1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Постапка на изведување на абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Поповска113, 8 септември 2018.

 1. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Здраво.Значи имам две деца едното ми е теи години а другото шест месеци.Но,ете останав бремена повторно.Не ми е ни породилното поминато а јас сум веќе бремена.Закажав за во четврток абортус со вакум со локална анестезија,но јас сум МНОГУ голема плашливка сакам да знам дали ќе ме боли?Вие што имате такво искуство.Ве молам објаснете ми многу ќе ми значи.Зошто овие дена не можам ни да јадам ни да спијам ни да функционирам,само на тоа мислам Ви благодарам однапред
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.505
  Допаѓања:
  70.427
  Пол:
  Женски
  Имаш тема за абортус, подобро таму прашај. Но бидејки тоа е рана бременост, најверојатно си е обична киретажа, само искуство да прашаш за болницата каде што ке ја правиш.. Најди ја темата, Абортус.
   
 3. Martka

  Martka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.755
  Допаѓања:
  4.597
  Пол:
  Женски
  Каков е овој абортус?Не е спомнат во нашите клиники.Каде се применува и како?За обичен знам,ама со вакум????
   
 4. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  4.743
  Допаѓања:
  16.833
  Пол:
  Женски
  Абортус со вакум аспирација, мене ми правеа таков во Плодност бидејќи имав missed abortion, со целосна анестезија немав болки никакви и крварев само 1 ден. Не се плаши ќе помине.
   
 5. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.852
  Допаѓања:
  22.246
  Пол:
  Женски
  Ништо страшно, првиот мој абортус беше така.. Те успиваат, работат... те будат, примаш инфузија да поминат неколку часа и те пуштаат дома..

  Мене ми ставија апчиња вагинално за отварање .. Се отвараш до некој степен како за пораѓај и плодот се одлепува.. Нема никакво гребење на матка ни оштетување.. Влечи со вакум и тоа е тоа
   
  Последна измена од модератор: 9 септември 2018
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Колку пари е во Плодност? Јас мислев да правам во државната во Битола мислење?
   
 7. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  4.743
  Допаѓања:
  16.833
  Пол:
  Женски
  Со целосна анестезија е 9000 ден, а локална незнам. Мене ми беше прва бременост и несакав да одам во државна Битола, иначе матичниот ми даде упут со приоритет за таму.
   
 8. Beautymom

  Beautymom Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  252
  Пол:
  Женски
  Do koja nedela pravat so vakuum vo Sistina ili dr bolnica
   
 9. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Mislam deka e do 6 ta nedela ne sum sigurna ama mislam deka taka do 6 ta nedela

  Iskreno da ti ti kazam jas ke bidam so lokalna anestezija ne celosna vo privatna ambulanta a bidejki mi bese preeeemnogu strav probav probav denes da prasam vo bolniicata drzavna tuka bitola preku edna sestra sto ziveeme mi rece trebalo krvna slika i krvna grupa tri dena rok ako se predomoslam i mi zakazuvale za so celosna.E pojdov denes o doticnata doktorka so krienkata nikoj da ne ne slisni rece se brzam za na carski eve ti apcinja i jjavi mi se za eden sat.krvta mi se zamrzna seto toa so krienje znaev deka ke mo bara pari posle na raka i deka ke pretrpam tortura apcinjata go cuvam da mi gi ppokazam vcetvrtok na doktorot so ke me praj.. strasno za stramota
   
  Последна измена од модератор: 10 септември 2018
 10. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  4.743
  Допаѓања:
  16.833
  Пол:
  Женски
  Катастрофа е на болница сите за пари, појди во Плодност барем. Со лесно.
   
 11. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  11.786
  Допаѓања:
  131.082
  да те предупредам ке осекаш болка и со локалната анестезија
  подобро со целосна ако има шанси
   
 12. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Епа девојки јас завршив со абортусот денес и само да ви кажам беше до локална анестезија,брзо,лесно и безболно.Џабе се плашев!Сепак ви благодарам на искуствата споделени и совети.Сега можам и јас да и кажам на друга девојка која е во слична ситуација да не се плаши воопшто Поздрав
   
  На tec3 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Eni.r

  Eni.r Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2018
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  1.825
  Пол:
  Женски
  Јас правев со вакум во систина во 12+5 нед. Ми рекоа дека тоа е и последен рок за таква процедура
   
 14. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.852
  Допаѓања:
  22.246
  Пол:
  Женски
  Јас правев во Битола, добро поминав.. Цело време веа со мене сестрите а и докторот.
  Но за апчињата секако првиот пат ми зедоа 4000ден :/
  А за вториот ми бараше пари ама слушна **** од персоналот и ми ги даде апчињата, ги земале ое грција едно апче 90денари било. И мој совет со целосна анестезија (да тешко се разбудив и незнаев каде се наоѓам) ама со локална кога ме чистеа мислев сите органи ми ги извадоа :(
   
 15. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Јас завршив со абортусот и го правев со локална анестезија со вакум во приватна ординација и јас за разлика од вас,поминав одлично не почувствував болка,само минимални менструални болки и траеше кратко,многу поголем ми беше стравот отколку цела процедура Ви посакувам на сите кој сте во таква ситуација да направите абортус,да поминете лесно како мене,стравот бил за џабе.


  И да додадам платив 3500 ден. бидејќи сум матична кај тој гинеколог
   
  Последна измена од модератор: 15 септември 2018
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.852
  Допаѓања:
  22.246
  Пол:
  Женски
  Не бев јас со вакум тој пат.. Кога ја стави инексијата (која беше мн болна, зошто ми ја стави вагинално) веднаш почувствував некое здрвување. Работеше докторката и реков ух спас нема веќе болка. Кога наеднаш почна да греби од маткат е тогаш попот во бело го видов. Од болка до повраќање стасав :(
   
 17. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Ааа...ама ти значи со гребење ,затоа те болело.Не,мене ми рече со гребење не работам само со вакум ,не сакам ни да имаш болка ни пак оштетување на матката.А и јас од страв ќе се онесвестев амана крајот излезе вистина безболно
   
  На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.852
  Допаѓања:
  22.246
  Пол:
  Женски
  Да, првиот пат беше во 12 недела со целосна и со вакум. Вториот пат 5-6нед со локална и со гребење
   
 19. Martka

  Martka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.755
  Допаѓања:
  4.597
  Пол:
  Женски
  Кај кој др. И во која ординација или клиника го прават тоа.Може и во лп да ми напишеш.Фала
   
 20. Поповска113

  Поповска113 Активен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Кај др. Русе во Битола,во неговата ординација.Ме смири бидејќи не можам да ти опишамм колку бев исплашена,цело време со убо,со трпение и траеше 10 мин работа со се припреми со се се.Јас лично сум многу задоволна од него.
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.