1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Природно породување - со или без епидурална анестезија?

Дискусија во 'Бременост' започната од kleopatra11, 3 декември 2009.

  1. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    И јас ќе играм така.
    Убаво се распрашав и прво има локален анестекик на грбот па после се става некое си мини цевче преку кое ќе се дозира анестезијата.
    Негледам апсолутно ниту една причина зошто да ме боли многу кога може да ме боли малку.
     
  2. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Тешко дека ке добиете епидурална на Гак.. Имаше една што дојде со врски ја тинтреа цело време и спазмекс и се а на другите ништо не им ставија ама апсолутно ништо а бараа сите..
    Спазмексот и не знам колку помага ама битно не го ставаат на сите.. само на тие што си имаат врскички..Муабетот ми беше дека еден спазмекс не ставаат а не па епидурална ..

    Мене стравот ми помина, толку жени раѓале и издржале па јас не сум ништо подоле од нив.. Си се спремив за неколку часа болка и тоа е тоа едноставно се што почнало мора и да заврши..
    Битно да ги издржам болките а кога ке отидам на бокс веќе знам дека зависи од мене..
    Или ке викам ке урлам и ке се породам за поспоро време или ќе стиснам заби и ке давам напон и бебушка ке искочи, да напоменам дека викајќи и пополека кога даваме напон и бебушка се мачи, нели по споро излегува..
    За една вечер се изнагледав доста работи имаше една женичка глас не пушти само одеше по сала и им текна да ја проверат да не е отворена случајно, и да беше отворена 7-8цм и ја однесоа на бокс, после 10мин се вратија да ни кажат дека се породила :) :) А имаше и една друга викаше цело време се отвори доволно ја земаа на бокс и 2саати се породуваше, значи само викаше и себеси повеќе време се мачеше..
    Затоа нема 2 жени со ист пораѓај, и затоа секој различно поминува и различно издржува..
    Најбитно ми е да се роди живо и здраво детето а мојата болка и се што ке преживеам тој ден ке се заборави.. Само храбро јас верувам дека сите ке успееме :)

    пс. Незнам од кај ми дојде волку сила, најверојатно желбата да си го видам малечкото надминува се... :)

    Поздравче до сите и имајте убав ден :) :)
     
  3. Micika80

    Micika80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    295
    Нормално, ако медицината напреднала да можат жените полесно да раѓаат, зошто да не ги користиме тие погодности, зошто би била саможивник да се мачам како во времето на баба ми.
    Како што си барам анастезија на забар уште пред да зинам, тама ќе си барам и епидурална анестезија уште пред да раширам нозе :D

    И не ми е јасно што е проблемот со ГАК, зошто не им оставаат избор на родилките,зошто мора да се фаќа врска за анестезија, а не може да се доплати како и секоја друга услуга?! Штедат на материјал??
    Среќа што приватниве клиники прават се за пари, па има и друг избор, ако немаш врски на ГАК.
     
  4. Dreem.Girl

    Dreem.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    118
    Јас сакам природно со епидермална,без неа нема шанси се плашам :tmi:.... гледам темава е запоставена па има ли некој посвежо искуство со епидермална да пише како поминал :hai: :?:
     
  5. Filiposka

    Filiposka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Убаво е да нема да имаш болки тогаш ама затоа пак после цел живот ќе имаш болки во половината :(
    Јас го поминав тоа и сега некогаш кога многу ќе ме боли половината си викам што ти требаше такви луксузи да правиш ;) ........останува последица кај некого повеќе кај некого помалку.
     
  6. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    јас се породив природно, анестезија не добив ни кога ме шиеа..
    и јас ке кажам нека ги носат сите јас ќе им ги раѓам , лесно поминав со 2 напони се породив ама шиењето беше катастрофа..
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    e deka boli boli koj ke kaze deka ne boli laze dur ti izleze bebeto eee i ja so 3 naponi ali dur da ti dojdat naponite boli nesakam da uplasam nekoj ali prasajte majka baba a so epiduralna se poragav molev boga so pobrzo da mi ja stavat i koga m ja stavija eeeeeeeeeeee druga prica za 2min.nema bolki se drugo osekas i naponi i bebeto kako mrda i noze i race samo nema bolka ali si na boks celo vreme so rasireni noze i te proveruvaat od vreme na vreme kolku si otvorena i koga ke bides dovolo otvorena doaga cela vojska od dr.sesteri babica anesteziolog i site i babaicata ti vika napni is so nekolku napinjanja ete go bebusot i na kraj ja i vikav ima li uste ehehehehhehh
    nemam nikakov problem so kicmata se poragav u GAK so vrski togasniot direktor Tanturovski na 21.06 2012 a sega neznam koj e direktor taka da EPIDURALNA DA ZIVEEE :D :D :D :D :D :D :*
     
    На Dreem.Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Труднички муабети

    Како се става епидуралната? Во инфузија, инјекција или? Спинална знам дека се става позади во 'рбетот.
    И кога се става?
     
  9. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Труднички муабети

     
    На roza102 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Труднички муабети

    и епидурална се става во 'рбет,исто како спиналната,анестезиолозите си знаат во кој дел која се става. а мислам дека има и одредено кога се дава,неможе во секое време, ако знае некој нека пише.

    Ломбарди и мене ме интересира тоа за чепот,како изгледа.

    Цело време си мислам да пишам и цело време заборавам :lol: дали некоја од вас знае нешто за простагландинскиот гел што можело да се стави за време на породувањето за да се отворат полесно родилните патишта :wasntme: кај нас го немало,требало од странство да се порача ама бил и бааѓи скап но бил ефикасен. сте слушнале до сега за ова? :wasntme:
     
  11. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    Труднички муабети

    јас сум со спинална царски нема врска време и период кога се става денес таа анестезија ја ставаат бидејки е подобра од онаа целосната инаку во р'бетот се става и не се осека воопшто ништо кога те боцкаат само треба да си мноооогу смирен да не мрдаш воопшто и не е страшно.позз
     
  12. roza102

    roza102 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    81
    Труднички муабети

    а во гак доколку е природно (вагинално) породување, ја даваат на барање на родилката?
     
  13. Elenika

    Elenika Нов член

    Се зачлени на:
    15 мај 2012
    Пораки:
    208
    Допаѓања:
    74
    Труднички муабети

    јас како што имам слушнато дека само ако имаш врски ти даваат епидурал али да ти кажам право и не е баш најдобра после порагајот мн боли половината ко се наведнеш едвај можеш да се исправиш јас сум со спинална но имам една другарка која е со епидурал и таа исто така се жали а нејзиното дете е година и 2 месеца и сеуште се справува со таа болка,подобро природно отколку постојано болки да имаш или ако идеш на царски нека те успијат или па нз :D
     
  14. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.787
    Допаѓања:
    8.834
    Пол:
    Женски
    Не сум сеуште бремена ама кога ќе бидам и кога ќе рагам па да си знам :D , зошто епидурална секаде не стават ли, или треба сами да си ја платиме ? Барем за тука во мојот град, и од другарките немам слушнато на некоја да и ставиле епидурална. Јас имам голем страв од болка, ама кога дојде мора да се трпи, за бебчето ќе се трпи и тоа како :) .
     
  15. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Ангел, по државните клиники не ставаат епидурална по твоја желба (иако се фалат дека така прават), ти требаат ортоми врски да фатиш, па да платиш,па и тогаш дали ќе ја добиеш незнам. Затоа најдобро е човек да се припреми за болката и машки да ја издржи. А по приватните клиники без да те прашаат ти ставаат. Си иде во пакет со породувањето.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  16. andjela.p

    andjela.p Активен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Epiduralna

    Vaka, me zanimaat dve raboti:
    1. Stvarno ne se custvuvaat voopsto porodilni ni postporodilni bolki ?
    2. Dali boli kicmata posle toa, otkoga kje ti ja izvadat ?
     
  17. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    да не се цуствуваат болките се друго цуствувас мене не ме болесе кицмата а сецењето отпосле ке те боли али ке помоне не е страшно позз ја уште 10 би родила само со епидуралан во гак се порагав пред 6 месеци и имам врски позз
     
    На saseiefi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    А кои се негативни страни на оваа анестезија, дали може да настанат проблеми при нејзиното аплицирање, ако погрешно се стави и слично?
     
  19. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    па мислам да али 0,001% бар јас немам никаков пероблем во гак се порагав пред 6м и да не ми ја ставеа мислам дека ке умрев хахаах од болки да не те пласам али стварно боли кој ке ти казе не боли лазе а и за гак треба да имас врски јас имам
     
  20. andjela.p

    andjela.p Активен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Ne mislev na carski so epiduralna, mislev prirodno so epiduralna, osven ako ne mislese deka epiziotomijata posle toa boli