Правата на мнозинското население во Македонија

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Cka, 17 септември 2020.

 1. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.980
  Допаѓања:
  80.508
  Инспирирана од правата кои малцинствата ги имаат во МАКЕДОНИЈА, решив да отворам тема во која мнозинското население, односно македонското, по ново //// населението, ќе расправа за своите права во „нашата држава“.

  Ме поттикна субвенционирањето на албански и други малцински вработувања во приватниот сектор, кое деновиве ќе се официјализира, и ме потсети на сите бенефиции кои ги имаат малцинствата на сметка на македонските.

  Уште на времето кога се запишував факултет, мораше 20% од примените на држевен факс да се албанци и слично. Македонец со 99 бода на приемен не можеше да биде примен, ама албанец со 55 бода можеше.

  После почнаа вработувањата преку рамковен, според кој исто така мораше 20% од администрација, и 20 посто од раководните структири да се малцинства. Настрана тоа што не одат сеуште на работа и зимаат во просек по 20 000 месечно.

  Значи, која е борбата на еден македонец и еден //// во овој момент? Шо ако е добар ученик, ама нема да го примат оти не е полош албанец?
  Ако е добар за вработување, дури и на приватно, ама треба да е 10 000 денари поскап?
  Оти трошокот на работодавецот е бруто плата. Пример, платата е 20 000 нето, и придонеси плаќа 10 000. Државата ќе му ги покрие тие 10 000 ако вработи албанец. Значи у загуба е да вработи македонец, 100 000 денари годишно.

  Како квалитетот да избие, наместо националноста? Бугарија нема македонско малцинство, и затоа немаат права. Грција исто така нема македонско малцинство и немаат права. Во Србија се изедначени, а во Албанија имаат право да учат во едно село македонски. Но не и да имаат предност при вработивање и запишување на факултет.

  Сметате дека треба да се со поголеми права оти се малцинство?
   
  На kikin, slobodka, Freyja и 11 други им се допаѓа ова.
 2. Ева33

  Ева33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јули 2019
  Пораки:
  1.462
  Допаѓања:
  3.358
  Пол:
  Женски
  Прво, сите државјани на една држава имаат еднакви права.

  Ако еден дел од тие граѓани има поинаков етнички идентитет ( малцинство) има право на негување на својата посебност, но не на штета на Државата и правата на мнозинството.

  Досега нашиве малцинства (албанците) многу вешто манипулираат со автохтоност, со загрозени права, дискриминација и сл. за да ја остварат прикриената ( а одамна и јавна) цел-завладување на македонска територија под албанска власт!

  Целта не е NATO и EU за Македонија, туку, обезличувањето на Мк.
  Процесот почна со:

  - Бадинтер; Албанците да го уценуваат мнозинството,

  - Рамковниот; Албанците да стекнат прекумерни права,

  - Преспанскиот; Македонија да стане ѓраѓанска држава без македонски народ....

  Второ, со ставање на личните и бизнис интересите над државните и националните, Заев во координација со Дуи ја уриваат државата.
  Најавата за државни пари кои ќе ги добијат приватни фирми за да вработат Албанци е неуставна, расистичка и етнички дискриминаторска.

  Владата сдс-дуи ќе давале субвенции на приватни фирми да вработуваат Албанци, а индиректно тоа значи давање пари за да не се вработуваат Македонци и други, што е најголем степен на етничка дискриминација на мнозинатвото.

  EiHu4BgUMAAZ-FC.jpeg

  Во ниедна нормална економија, дури и во оние со повисок степен на државна интервенција (освен во робовладетелски и феудални општества), не е забележан случај на мешање во бизнис одлуката на приватниот субјект, а особено не наметнување на етнички клуч во вработување.


  Трето, дискримимација при вработување.

  Од 15 доктори НЕМА еден македонец ! На оглас во Тетово.  Dy1MLNLXcAEFeyw.jpeg  ELRykheXsAME9Pe.png


  Во духот на Заевата мултиетничност, Албанците наскоро ќе добијат свој дел во химната,монетите,знамето...

  Крајна цел е Македонците да станат малцинство во својата држава, да ја изгубат државата.
   
  Последна измена: 17 септември 2020
  На AciAci, kikin, slobodka и 15 други им се допаѓа ова.
 3. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.692
  Допаѓања:
  75.151
  Бугарија нема никакви малцинства, исто и Грција. Тоа затоа што биле основани како унитарни држави за разлика од Југославија што беше федерација. А тоа значи дека и Кинез да си, и Македонец, и Турчин, во Бугарија кога добиваш државјанство си Бугарин, во Грција- Грк. Етничкото потекло ти е интимно и за по дома. Така се градат унитарни држави.
  Е пошто во Македонија не е така, не постои Македонија, па македонското, по ново //// населението ќе има /// права. Не можеш да имаш права ако не постоиш, нели:?:
   
  На kikin, CrazyGirl15, LadyC и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.340
  Допаѓања:
  6.159
  Ние сме веќе прегазени како мнозинство. Ама сами сме криви, многу сме „модерни“, не не интересира политика. Ајде сега ќе се убивам од работа за плата која е помала од просечната да не му текне на газдата да прими некој Албанец за субвенции. Катастрофа. Кога не гласаа Македонците на избори, сега нема дремат. Ќе има копање бунари. Што друго да кажам?
   
  На LadyC, Anie93, The Saturdays и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. t.a.m

  t.a.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2020
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  259
  Mnozinstvoto vo Makedonija stana malcinstvo na celo so Zoķi
   
  На The Saturdays, темјанушка, Роберт 7 и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.692
  Допаѓања:
  75.151
  Ама темата ти е грешна @Cka . Од кај знаеш кој е мнозинство? Видиш во какви небулозни заврзлами е доведено македонското население. Коса црта:|
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 7. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  6.219
  Допаѓања:
  57.484
  Пол:
  Женски
  Ова штом е идеја на ДУИ првенствено ќе биде за Албанците,дури може и само за нив.Останатите се спомнати за да не рече некој нешто.Од ДУИ не ги боли уво за другите.
  Доволно права имаат и не заслужуваат повеќе и поголеми.Не во состојба во која мнозинството е дискриминирано и прегазено.
   
  На Maro87, Kimberly11 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 8. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.980
  Допаѓања:
  80.508
  Македонците се се уште мнозинство. Бар така мислам. Деновите кога не е Заев у МК Артан е премиер, така што ...
   
  На LadyC, Tanjamm и Biljarkata им се допаѓа ова.
 9. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  7.692
  Допаѓања:
  75.151
  Па ми фалат во насловот на темата, затоа. Ако сами не си го кажуваме името значи успеала агендата за бришење
   
 10. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.980
  Допаѓања:
  80.508
  Може, нека сменат наслов...

  Секако не нема, ние сме нашата земја, ////...
   
  На LadyC, Ева33, Роберт 7 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.340
  Допаѓања:
  6.159
  Сите кои не гласавме на овие и сите други избори, знајте дека ја турнавте Македонија во бездна од која нема назад.
   
  На The Saturdays му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.626
  Допаѓања:
  19.616
  Пол:
  Женски
  И тие што гласаа за погрешните ја турнаа.

  Албанците земаа се што сакаат, буквално ни ја водат државава и арно кога сме глупи ко к*рац
   
  На AciAci, tinka-mace, LadyC и 7 други им се допаѓа ова.
 13. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.340
  Допаѓања:
  6.159
  Да, ама апстинирањето му ја одзема моќта и на СДСМ. Македонците изгубија. Сега ако овие субвенции почнат да функционираат, многу Македонци ќе останат без работа. Едноставно во некои дејности, газдата може да земе Албанец, да искористи субвенции и после да го избрка. Ќе страдаат Македонците кои ги мрзеше да гласаат.

  Ние имаме заменик премиер Албанец, Артан Груби и премиер Албанец ќе имаме 100 дена. Одврзани раце 100 дена да прават што сакаат.
   
  На slobodka, Роберт 7 и Kimberly11 им се допаѓа ова.
 14. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  5.389
  Пол:
  Женски
  Затоа мислам дека оваа влада нема ни 6 месеци да функционира..
  Посебно и сега со Бугарите што ќе се направи за Гоце, јазикот и ние како народ, ако одат на преговори, треба сите да си одговараат и доживотно во затвор. Тоа е против устав..
  Владата нема да тера долго..
   
  На slobodka, Tanjamm, Роберт 7 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.626
  Допаѓања:
  19.616
  Пол:
  Женски
  Готово не продадоа
   
  На tessie и Tanjamm им се допаѓа ова.
 16. doubleg

  doubleg Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  4.403
  Се се тоа политики за лузери, од политичари што немаат што да понудат и сега се фаќаат за сламка. Исто како и идејата за албанец премиер.
  Не ја играјте нивната игра, не наседнувајте на "национални политики", од било која страна. Нацијата освен во културолошка смисла е комплетно небитна во 21 век, за освестени поединци. Таму кај што можат, ќе сечат дури можат. И после се јавува гнев "од другата страна". Не бидете другата страна, тоа и им е идејата, да се ствара револт, за да се вратат во игра. Ги заболе ДУИ за Албанците.
   
  На WildMk и Mikha4 им се допаѓа ова.
 17. Mikha4

  Mikha4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2018
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  730
  Нон-стоп се врти оваа теза, пред и по избори, иако никој од "ширачите" на тезава не се труди да објасни како дојдовте до овој заклучок?
  Ајде да повториме: граѓани кои избрале да Не гласаат се одговорни и криви за политичката (не) состојба во земјава. Како тоа, ајде објасни.

  Кога сме кај прашањево баш би сакала да чујам и доколку би гласале сите што би сменило тоа?

  Еве власта пак се смени, играчите познати нѝ се, истите партии и сите побогати од било кој во земјава.
   
 18. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  1.907
  Допаѓања:
  4.006
  Пол:
  Женски
  Не знам зошто постојано го пишуваш истото. Парламентарните избори 2016 видоа масовна излезност, дуи имаше најмалку пратеници откога се присутни на политикантската сцена па за време на тој мандат добија зголемени ингеренции во влада, добија двојазичност, го променија уставот на државатач т.е. се исползуваа од уставните измени, нивните локални шерифи ојачаач итн. Што мислиш дека решава гласањето на избори жити све :rofl: Доста ви ги перат мозоците, на нив се им е договорено однапред и нарачано од Вашингтон, Брисел и Берлин и некои др центри дури и помали регионални. Не имплицирам дека некој однадвор е виновен (иако не се ич чисти), напротив, највиновни се гласачите кои бираат глупаци и клептомани од политичари 30 години наназад. Не му гласај, бојкотирај го, да видиш дали ќе смени понашање иако малце касно е сега за се.
   
  На Stressed Out, tessie, An-na и 3 други им се допаѓа ова.
 19. Abracadaver

  Abracadaver Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  1.651
  Пол:
  Машки
  Ај, поштеди не од овие патетики и спомнување векови. Тие „освестени“ поединци како тебе, не се ништо повеќе од една обична аморфна маса на робови потрошувачи. На модерниот систем баш им се потребни поединци како тебе што најважна им е идеологијата на мевот, идеологијата на шопингот и идеологијата на кафенце во центар...
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 20. babaDara

  babaDara Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2011
  Пораки:
  513
  Допаѓања:
  608
  Пол:
  Женски
  На овие избори многу македонци гласаа за дуи. Дури мислам дека македонците им направија резултат од 15 пратеници. Инаку паднаа на 10.
  Тоа е македончето.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.