Последици (Нина Вејерс)

Дискусија во 'Книги' започната од Lady_021, 1 февруари 2018.

 1. Lady_021

  Lady_021 Активен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2017
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  54
  Пол:
  Женски
  Dali nekoj ja ima citano ?
  Уште како дете Мини Пани била мистерија за својата мајка, за наставниците, за докторот, кој се чудел зошто бебето не сака да плаче? Кога има веќе дваесетина години, таа е сè уште внимателна, наизглед кршлива, но дефинитивно со оригинален шарм – таа сега е ѕвезда на холандската уметничка сцена.

  Бестрашна и со страсна љубопитност, Мини го става својот живот на лабораториска маса, правејќи го суровина на својата уметност. Во своите дела ги испитува прашањата на спојувањето на животот и уметноста, директно инспирирани од нејзиниот живот. Фотографот со кого почнува слободни сексуални односи ѝ доаѓа како нарачан во новиот проект. Но последиците не може да се оценат како ефикасни. Прашање е: кој со кого манипулира? И колку може да се игра со стварноста без да се избега од себе?

  „Последици“ е добитник на наградата „Антон Вахтер“ за дебитантски роман, а бил во најтесен избор за највисоките книжевни награди во Холандија.

  Книгата е објавена со поддршка на Холандскиот литературен фонд.