1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Посебно седиште во автомобилот за деца

Дискусија во 'Дете' започната од wolf4e, 5 септември 2010.

 1. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  што мислите за вашето бебе да е во седиште дали тоа е побезбедно или онака би го носеле в раце?сега извинете незнам дали тоа се практикува во мк :$ ама мислам дека тоа треба да се практикува и да се стави налепница за да знаат другите возачи да бидат повнимателни.кај нас дури децата до 7 седат во седиште и мислам до 12 год,не смеаат да седат напред :^) што мислите вие за ова? се извинувам ако е глупава темава,слободно избришете ја
   
 2. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  34
  Посебно седиште за бебе

  Сметам дека бебето задолжително треба да си има посебно седиште во автомобилот. Кај нас во Македонија не верувам дека има ваков закон, а и не би имало услови да се спроведе.

  Дали некој знае од каде може да се набави вакво седиште и каква му е цената?
   
 3. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.295
  Допаѓања:
  194.644
  Пол:
  Женски
  Мислам дека има ваков закон, ама не сум сигурна. Како и да е, такви седишта мислам дека може да се најдат во продавниците на Chicco и слични, кои покрај облека и играчки, продаваат и детска опрема (мислам дека така се вика :?: ). Тие седишта се прилагодени да можат да се користат некаде од 10-12 месеци (можеби може и порано), па се до 3 години, можеби и повеќе. Имаат делови кои можат да се вадат и со тоа се прилагодува седиштето на големината на детето.
   
 4. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  132
  Јас сум за посебно седиште.Син ми е во посебно седиште од кога е роден ама не живеам во Македонија.А ти wolf4e кај живееш?Мислам дека секаде мора да има таков закон и казните да се многу високи?А зошто не би имало услови во Македонија да се спроведи тој закон?Седиштето за бебиња за во кола мислам дека е нешто најважно не би го возела детето вкола без седиште НEMA ШАНСИ.Има премногу видеа на YOUTUBE ако сакате ке пуштам линкови СТРАШНО!!!
   
  На cecilia му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  10.979
  Допаѓања:
  142.212
  Има закон и кај нас.Последнава година особено строго се применува.
  Неопходно е,не треба ни да стане збор дали треба или не.Дури и ретардирано ми е кога ќе видам мајка како се вози позади со малото,тоа се испентарило на седиштето,а оваа со две раце го држи,го тегне или па бебуш мал легнат на седиште.Релаксаторите, за многу мали бебиња имаат можност за прицврстување на автомобилско седиште(бар поголемиот дел од нив),така да нема изговори повеќе.
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327
  Моето дете израсна во седиште во автомобил. Почнав да го ставам уште на 6-7 месеци. Кога сакав некаде да одам а немаше кој да го држи одпозади и седиштето беше закон. Ем безбедно нема кај да бега а на подолги релации и спиеше во него, ем не малтретира никого одпозади.
  Е сега скапи се, добро анатомско седиште неможеш да најдеш испод 6000ден. ама ако го често користиш тогаш се исплатува.
   
 7. chiccush02

  chiccush02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  10
  убаво е и безбедно но џабе .. бебчето несака и несака да седи ни минута во него .
   
 8. Seznajka2

  Seznajka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  119
  Секако дека ќе купам,и тоа 2 ќе треба :D ,безбедно е ,а и немора да се мачам и јас да седам позади(и така ми се лоши и повраќам,не бебчињата прво јас ќе повратам :D ) како и да е многу е послесно имањето на седиште!! ;)
   
 9. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.327
  Ќе го научиш, за почеток некој нека седи до него и нека му дава играчки да се забавува.
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.015
  Допаѓања:
  97.719
  Пол:
  Женски
  да да секако е потребно. јас купив вакво исто пред 1 месец


  [​IMG]
   
 11. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.121
  Допаѓања:
  64.313
  Пол:
  Женски
  Во Австралија без baby capsule неможеш новороденче да изнесеш од болница, и до 6 месеци мора вака да биде поставено седиштето, гледајќи наназад а не напред.
  [​IMG]
  После 6 месеци или 1 година може да седи со седиштето свртено напред, и мора да е врзано.
  [​IMG]
   
  На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  47.659
  Пол:
  Женски
  Јас да го споделам моето искуство со вас.
  Имавме транспортер кој го користевме до 6 месеци,и најискрено не го искористивме многу.
  Потоа купивме седиште,кое многу го искористивме и за двете деца.И сега кога се поголеми им остана навиката да се врзуваат со појаси кога се возат.
  Така да мислам дека убава работа е седиште за во кола.
  А доколку детето се противи да седи,бидете стрпливи,за се треба време.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 13. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.766
  Гледам и мк законите сега за детето да има свое седиште се построги. Сепак, најважни се златушките и мора се за нивна безбедност. Еве мала помош од мене за сите мамички идни и што работат на случајот
  Првото Група 0 е за новороденчиња до 10 кг или 6 месеци. За оние бебуши кои се уште не се почнати да седат

  Втората група е 0+ за новороденчиња до 13 кг или од 12 до 15 месеци

  Третата група 0-1-2 за деца до 6 годинки или до 25 кг

  И последната група 2-3 за деца од 15 до 36 кг или од 6 до 11 години

  Се надевам бев од помош
   

  Прикачени фајлови:

  На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
 14. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Ние имаме Nania Driver SP седиште група 0-1 (0-18kg) и ептен сум задоволна. Неодамна го свртевме бебушот да гледа напред и сега помирно седиме и поинтересно ни е.

  [​IMG]
   
 15. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.121
  Допаѓања:
  64.313
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  Во Австралија не можеш ни да го изнесиш бебето од болница ако немаш транспортер, после 6 месеци мора да е во седиште и така до 5 години, дете испод 12 години не може да седи напред во автомобил, се ово е за заштита на самите деца.
  Првиот пат ако те фатаат без транспортер/седиште казната е $1500, вториот пат ти го одземаат детето заради reckless endagerment, неодговорно загрозување на животот на детето, јас за до татко ми на 2 минути го ставам во седиште, не би да си играм со животот на син ми.
   
  На Bupalu му/ѝ се допаѓа ова.
 16. anule88

  anule88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  214
  Труднички муабети

  Да и јас би купила да живеам во било која држава освен во македонија затоа што во нашата ни мила државичка ни породилно неможиш да земиш а не камоли нешто друго а во другите земји си плаќа самата држава не ти да ги молиш за бебињата а и плус платите тамосни и овдешни не се исти :^) Како јас би зела сега и количка и седиште и релаксатор и креветче ко само мм е наработа :(
   
 17. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  556
  Труднички муабети

  да и јас сум за тоа, меѓутоа кај нас во македонија е друга приказна, навистина многу едвај можат да си дозволат да купат се, а се земаат мали плати :( и нормално нели на секој родител му е безбедноста на детето на прво место...
  јас ако немам пари за седиште кога ке одам некаде ке го чувам во раце цело време, ке си седам позади со него, што и најголем дел гледам така прават, тоа е реалноста ...
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.121
  Допаѓања:
  64.313
  Пол:
  Женски
  Труднички муабети

  ^Не би да ја споредувам финансиската состојба тука и во Мк се знае каде е подобра, меѓутоа залагање за безбедноста на бебето би требало да е исто секаде, сум видела во Мк и луѓе со скапи автомобили кај што ги држаат бебињата во раце, сакаш да ми кажеш и ним им е проблем да купаат седиште???
  Бебето во седиште има шанса да помине и неповредено при сообраќајна несреќа, бебе држено во раце сигурно ја нема истата таа шанса.
   
 19. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  556
  Труднички муабети

  е тоа е веке друго, ама јас и претходно кажав тоа е избор на родителите, јас секако сум за тоа сите да имаме седиште за во кола, нормално дека така е далеку по безбедно, ама кога некој нема финансии ке мора да го чува и во раце, тоа е тоа...
   
  На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  755
  Труднички муабети

  е сега вие правите муабет овде, за шта би било кад би било. А кога е во стомакот на мајката при сообраќајна несреќа кој го пази бебето? На секоја мајка инстинктот и работи многу јако додека детето е со неа, и при секаква несреќа попрво ке се жртвува таа самата одколку да дозоли нешто да му се случи на бебето. Чист пример имавме пред некој месец бебето седнато во транспортер на задните седишта, доаѓа до судар на 2 автомобили, и цедеата од напред летаат наназат од ударот и му го исекоа челото на бебето. Значи кога треба да се случе нешто лошо ни транспортерот не е 100% заштитена гаранција.