1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последица од изгореност од сонце

Дискусија во 'Тело' започната од little-girl, 19 август 2012.

  1. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Пред недела две бев на одмор.. од невнимателност и незаштитеност целиот грб ми изгоре... :) печењето и црвенилото брзо ми помина .. потоа ми се појави потемна боја на кожата.. сега по неколку дена почнав да се лупам претерано... :^) ии многуу ме нервира поради тоа што времето е уште топло а јас неможам да ги носам најомилените мајци поради тоа што сум шарена на грбот :/ помошш...како да ја отстранам сеуште неодлупената кожа... некоја маст или слично ? Пробав при банање неможе.. не излага :@
     
  2. Stefaniya

    Stefaniya Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    70
    Јас повеќе би ти препорачала да се мачкаш со кисело млеко и да гледаш да ти помине побргу а за шетање по маички кратки има време. :D
    Јас секое лето горам ама ова пропуштив,си поцрнев без да изгорам! 8)
     
    На little-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.634
    Допаѓања:
    95.636
    Пол:
    Женски
    Касно е за кисело млеко, ама и тоа не помага. Обиди се со крема Јекодерм, тоа е рибино масло, едно кремче што ги мачкаат малите бебчиња коа ке излезат од болница, мене ми помогна малку од малку. За лупењето не верувам дека има лек, тоа е, мора да излезе мртвата кожа, обиди се ако не те боли со некој пилинг за тело, ама некој асално да те изриба, само ако не те боли и ако немаш рани, да не направиш па после друг проблем. Инаку јас редовно си се мачкав после сончање јекодерм, и освен што малку ме чеша сега, немам друга мака.
     
  4. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Полежи во када некое време, за да омекне кожата и после со луфа, сунѓерче или било што имаш за бањање триј го грбот. Ако имаш можност купи си некој пилинг за тело и истриј се со него уште побрзо ќе падне. Или па направи си дома пилинг со шеќер и маслиново масло.
     
  5. little-girl

    little-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Фала.. ке пробам денес пошо многуу ме нервира...
     
  6. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Ова лупењево баш нервираа :@ неможе човек убава маица да си облече некаде сум се излупила некаде не у пм и одморот :D