1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Помош при породување на куче ?!

Дискусија во 'Дом' започната од girl321, 11 август 2012.

  1. girl321

    girl321 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Здраво девојки, ми треба помош. Имам куче, пит булл бремена е за некое кратко време ке треба да се окучи. Запознаена сум со повеќето работи околу тоа но спеак добро би ми дошло уште некоj совет од ваше искуство. Сакам да знам нешто повеке за текот на окучувањето, за после породувањето, за малечките за мајката и така натаму. Благодарам :)
     
  2. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Ако ја носиш редовно на ветеринар нема што да помагаш ..инаку после тоа треба повеќе да ја раниш за да да може да издржи да ги дои малечките :)
     
  3. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Зависи колку ти е старо кутрето. :) Ако е постара се препорачува да има помош од ветеринар. Моите братучеди имаат лабрадорка и сега има кученца, но се пораѓаше со помош на ветеринар. Инаку не треба да се грижиш ако и е прво породување,колку е помлада толку повеќе внимава и се грижи за нив. За секој случај консултирај се со ветеринар. :)
    Се надевам дека ти помогнав!
     
  4. Lovegirl123

    Lovegirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    2
    Nema 2 godini. Znam deka obichno se poragjaat samostojno i imaat svoj majchinski instiknt za chuvanje na malechkite, no deka prethodnata kuchka koa se porodi gi ugushi site kuchenca lezhejki vrz niv, ne im davashe da ciccaat zatoa prashav povekje vo vrska so toa .
     
  5. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    нема ништо што да правишш ке го одбесеш на ветеринар и онс е ке направи....
     
  6. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Мојата кучка сама се породи, дури и сама ги тргаше на страна да не ги налегне.
    Ако некое кученце не покажува знаци на живот ќе го земеш и ќе му дувнеш во носето и благо ќе му го масираш срценцето.
    Не ги ставај одма да цицаат, прво нека ги роди сите па ќе ги дои, повремено давај и малку водичка.
     
    На girl321 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. girl321

    girl321 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    OKејј фалаа...а исто сакав да прашам дали стварно несмеам воопшто да ги допирам кученцата, нели зошто после мајката може да ги отфрла?
     
  8. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Јас ги допирав, морав. Мојата роди многу кученца ама не преживеаа сите па морав постојано да ги проверувам, особено последните затоа што беа како глувчиња малечки, и не ги одби, она го познава твојот мирис така да не би требало да ги одбие.
    Мој совет е повеќе од 2-3 месеци да не ги дои, не знам колку ќе роди ама ако се повеќе од 5-6 жива ќе ја исцицаат, нема да може да им побегне како крлежи се лепат за дојка :)
    Штом ќе прогледаат почни да им даваш млеко, јас со шприц ги хранев, тие ќе бидат многу мали, но сепак пробај да ги дохрануваш.
    Нема ништо поубаво од цел чопор мали топчиња што трчаат по тебе :)
     
  9. Dr.Ofboli

    Dr.Ofboli Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    312
    Ако има потешкотии при пораѓање има инекции за контракции, па затоа имај при рака телефон од ветеринар што ќе ти дојде дома :)
    За чувањето си имаат свој инстинкт но сепак и се зависи од самата кучка. Најчесто тие што се болни самите кучки ги угушуваат за да ги спасат од мачење.
    Млеко обично не смее никако да им даваш ако ги прехрануваш, можеш лактовит да им даваш иако мислам дека доволно ќе има она млеко.

    На мојов мангуп женската окоучи 10 кученца, од нив 8 преживеаа и после 30 дена почнаа да ги прехрануваат а сите беа дебелки, но и рано почна самата кучка да ги одбива.

    И спреми си најквалитетна храна дехидрат за неа и јогурт, ќе јаде дупло :)

    Ајде чекаме да пишеш колку бебулиња ќе ти трчкаат дома :)
     
    На girl321 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. girl321

    girl321 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Falaaaa :)) vazhi ke vi pisham kolku bushavi topchinja ke se trkalaat :PP inache denes i e 65ti den, do 68 treba da se porodi taka ?[mod-kirilica:3t7akypf][/mod-kirilica:3t7akypf]
     
  11. girl321

    girl321 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Imam kuchka pitt bull kako shto gi presmetuvav denovite pominati se okolu 70 dena kako sto e bremena, ima cicki, i teche mleko ama stomakot ne i golem dali mozda se rabtoti za lazna bremenost koj znae neka pishe blagodaram :D
    [mod-kirilica:37gy2iyl][/mod-kirilica:37gy2iyl]
     
  12. girl321

    girl321 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Бингоооо! Се родија 6 мали топчиња, се надевам и дека ке останат 6. Многу се слатки особено кога цицаат и истовремено испуштаат звуци цивкаат баш како бебиња, сега ме интересира кога можам да почнам со дополнителна исхрана на кученцата и кога е најдобро да се одвојат од мајката.
     
    На Alanna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173

    Mozat da se odvojat koga kje pocnat da jadat hrana(moze i meka ili kuceska hrana za mali kurinja natopena so vodicka ili mlekce) toa e od 8 nedeli a moze nekogas i od 1 mesec no najdobro da se odvojat od majka im od 2 do 4 meseci pa uzivkaj si vo rastenjeto na malite topcinja i nivnoto civkanje :* :D :) ;) :P :* :D :) :P : :talk:
     
  14. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173

    Mozat da se odvojat koga kje pocnat da jadat hrana(moze i meka ili kuceska hrana za mali kurinja natopena so vodicka ili mlekce) toa e od 8 nedeli a moze nekogas i od 1 mesec no najdobro da se odvojat od majka im od 2 do 4 meseci pa uzivkaj si vo rastenjeto na malite topcinja i nivnoto civkanje :* :D :) ;) :P :* :D :) : :talk:
    se nadevam kje bidat korisni sovetive ;)
     
  15. Reachel

    Reachel Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.902
    Пол:
    Женски
    Значи вака, кучката моја се породи вчера... сама без никаква помош донесе на свет 5 кученца но многу лошо ги налегнува дури страв ми е да не ги згмечи а исто така е и многу агресивна не ми дава да им се доближам на кутренцата,а таа сака да се гали...и вчера ме гризна два пати,и мајка ми ја гризна значи не дозволува да ги допреме малите ама многу се плашам за нив затоа што ги налегнува тие цивкаат таа нема гајле а како што е тромава па да не збориме.
    Како да се справам со нејзе,како да и докажам дека несакам да им наштетам на кутренцата? :worried: