1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Православен ден на вљубените - 30-ти Септември

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Black.Beauty, 30 септември 2011.

 1. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  213
  Малку е познато во јавноста дека и православните луѓе си имаат ден кога се слави љубовта, но не само тоа, ние покрај љубовта ја славиме и верата и надежта...30 Септември - Вера, Надеж, Љубов.

  Постојано славиме и прославуваме традиција на друга култура која е дијаметрално различна од нашата. Но што има поубаво во туѓото што толку брзо заборавивме на нашата традиција која со векови постоела пред останатите и била пренесувана од нашите предци. Каде е проблемот што многу брзо си ја заборавивме традицијата.

  СИТЕ ЗАЕДНО на 30-ти Септември Вера Надеж и Љубов (според православниот календар) или пак св. Валентин (14ти Февруари според католичкиот) сетете се на луѓето околу вас на своите љубени, посвете им љубов... А и нема ништо лошо ако и 2-пати во годината ја славиме љубовта нели!? :)
  На денешницава многу луѓе го запоставуваат денешниов ден, за жал, па го прославуваат (повеќе) познатиот 14-ти ден во месец Февруари. Што мислите за Денот на вљубените?, кој ден преферирате да го прославите (православниот или католичкиот или пак двата)...и сл?

  Јас ќе го славам вечер денешниов ден со дечко ми...планирам како да го изненадам... :!: :) :inlove:
  Притоа, посакувам среќен ден на вљубените феминки, ве поздравувам сите :) :*


  [​IMG][​IMG]
  [​IMG][​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
   
  На Tajnaotrovna, QueenN, Jovana-Jovannna и 2 други им се допаѓа ова.
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.339
  Штета што повеќето не знаат, а и да знаат не му даваат значење.
  Среќен именден на Нада, Вера, Љубица, Љупчо ако има такви тука и на сите вљубени.Такви знам дека има :D
   
  На QueenN му/ѝ се допаѓа ова.
 3. paulina2

  paulina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  121
  ја прв пат слушам дека 30 е православен ден на Вљубените!!!! Денес е празник на Вера,Надеж и Љубов и Тоа за мене значи празник на љубовта воопшто а не само на вљубените.... празник на надежта и на вербата...Ден на вљубените не славам ни на 14 февруари ниту пак ќе славам сега.
   
  На angelce1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  1.916
  Пол:
  Женски
  Мора да се согласам дека многу луѓе не знаат за денешниов ден. Ова е нашиот празник на љубовта и заљубените, како што е кај католиците 14ти февруари, а нас на 14 февруари ни е празникот на виното, Св. Трифун.
  До сите заљубени, поминете најубаво време денес со вашите сакани. И среќен именден на сите што носат име ВЕРА, НАДА, ЉУБА и ЉУПЧО.
   
 5. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  нека ни е честито празникот на сите што сме вљубени знам за празникот и баш денес кога му честитав на дечко ми се подзачуди ама фино лепо му објаснив...треба да си го славеме денешниот ден побогу не сме католици па да славиме нивни празник
   
 6. Mimi123

  Mimi123 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.186
  Си го славам и си го сакам денов зошто е мој ден - Роденден исполнет со верба, надеж и љубов како и секој друг :))))))))))))))))))))))))))))
   
 7. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.099
  Пол:
  Женски
  Не ми треба посебна дата да за да покажам дека го сакам. Сеедно ми е дали ќе му дадам нешто на 29ти или 1ви. Глупава традиција. Тој ден ако сака нека биде најромантичен, ама се работи за еден глупав ден. А понатаму?
   
 8. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.877
  Ова е наш празник на вљубените, 14-ти фебруари за мене е Св. Трифун и се прам „Трифуница“ :lol: :angel: (мислам денот е таков нели)...
  Така да честит именден на Вера, Нада Љуба и Софија :)
  И среќен празник на сите тие што го слават на денешен ден празникот на вљубените
   
 9. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  213
  Затоа, покажувајте ги своите чувства и емоции секој ден, не само на ваквите денови кои сепак ја обележуаат љубовта, надежта и верата... :)
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 10. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.827
  Пол:
  Женски
  Ајде ќе си знам од сега дека вчера се славел денот на вљубените :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Интересно. Знаев кој празник е вчера, но не знаев дека се сметал за православен ден на вљубените :)
   
 12. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.638
  Знаев дека вчера е Вера, Љубов и Надеж и дека Вера, Љупчо/Љупка и Наде имаат визита, ама прв пат слушам дека бил ден на вљубените. Сите си го славиме Св. Валентин (ако воопшто решиме да прославиме ден на вљубените), а овој ден е ден на вербата, надежта и љубовта и за мене тоа и ќе остане!
   
 13. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  438
  Sekogas znaev deka e pravoslavniot den na ljubovta,togas mi e godisnina so decko mi,bas ubav den !
   
 14. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.725
  Искрено првпат слушам за тоа дека било празник, ама ете од сега ќе знам и ќе го одбележувам денот. :)
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.006
  Пол:
  Женски
  Знам дека е православен ден на вљубените, го почитувам овој празник и искрено се надева дека денов ќе стане поактуелен, бидејќи ние сме си православни.Така да јас 14,02, не го прославувам.
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  Искрено прв пат од вас слушам.Да знаев јас него ќе си го славев,ај другиот празник ко ќе му дојди :lol: :lol:
   
 17. Tajnaotrovna

  Tajnaotrovna Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јули 2011
  Пораки:
  2.913
  Допаѓања:
  32.236
  Пол:
  Женски
  Ние токму овој ден го избравме за да стапиме во брак.
  Се мислевме дали свадбата да ни биде на 30ти септември или на 8ми октомври, но кога видовме во православен календар дека на 30ти е и овој празник, без многу двоумење одлучивме. ;)
  Баш и попот го спомна тоа на венчавката, дека ние си имаме свој ден на вљубените и тоа е 30ти септемри, а не 14 февруари.
   
  На Rama и Black.Beauty им се допаѓа ова.
 18. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  937
  Пол:
  Женски
  Убав ми е празникот и јас си го славам како празник на Верата,Надежта и Љубовта во сите нејзини видови,а не само како празник на вљубените! :) Инаку,јас ги почитувам и православниот и католичкиот празник на вљубените бидејќи дедо ми од мајкина страна беше Хрват и католик,па така јас ги имам попримено и ги почитувам и двете традиции! :) ;) 8) :* :inlove:
   
 19. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.332
  Допаѓања:
  9.218
  Пол:
  Женски
  Убав е празникот, да да.
   
 20. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  11.905
  Допаѓања:
  68.563
  Пол:
  Женски
  Е тоа е тоа. Оној Валентајн мене ништо не ми значи. Ама македончињава наместо своето да си го сакаат и почитуваат тие прифаќаат нешто што го гледаат од друг дел на светот. И после Македонија не чинела, Балканот не чинел. Не се свесни што имаат. Жално.