1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пороци и како да се справиме со нив

Дискусија во 'Брак' започната од majatri, 22 јануари 2010.

 1. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  Sto mislite za porocite, dali ste imale Vie ili nekoi od Vasite najbliski?
  Posebno me interesira za kockanjeto.
  Pozdrav
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Никогаш не сум била по пороците. Порано имав навика така малку повеќе алкохол да пијам, ама не стигнав до степен да не можам без него. Ме имаше фатено тоа пубертетско лудило да пијам секој викенд. А во однос на другите пороци, никогаш не би пробала.
   
 3. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  Se raboti za moja bliska licnost koja ima strasni problemi so nejziniot soprug. Imeno imaa sovrsena vrska pred brakot i brakot do pred nekoe vreme im bese prilicno dobar , no taa dozna deka toj so godini nanazad se kockal. Seto toa go dozna koga toj veke bese vo golemi finansiski dolgovi. Zivotot i se srusi. Imaat deca i voglavno nejziniot partner e dobar tatko, no sepak neznae sto ponataka.
  Dali imate nekoj korisen sovet ili iskustvo na ovaa tema?
  Blagodaram
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.551
  Допаѓања:
  127.470
  Немам ни совет ни искуство со некој близок.
  Имаше татко ми еден пријател што се коцкаше, го изгуби станот, потоа се среди, му тргна работата па купи стан, и потоа пак почна да се коцка и пак го изгуби... сега моментално не знам што се случува со него. Муабетот ми е, не знам колку може да се излечи човек од тоа... при најмал момент на слабост може пак да се вратиш...
  Се надевам нема да треба да се соочувам со такво нешто во животот...
   
 5. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  31
  Begaj podaleku od kockar toa mu e vo krvta i dodeka e ziv bez razlika kolku god ima toj ke se kocka .Eve edna slucka koja zavrsi tragicno > Taa bese med lice od eden grad a se omazi vo drug ,nejzinite bea so konzervativni razmisluvajna i ne i davaa nikakva podrska znaci so eden zbor sama si go odbra sama ke trpis.Mazot i pocna da se kocka prvo so sitno a potoa zavleguvase se podlaboko vo kockata.Dojde do stepen da go iskocka stanot no so prostor da go povrati ako negovata sopruga bide meta na seksualni zadovolstva na lugeto sto treba da mu go vratat.I taka sekoja vecer bila prisilena da gi zadovoluva seksualno.Nejziniot zivot zavrsi frlajki se od zgrada ostavi dve deca a toj i ponatamu se kocka .
   
 6. Vajolet-AA

  Vajolet-AA Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Jas si imam problem so pienjeto vsushnost ne jas tuku soprugot sega bozem se trudi da ne pie ama neznam do koga
   
 7. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36
  Подолго време го одрзуваат бракот заради децата се со цел да се среди и да биде добро, ама тоа трае со години и за зал нема никакви санси да се подобри. Многу ми е зал и незнам сто да ја советувам, а гледам дека пропага, се нервира.....
  Поздрав
   
 8. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  31
  Jas bi ti rekla da ja ohrabris prijatelkata ,sekojdnevnoto zalazuvajne deka ke se smeni na podobro ne vodi nikade ne smee da trpi radi decata i decata utre ke bidat meta na porokot na nivniot tatko a znaes podobro decata da rastat vo normalna sredina so eden roditel otkolku so dvajca vo nezdrava sredina.Tvojata prijatelka se unistuva psihicki a kako ke rastat decata ke pocnat i oni da se nerviraat .Neznam vo kolku dobri odnosi si so prijatelkata i dali tvoeto zboruvajne ke vlijae i dali taa ke te poslusa a, da ne mu kaze nemu zatoa sto ima slucaevi sakajki da pomognes nekomu si navlekuvas sama nepotrebni problemi zatoa sama proceni koj cekor ke go izigras vo sekoj slucaj ti posakuvam sreka i tebe i na prijatelkata.
   
 9. purpurna

  purpurna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  31
  Vajolet
  Ne si sama ako ti e za uteha denes sekoj vtor maz naoga uteha vo alhoholot toa e taka zato sto ne se osekaat dovolno spremni da se soocat so nemastijata i drugite prolemi so gi nosi zivotot ,pa taka im e polesno da se povlecat vo nivniot svet so nivnata uteha alhoholot.a da bide uste poloso nie soprugite im gi prekrivame nivnite pijanstva i pred drugite luge gi pravime idealni sopruzi.Nie kako nivni zeni ne mozime nisto se dodeka sami ne pokazat zelba deka sakat da se otkazat.Na sekoj nas zbor pak se napi te gledaat vo oci i te lazat i taka od strav deka povtorno ke ima kavga lazat mizerno i prozirno a od daleku se poznava deka ima konsumirano alhohol.Mojot soprug ne se opiva i ne pravi problemi no sekoj vtor den go sekavam deka ima pieno mene toa strasno me nervira i go smetam za problem zatoa sto si go upropastuva zdravjeto .Ako ima nekoj nekoj izvor kade bi mozela da se obratam neka pisi.
   
 10. Dpapfpep

  Dpapfpep Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Луѓе помагајте, јас имам проблем со јадењето и тоа кога се наоѓам дома. На работното место јадам за доручек или после доручекот, но кога ќе се вратам дома обично јадам пред да го приготвам ручекот, откако ќе го направам ручекот јадам со семејството, навечер додека гледам тв. јадам овошје или грицки и што е најлошо мене обавезно ми се јаде во 23,30 пред да си легнам. Исто така јадам кога ќе се изнервирам иако сум прејадена . И најпосле од сето ова јадење јас си добив 90 кг. во тежина . Помагајте,,,, како да престанам да ставам храна во устата кога сум најадена :? :? :? :?
   
 11. tate

  tate Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  ah, ah, ne mi sezboruva za poroci, edino samo ke kazam, shto podaleku od tie koi gi imaat, i tolku, zashto sekoe zdoruvanje e bezpredmetno. pozdrav
   
 12. majatri

  majatri Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  36

  Eh da e taka lesno da izbegas....
  Lesno e da izbegas dokolku se raboti za nekoj od nadvoresnata sredina , no koga se vo domot, vo semejstvoto nema beganje, ima samo tonenje zaedno so niv.
  Pozdrav
   
 13. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.551
  Допаѓања:
  127.470
  Јас исто така мислам дека треба да се бега подалеку од луѓе што се коцкаат... баш денеска слушнав иште една таква приказна.... дечко, женет со две деца го прокоцкува прво станот на неговите па на нејзините... страшно.
  Нема лек тоа, се враќа.
  Знам дека разводот е тешка работа особено кога си со деца, ама уште потешка е да живееш во страв и неизвесност...
   
 14. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Тешко е да се живее со човек кој има порок.Порокот е многу тешка битка и ретко кој може да се избори,за моите 40 години се имам борено со пушењто . И успеав . Бев страсен пушач. По две кутии дневно. Но еден ден реков НЕ.Има 6 години како немам запалено цигара.Секој ден се борам со пороците на мојот маж. Тој претерува со пиењето .Имаме две керки, и тоа трае 25 години . ДА ДА 25 ГОДИНИ . Се борам секој ден со тој порок.Покрај него и татко ми пие и брат ми .И на скала од еден до десет,себе би си дала десет за маките низ кои минав. ТЕШКО Е.Сепак тие ми се семејство и јас на свој начин си ги сакам.Мојата борба продолжува.Се решив. Ке земам АЛКОСТОП . Што мислете вие.Редно е нели да пробам и тоа . :!:
   
 15. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.379
  Допаѓања:
  46.634
  Пол:
  Женски
  Што би рекла мајка ми-Од коцкар,пијаница и наркоман,ПОДАЛЕКУ !
   
  На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
 16. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Лесно е да се рече.Стварноста е нешто друго.Тешко е да се откажеш од родениот татко, брат, татко на твоите деца. И дали ке бидам срекна ако се м,кнам по судови да се разведувам на стари години. Тој кога е трезен е мила личност.Штом се напие е некој друг. Жално е што во нашата држава нема помош. САМА СУМ ВО ОВА И НЕ СУМ ЕДИНСТВЕНА ЗНАМ.
   
 17. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  I ku*var ...se izvinuvam za francuskiov, ama spored mene I ku*vanjeto e porok. :!:
   
  На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Да има и други пороци. Курвањето, мрзата,љубоморен маж е полош од пијаница.Имам видено еден случај.А пак СКРЖАВ. ЛЕЛЕЕЕЕЕЕЕЕ :fubar:
   
  На Milan444 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  Знам дека сите си имате мака ама еве јас ке кажам еден виц али уствари и реалноста е таква така да вицот е уствари чиста вистина
  се мажи керката и после некое време и се жали на мајката
  -мамо овој мојов се курва
  -нека го керко ке се курва курва и ке престане кога ке подостари
  -мамо овој сега па пие
  -остај го керко ке пие пие и ке престане
  -мамо овој мојот почна да се коцка
  -ааа керко тогаш оставај го никогаш нема да престане да се коцка

  И во контекст на темата јас ова коцкањето конкретно не го сметам за порок туку за болест
  Многу е лошо да живееш со коцкар човек имам јас близки кои имаат м проблем со коцкањето еве некои 7 години трае тоа и ги крадеше од дома парите на жената немаше за прашок да си ги испере децата, земаа кредит за да прават детска соба за децата ја направија рестото пари ги прокоцка и најтрагично од се кое ми остана во секавање мене од многуте работи што се случуваа е тоа кога таа беше 9 месец бремена си имаше тргнато пари настрана за купување на бебето работи и типот замислете и ги украде парите и и ги искоцка :x сеуште се заедно сега демек овие година две мислам дека не се коцка уствари она вика дека сите пари од платата и ги носи дома не и фали ништо али јас секогаш ја советувам да ги држи очите отворени
   
 20. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Знам дека ке престане, кога ке нема здравије. Веке е премногу слаб, изгледа постаро за негова возраст.Зато и велам НЕМАМЕ ИНСТИТУЦИИ КОИ БИ И УКАЖАЛЕ ПОМОШ.На пример кога ТОЈ БИ БИЛ ИЗОЛИРАН ОД ДОМА БЕЗ КОНТАКТ СО АЛКОХОЛ, СИГУРНА СУМ ДЕКА КЕ ПОКАЖЕ ЗНАЦИ НА ГОЛЕМА ЗАВИСНОСТ. Државата бега од тој проблем . Мене и моите деца а посебно нему највеке би му помогнала . Во поразвиените земји има такви установи и повеке се мисли на овој проблем а кај нас НЕ.Тие првин ја спречуваат ова појава . Нема кај нив точење по продавници , маси поставени како во кафани зборам за нашето место и се пие нон стоп од утро до утро и не е важно колку се возрасни, пијат дури и оние што се надлежни да го спречат тоа. По западните земји пијалокот е во вечерните часови.Најважно е што имаат повеке културни установи,хобија ,спорт и други активности.Треба да се земе во предвид невработеноста во нашата држава да се погледне по улиците по селските продавници во кои се уште нема фискални каси, а не пак да важи закон за продавање акохол кој е правен кој знае каде, од што,и кој ли го правел.Место во селската продавница тој би се занимавал со играње шах, ама нема дека нема просторија за тоа, и со кого да игра кога сите се во селската продавница која воедно е најубаваата кука во нашето село од таквите како него :fubar: Повеке сум загрижена за идните генерации, за сите вас..Ве молам вие сте млади и можеби еден ден ке станете социјални работници , правници , доктори ...да помогнете секогаш кога ке ви се икаже прилика, во изградба на спортски сали, катчиња за книги, а пред се сум против варење ракија во домашни услови.Се нуди и на деца КОГА КЕ ВИДАМ МИ СЕ ПОВРАКА. КАДЕ КЕ СТИГНЕМЕ ТАКА :fubarСО АЛХОХОЛОТ ТРЕБА ДА РАБОТААТ СТРУЧНИ ЛИЦА. ОДГОВОРНИ.Мојот мајка го научила варејки ракија дома .Братми и тој така почна татко ми вари ракија и тој да проба.Треба да се донесе закон и строго да се почитува.и за крај жтом се установи дека лицето е зависник и со своето однесуваље го загрозува семејството и околината одма на лечење .