1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Породување во вода

Дискусија во 'Бременост' започната од ddevojce, 10 август 2013.

 1. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.488
  Допаѓања:
  4.535
  не најдов ваква тема па решив да отворам или ако има префрлете или клуч :D
  дали би сакале да се порагате во вода, има ли овде у мк и дали има некој искуство со тоа или некоја блиска да се порагала у вода? баш ме интересира како и што :lol:
   
 2. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.750
  Пол:
  Женски
  порагај во вода

  и мене ме интересира како и што со ова :D многу имам слушано дека лесно се рајгало во вода ама сепак е порогај така да......... баш би сакала некоја со искуство да пиши,ама мислам декка ретко е тоа а посебно во мак.
   
 3. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  74.799
  Пол:
  Женски
  :) јас полежив едно сат- сат и пол во вода и можам да кажам дека истите болки ги имав и на кревет и во вода :D дури и нервоза ме фајчаше во водата од што ми студеше на секое и морав да си пуштам топла вода ]:) и од што ми кажуваа дека полесно че ми биди за породувајне а јас не приметив никаква разлика нервоза ме фати и си станав си legnaв на кревет :D :)
   
  На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.488
  Допаѓања:
  4.535
  можеби полесно излегува бебето :D
   
 5. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  74.799
  Пол:
  Женски
  :) сее можно и нее лошо да се проба.кај мене нејчеше водејнакот сам да пукни па можи и за то ги имав истите болки и во вода и на суво.здравје боже за третово че си побарам за во вода :)
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Уште прв пат кога ја видов темава, и секој нареден пат кога ќе и го прочитам насловот ми се враќа сценава од филмов: :D
  http://www.youtube.com/watch?v=nNJDaOGsOAE
   
  На Samomarija.056, Filiposka и ddevojce им се допаѓа ова.
 7. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.750
  Пол:
  Женски
  хахахахах сноу бе :D ме преплаши :^)
  иначе како се вика филмот?
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
 9. Filiposka

  Filiposka Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  254
  Пол:
  Женски
  Јас имам гледано на ТЛЦ каналот пораѓај во вода и делуваше многу лесно и не многу болно.
  Дури и во моментот кога се породи беше надвор од базентот и кога го исфрли тоа бебечето како од катапулт :lol: ако не беше под неа таа сестрата ќе го отепаше.
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Еве како мажот ја охрабрува жена си....
   
  На stevemila, Samomarija.056, Beby $ и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.666
  Допаѓања:
  45.215
  Пол:
  Женски
  Дали има некоја мама или некој да знае околу породувањето во базен
  Многу сакам да се породам во базен
  Со кере планирав ама не ми дозволија заради стрептокока дека имав
  Здравје овој пат ако е се во ред ке бидне така
  Ме интересираат искуства
   
  На orhideea и stevemila им се допаѓа ова.
 12. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  8.655
  Допаѓања:
  54.345
  Пол:
  Женски
  Се извинувaм aкo нештo имaм прoпуштенo зa тoa кaде живееш, aмa мислaм декa тoa гo немa вo Мк, aкo живееш вo стрaнствo имa тaквa oпцијa и читaјќи пo фoруми билo супер и пoдoбрo oд oбичнoтo.
   
  На stevemila и Mari* им се допаѓа ова.
 13. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  18.663
  @Mari* интересно :) а каде постои таа можност за породување во базен и кои се предностите?
  Чисто информативно прашувам.
   
 14. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.666
  Допаѓања:
  45.215
  Пол:
  Женски
  Не сум во Мк,Германија живеам
  Имам слушнато дека не е толку болно и било полесно :?: башка и посебно е ваљда чувството да се породиш во базен
  @V.odolija
  Ај @danichap можеби знае нешто повеќе?
   
  На stevemila, Chantal и V.odolija им се допаѓа ова.
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.385
  Допаѓања:
  66.879
  Пол:
  Женски
  Ууу да има тоа во Мк и ја би сакала :)
   
  На Mari* и stevemila им се допаѓа ова.
 16. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.589
  Допаѓања:
  40.884
  Пол:
  Женски
  Vo makedonija ne e dozvoleno ni prisustvo na tatkoto a kamoli raganje vo bazent.Bolnicite nemaat uslovi za normalno poroduvanje ne pa za toj luksuz:DZboram za mojot grad
   
  На Martka, Meckicja, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 17. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.939
  Допаѓања:
  65.216
  И овде јас кај што сум, породуваат во вода.
  Порано работев со една србинка и таја ми кажуваше дека родила во вода и да и било полесно, и на пораѓајот присуствувал мажот и и свекрва и.
  Само незнам како оди тоа, треба пред време да кажеш дека сакаш така да родиш или кога ќе појдеш во болница ти кажуваат ако има слободен базент не ми е јасно?
  И јас сум размислувала за ова. :wasntme:
   
 18. Mari*

  Mari* Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.666
  Допаѓања:
  45.215
  Пол:
  Женски
  Овде после 36та недела даваат упат за во болницата кај што ке биде породувањето
  Тука ми правеа скрининг и ми ги покажаа салите за породување
  Во оваа болница кај што ке одам јас скоро во секоја сала има базен и се пораѓаш како што сакаш(ваљда)
  Јас ке напоменам дека сакам така,освен ако не ме зезне пак стрептокока на крај :?:
   
  На orhideea, stevemila и kukla21 им се допаѓа ова.
 19. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.939
  Допаѓања:
  65.216
  Јас денес бев во болница секој понеделник во 15 часот се разгледуваат салите.
  Имаше 9-10 сали за породување ама немаше во сите када. Кадите беа големи до нив беше креветот за породување и цтг имаше и вага за бебиња, пелени, голема чешма. Се беше пречисто. Персоналот прељубезен.
  Не разбрав се што зборуваја.
  Потоа ги видовме и собите каде што се лежи па инкубаторите. 1 час разгледувавме.
  Доколку имам можност ќе пробам и јас во вода. :)
   
  На HappyS, Mari* и victoria им се допаѓа ова.
 20. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.368
  Допаѓања:
  27.390
  Пол:
  Женски
  Има ли некој искуство со породување во вода?