш млеко, јас со шприц ги хранев, тие ќе бидат многу мали, но сепак пробај да ги дохрануваш.
  Нема ништо поубаво од цел чопор мали топчиња што трчаат по тебе :)
   
 9. Dr.Ofboli

  Dr.Ofboli Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2012
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  312
  Ако има потешкотии при пораѓање има инекции за контракции, па затоа имај при рака телефон од ветеринар што ќе ти дојде дома :)
  За чувањето си имаат свој инстинкт но сепак и се зависи од самата кучка. Најчесто тие што се болни самите кучки ги угушуваат за да ги спасат од мачење.
  Млеко обично не смее никако да им даваш ако ги прехрануваш, можеш лактовит да им даваш иако мислам дека доволно ќе има она млеко.

  На мојов мангуп женската окоучи 10 кученца, од нив 8 преживеаа и после 30 дена почнаа да ги прехрануваат а сите беа дебелки, но и рано почна самата кучка да ги одбива.

  И спреми си најквалитетна храна дехидрат за неа и јогурт, ќе јаде дупло :)

  Ајде чекаме да пишеш колку бебулиња ќе ти трчкаат дома :)
   
  На girl321 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. girl321

  girl321 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  2
  Falaaaa :)) vazhi ke vi pisham kolku bushavi topchinja ke se trkalaat :PP inache denes i e 65ti den, do 68 treba da se porodi taka ?[mod-kirilica:3t7akypf][/mod-kirilica:3t7akypf]
   
 11. girl321

  girl321 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  2
  Imam kuchka pitt bull kako shto gi presmetuvav denovite pominati se okolu 70 dena kako sto e bremena, ima cicki, i teche mleko ama stomakot ne i golem dali mozda se rabtoti za lazna bremenost koj znae neka pishe blagodaram :D
  [mod-kirilica:37gy2iyl][/mod-kirilica:37gy2iyl]
   
 12. girl321

  girl321 Активен член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2012
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  2
  Бингоооо! Се родија 6 мали топчиња, се надевам и дека ке останат 6. Многу се слатки особено кога цицаат и истовремено испуштаат звуци цивкаат баш како бебиња, сега ме интересира кога можам да почнам со дополнителна исхрана на кученцата и кога е најдобро да се одвојат од мајката.
   
  На Alanna му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173

  Mozat da se odvojat koga kje pocnat da jadat hrana(moze i meka ili kuceska hrana za mali kurinja natopena so vodicka ili mlekce) toa e od 8 nedeli a moze nekogas i od 1 mesec no najdobro da se odvojat od majka im od 2 do 4 meseci pa uzivkaj si vo rastenjeto na malite topcinja i nivnoto civkanje :* :D :) ;) :P :* :D :) :P : :talk:
   
 14. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173

  Mozat da se odvojat koga kje pocnat da jadat hrana(moze i meka ili kuceska hrana za mali kurinja natopena so vodicka ili mlekce) toa e od 8 nedeli a moze nekogas i od 1 mesec no najdobro da se odvojat od majka im od 2 do 4 meseci pa uzivkaj si vo rastenjeto na malite topcinja i nivnoto civkanje :* :D :) ;) :P :* :D :) : :talk:
  se nadevam kje bidat korisni sovetive ;)
   
 15. Reachel

  Reachel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2014
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  1.904
  Пол:
  Женски
  Значи вака, кучката моја се породи вчера... сама без никаква помош донесе на свет 5 кученца но многу лошо ги налегнува дури страв ми е да не ги згмечи а исто така е и многу агресивна не ми дава да им се доближам на кутренцата,а таа сака да се гали...и вчера ме гризна два пати,и мајка ми ја гризна значи не дозволува да ги допреме малите ама многу се плашам за нив затоа што ги налегнува тие цивкаат таа нема гајле а како што е тромава па да не збориме.
  Како да се справам со нејзе,како да и докажам дека несакам да им наштетам на кутренцата? :worried: