1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Поп или фолк македонска музика?

Дискусија во 'Музика' започната од Musicforlife, 2 декември 2015.

 1. Musicforlife

  Musicforlife Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Ако веќе нема ваква тема,што мислам дека сум точна,би било интересно да коментираме за овие два типа на музика т.е наша македонска музика..
   
 2. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.776
  Допаѓања:
  25.452
  Пол:
  Женски
  Ги слушам и двата видови музика. Имаме многу убави песни и квалитетни пејачи. Штета што во последно време нашата музика не се третира како порано. Квалитетот почна да се губи.
   
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.905
  Допаѓања:
  68.574
  Пол:
  Женски
  Ако морам да бирам меѓу тие два, тогаш бирам поп музика. Едноставно не ми се допаѓа фолк, дури и смешен ми е текстот на таквите песни.
   
 4. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  937
  Пол:
  Женски
  Слушам и поп и фолк од нашата македонска музика!:)Имам фаворити и на песни и на пејачи и од двата жанра на нашата македонска музика!8)(fingers)Значи,јас во зависност од моето расположение си слушам и поп и фолк од нашата домашно произведена македонска музика!8)(fingers):hug::hug::l::l::l:
   
  На Musicforlife му/ѝ се допаѓа ова.
 5. PiaMia

  PiaMia Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2015
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  626
  Пол:
  Женски
  Слушам повеќе поп, ретко фолк. Конкретно за македонскиве пејачи и пејачки мислам дека можат подобро. Ретки се тие што вадат добри поп песни.
  Иако не слушам фолк, старите песни од постариве пејачи/пејачки се многу подобри за разлика од овие новиве што во последниве години излегоа.
  Се е за пари денес, се нема осет за квалитетна музика.
   
  На Musicforlife му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Musicforlife

  Musicforlife Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  За сегашниве ФОЛК да,текстот смешен им е на некој начин.Но на стариве,изворни па ништо не им е рамно,тие се корен на Македонската музика.А за пејачите постари како на пример Васка Илиева и многу други нема замена,во спротивност со денешниве со Кеш кеш,докторе итн.Резили ми се тие едноставно...
   
  На presiosaP, ceca-1, Victorian и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.699
  Допаѓања:
  148.696
  Пол:
  Женски
  Фолк музика во глобала не слушам. Знам некоја песна, ама не слушам. Да не се сфатиме грешно, тоа не значи дека немам желба да „негувам“ традицијата, ама едноставно не ме влечи.
  Поп музиката. Е тука иди интересното. Порано слушав по некоја песна. Имаше убави песни, интересни, лесно заразни, ама сега не. Барем јас немам слушнато. Не дека сум малку повеќе дистанцирана од поп музиката, ама имам некој „допир“ до неа, главно преку другарка ми. До сега ( последните, ете да речиме 3 години), ако имам најдено едвај 2-3 песни кои ми биле океј.
  Повеќе ме влечи алтернативната музика, па можеби затоа и немам што повеќе да кажам во темава, зошто тоа нели, е веќе сосем друга тема.
   
  На Lella и Victorian им се допаѓа ова.
 8. VladeMila

  VladeMila Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2015
  Пораки:
  430
  Допаѓања:
  8.514
  Пол:
  Женски
  Во последно време слабо слушам музика и од 2 жанра,немам време а ако слушам тоа е во моментот што има на тв на програмата,сакам мак.поп музика,ако ми се допадне песната ја слушам ако не не,од фолков новиов имам по некоја омилена-Миле Кузмановски,Марјан Коцев,ама старите песни изворни неможе со ништо да се заменат..Исто и од српскиве ако ми се допадне текстот на песната ја слушам...
   
 9. turist

  turist Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2015
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  443
  Пол:
  Машки
  И едната и другата, особено постарите и од двата типа. Неможам да кажам која повеќе.
   
 10. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
 11. Musicforlife

  Musicforlife Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Можеби рок?
   
 12. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.005
  Допаѓања:
  35.872
  Пол:
  Женски
  Кога е во прашање македонската музика, слушам и поп и фолк од тоа што се емитува на тв и радио програмите.
  Таа е дел од нашето културно обележје и треба да се негува и почитува. Факт е дека ситуацијата и овде е променета во поглед на квалитетот и таквата негатива не е зачудувачка за нашево поднебје.
  Старата плејада пејачи кои ја промовираа изворната музика оставија убав репертоар со траен белег достоен за слушање и побудување позитивно расположение во споредба со новокомпонираните кои ни одблизу не се достојни во комплетна смисла да направат некој хит што ќе осатне во сеќавање за младите генерации.
  И во поп музиката состојбата е слична, но можеби е повеќе форсирана, па се третира на поинаков начин.
   
  На Musicforlife и turist им се допаѓа ова.
 13. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  16.763
  Допаѓања:
  96.403
  Пол:
  Женски
  И поп и фолк ми се допаѓа :)
   
  На Musicforlife му/ѝ се допаѓа ова.
 14. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Ok, ne sakav da navleguvam mnogu vo diskusii, ama ajde, mozhe.
  Jas pokraj kvalitet, cenam inovativnost i unikatnost, a mislam deka mkd avtorska muzika 99,9%, toa ne go nudela, nitu go nudi. Se vodat po nekoi svetski trendovi vo nivnite zhanrovi (bezuspeshno) i toa e maksumumot od niv. Onie malku obidi da se izvede neshto svoe, spored mene se nedovolno uspeshni.
  Ako spomnuvash drugi pravci, od pokomercijalnoto kako mala ja slushav Area i ja sakav nivnata muzika. Anastasija i Mizar gi poshtovav, zatoa shto se najkvaliteten primer kako da se ispolzuva tradicionalnoto. I otpilika tolku, drugoto vo glavno ne mi fatilo uvo nesho posebno.
  Inaku, jas slusham pop-muzika... samo shto deneshnava mkd pop-muzika e sredno zhalosna. I da, porano za razlika od denes izleguvaa solidni i zarazni hitchinja, no vistinata, pomalku ili povekje poznata e deka polovina od niv bea plagijati na grchki, ruski, italijanski i razni drugi pesni.
  Kako i da e, odredeni pop-artisti od minatoto, se do rani 2000-ti zasluzhuvaat respekt, ne vikam ne.
  Po balkanski folk ne sum, no ona shto proizleguvashe pred 15-20 godini od festivalite za novosozdadena pesna beshe melem za ushi vo sporedba so deneshnite shabanarii koi treba da se zabranat so se izveduvachi :)
   
  Последна измена: 7 декември 2015
 15. Musicforlife

  Musicforlife Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2015
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  9
  Пол:
  Женски
  Тука си во право,и го реков тоа дека денешниве фолк песни катастрофални се,а онака дека рече никаква затоа претпоставив случајно рок,ништо посебно :)
   
 16. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.091
  И двете:)Само под фолк подразбирам на изворна македонска музика. Навистина обожувам македонска музика, би рекла дека поголем процент од музиката што ја слушам е македонска. Ако не верувате ви праќам причина за предомислување со најдобра намера.:music:
   
  На turist му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.166
  Пол:
  Женски
  Mene mi se zdodevni tie prerabotki na izvorni pesni. Milion pati videno i chueno.

  Druga rabota so koja mislam kje se slozhite e deka vo mkd ima dosta antipatichni izveduvachi :) Potrebna e pogolema harizma i neposrednost za da se bide javna lichnost/zabavuvach.