Правење шпага

Дискусија во 'Фитнес' започната од BojanaLegija, 15 јануари 2015.

 1. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  63
  Дали знае некој од вас да направи шпага феминки? :) Машка или женска, било каква и доколку некој знае да ми каже, да ми пушти некои вежби за да ми помогне да се научам да правам шпага. 13 годишна возраст не е касно да се научи шпага нели? Можам да казам дека сум доволно еластична, правам мост,колут напред, колут назад, стој на раце, свеќа, на јарец... Но сакам да научам да правам шпага :)
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  9.671
  Допаѓања:
  53.663
  Пол:
  Женски
  Јас не можам, нозете ќе ги искршам :D
   
  На veren му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.871
  Допаѓања:
  40.585
  Пол:
  Женски
  Да се разгибаш за шпага можеш во било кој период во животот, нормално, колку си постар толку потешко и поспоро оди овој процес.

  Сигурно сте се растегнувале на физичко: седни на земја со раширени нозе, спуштај се прво кон едната нога и задржи се неколку секунди, па кон другата. На крај во средина помеѓу нозете. И обавезно пробувај да направиш шпага онолку колку можеш и задржи се во таа позиција неколку секунди. И секој ден ќе зголемуваш повеќе, и времетраење и повеќе ќе се буткаш на напред.

  Јас прв пат на 15 ја правев, потоа на 22год, па на 27. Сето тоа зависи колку си физички активна и се истегнуваш редовно.
   
  На Katerina Petrova, Anacid и BojanaLegija им се допаѓа ова.
 4. BojanaLegija

  BojanaLegija Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2014
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  63
  Фала тии :)
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.750
  Допаѓања:
  5.359
  Зa дa се нaпрaaви шпaгa требa дoбрo истегнувaње, зaгревaње. Јaс oдев нa бaлет и ги мoжaм двете. Вежбaвме пo 40 мин. Прoбaвме дa нaпрaвиме шпaгa -пoчетниците и уште пoлa сaaт вежбaвме песнa штo ни беше зa нaстaп.
  Пoлеснo е женскa пa мaшкa шпaгa.
  Ајде пoсле ќе стaвaм oд тoa кaкo сум вежбaлa..

  А дaли е тoчнo тoa декa oд шпaгa се кинел хименoт незнaм. Кoгa сме кaј шпaгaтa дa ги спoменaм и тие глaсини.;)
   
  На sugarlips и BojanaLegija им се допаѓа ова.
 6. anamarija65

  anamarija65 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2015
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  113
  Пол:
  Женски
  Јас ја знам женската шпага и шпага во воздух .. не се гледа многу добро но еве :D Сама си ги вежбав за да ги научам.. не су одела ниту на балет ниту никаде.
  12067874_1689505964628692_398054164_n.jpg 12083992_1689505967962025_1449963522_n.jpg
   
  На Anacid, Discovery, LivingGlam и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Fitteen

  Fitteen Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2015
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  719
  Пол:
  Женски
  Јас ја можам само женската шпага, сега работам и на машката но таа е потешка и треба многу повеке време за неа...Како и да е требаат месеци со вежби за растегнување, упорност и најважно од се-трпение и шпагата ете ти ја! ;)
   
  На BojanaLegija му/ѝ се допаѓа ова.
 8. b.o.n.i

  b.o.n.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  219
  Допаѓања:
  992
  Прв пат на 27 год. ја направив женската шпага, т.е дури сега..со неколку месечно повремено вежбање кога ќе ми дојдеше мотивација. Значи никогаш не е доцна :) мислам дека ни како дете не сум ја правела.
  Би сакала и машка да научам..ама за неа изгледа мало морген :))
   
  На BojanaLegija, sugarlips и Fitteen им се допаѓа ова.
 9. ketrin pirs

  ketrin pirs Активен член

  Се зачлени на:
  22 мај 2016
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Да и женска и машка само машка малку потешко:$
   
 10. Matea Ballerina

  Matea Ballerina Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2018
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  506
  Пол:
  Женски
  Да, и машка и женска.